Na ostří s Tupými noži

On a Knife Edge
Jeremy Williams
USA | 2017 | 89 min.


Kategorie: Americana

Jazyk: Anglicky

Titulky: České

Rodina Dull Knifeových po generace bojovala za práva indiánů v Jižní Dakotě a nepřestala s tím ani v současnosti. Mladý George Dull Knife se v průběhu pěti let postupně stává aktivistou inspirovaným rodinnou historií.

George dospívá a uvědomuje si své povinnosti. Žije ve světě, kde nic nedostane zadarmo. Severoamerický indiánský národ Lakotů musel od nepaměti bojovat za svá práva. A rodina Dull Knifů vždy stála v čele protestního hnutí. V roce 1878 se náčelník Dull Knife (Tupý nůž) postavil proti nucenému vysídlování indiánů. Otec George se v roce 1973 účastnil protestů proti zkorumpovanému kmenovému vůdci a dnes podporuje George Dull Knifea mladšího, aby po něm v rezervaci Pine Ridge převzal vedení boje za sociální spravedlnost. Důležitá je například snaha o zavření obchodu s alkoholem, kdy těm nejchudším je ročně prodáno přes 5 milionů plechovek piva. Velkou výzvou je pro George zapojení se do protestů proti budování ropovodu vedoucího přes území rezervace Standing Rock.

Jeremy Williams

Filmografie
2017 - Na ostří s tupými noži

Sales

Eli Cane
Normal Life Pictures
e-mail: eli@normallifepictures.com

Projekce

09. 03. 16:00 Světozor - malý sál Debata Vstupenky
10. 03. 20:30 Ponrepo Debata Vstupenky

Projekce v regionech

16. 03. 20:30 Brno: Café Práh, Ve Vaňkovce 1, Brno
17. 03. 16:00 Karlovy Vary: Kino Drahomíra, Vítězná 627/50, 360 01, Karlovy Vary
18. 03. 20:00 Plzeň: Moving Station, Koperníkova 574/56, Plzeň
23. 03. 15:00 Olomouc: Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, 779 00, Olomouc
05. 04. 16:00 Pardubice: Divadlo 29, Svaté Anežky České 29, Pardubice
08. 04. 19:00 Třinec: Městská knihovna, Lidická 541, 739 61 Třinec
12. 04. 19:30 Ostrava: Minikino Kavárna, ul. Kostelní 3, 702 00, Ostrava
14. 04. 21:15 Chrudim: Klub Agora, Štěpánkova 92, Chrudim

Další filmy z tematické kategorie Americana

Čí jsou ulice?

Čí jsou ulice?

Rasové a sociální napětí bublající léta pod povrchem jednou zákonitě vybuchne. Přesně to se stalo v americkém Missouri poté, co zde policista zastřelil neozbrojeného teenagera.

Jedni z nás

Jedni z nás

Komunita amerických ultraortodoxních židů je svázána pevnými náboženskými a rodinnými vazbami a opustit ji je téměř nemožné. Ty, kteří se pro takový krok rozhodnou, čeká tvrdá zkouška odvahy a vytrvalosti.

Na ostří s Tupými noži

Na ostří s Tupými noži

Rodina Dull Knifeových po generace bojovala za práva indiánů v Jižní Dakotě a nepřestala s tím ani v současnosti. Mladý George Dull Knife se v průběhu pěti let postupně stává aktivistou inspirovaným rodinnou historií.

Policejní síla

Policejní síla

Oakland patří mezi americká města s nejhoršími statistikami kriminality. Co vše dělají místní policisté, aby zlepšili pověst města a především pověst svou, která je poznamenaná několika skandály?

Poslední rok

Poslední rok

Baracku Obamovi zbývá do konce úřadu jeden rok. On i celá administrativa Bílého domu napínají všechny síly k zahraniční politice, aby stihli dotáhnout všechny velké úkoly, které si předsevzali splnit.

Pro Akheema

Pro Akheema

Daje je 17 let a právě ji vyhodili ze střední školy. Žije na drsném předměstí St. Louis ve státě Missouri, kde afroamerické teenagery o něco víc než maturita trápí to, zda se dožijí osmnáctin.

Trumpoty

Trumpoty

Cesta výstředního byznysmena Donalda Trumpa od republikánských primárek až po finální vítězství v celostátních prezidentských volbách. Co stálo za úspěchem muže, kterému na počátku věřil jen málokdo?

Voják z ostrova

Voják z ostrova

Mikronéské ostrovy v Pacifiku jsou bohatým zdrojem rekrutů pro armádu USA. Citlivě natočený dokument ukazuje, že zdaleka ne ke všem svým vojákům se Spojené státy chovají stejně.

Země svobodných

Země svobodných

Tři ze čtyř propuštěných vězňů ve Spojených státech se dříve nebo později opět vrátí za mříže. Jaké šance bude mít na svobodě například čtyřicátník Brian?