Lepším člověkem

A Better Man
Lawrence Jackman, Attiya Khan
Canada | 2017 | 79 min.


Kategorie: Panorama

Jazyk: Anglicky

Titulky: České

Attiye bylo 16, když na střední škole potkala o něco staršího Stevea. Pro oba to byl první vážný vztah a pár spolu brzy začal bydlet. Tahle zkušenost dívku málem stála život.

Steve Attiyu bil prakticky každý den jejich dvouletého vztahu. Chrlil na ni rasistické nadávky, mlátil ji pěstmi, škrtil ji, až omdlévala. „Myslela jsem si, že takhle to ve vztazích chodí. A čekala jsem, že dřív nebo později mě zabije,“ vzpomíná pohnutě Attiya během terapeutického sezení, kterému přísedí i Steve. Dvacet let od jejich rozchodu souhlasil s tím, že se setkají před kamerami a dotknou se hluboko uložených ran. Intimní snímek citlivě nahlíží na proces léčení duše narušené domácím násilím a ptá se po jeho příčinách i možnostech, jak splatit obětem životní dluh.

 
Rocío a Aldana, protagonistky filmu Sestřenice, sdílejí traumatizující zážitky z dětství. Znásilnění a zneužívání blízkým příbuzným způsobují nesmazatelné šrámy, které se nikdy zcela nezahojí. Že je takový zážitek zpracováván celý život, dokazuje film Lepším člověkem, v němž sledujeme bývalý pár, který zničilo mužovo násilí, jak nyní po dvaceti letech společně prochází terapií. Na webu filmu najdete výpovědi mužů, kteří podstupují terapii, aby potlačili své sklony k násilí. Loni se po celém světě rozšířila kampaň #metoo, která otevřela tolik potřebnou debatu a mnoho obětí inspirovala, aby veřejně sdílely své příběhy. V Česku se lidé dotčení násilím mohou obrátit na organizace Rosa – centrum pro ženy či Bílý kruh bezpečí. Možnosti prevence ve svých praktických kurzech nabízí Liga otevřených mužů.

Lawrence Jackman

Filmografie
2017 - Lepším člověkem

Attiya Khan

Filmografie
2017 - Lepším člověkem

Sales

Attiya Khan

Projekce

08. 03. 22:15 Atlas - velký sál Česká premiéra Vstupenky
12. 03. 18:15 Světozor - malý sál Debata Vstupenky
13. 03. 18:00 Světozor - velký sál Debata Vstupenky

Projekce v regionech

19. 03. 18:00 Brno: Café Práh, Ve Vaňkovce 1, Brno
22. 03. 18:00 Ústí nad Labem: Veřejný sál Hraničář, Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem
22. 03. 17:00 Uherské Hradiště: Kino Hvězda, Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště
24. 03. 17:00 Děčín: Husův sbor, Teplická 59, Děčín
08. 04. 18:00 Polička: Divadelní klub, Vrchlického 53, Polička
12. 04. 16:00 Rožnov pod Radhoštěm: Kino Panorama, Bezručova 838, Rožnov pod Radhoštěm
12. 04. 17:00 Ostrava: Klub Atlantik, ul. Československých legií 7, 702 00, Ostrava
12. 04. 18:15 Ústí nad Orlicí: Malá scéna, Havlíčkova 621, Ústí nad Orlicí

Další filmy z tematické kategorie Panorama

24. ulice

24. ulice

Příběh o těžkém údělu stárnoucích obyvatel Číny, kteří nedokážou držet krok s modernizací země, se v případě pouličního prodejce Sua proměňuje v rodinné drama.

Bez oddechu

Bez oddechu

Chronický únavový syndrom (CFS) je závažné onemocnění, jehož příčiny nejsou dosud medicínsky objasněné. Mladá filmařka Jennifer, která sama nemocí trpí, zaznamenává život svůj i dalších nemocných, kterým choroba vzala téměř vše.

Ďáblovi napospas

Ďáblovi napospas

Organizované násilí prostupuje mexickou společností jako nemoc, která neúprosně napadá oběti i pachatele. Tragický obraz zničených lidských osudů v prostředí, kde zákon nic neznamená.

Chuť cementu

Chuť cementu

Poetická vizuální esej o syrských dělnících, kteří pracují na stavbě nových mrakodrapů v Bejrútu poničeného občanskou válkou, zatímco jejich vlastní domovy jsou bombardovány napadrť.

Lepším člověkem

Lepším člověkem

Attiye bylo 16, když na střední škole potkala o něco staršího Stevea. Pro oba to byl první vážný vztah a pár spolu brzy začal bydlet. Tahle zkušenost dívku málem stála život.

Mr. Gay Syria

Mr. Gay Syria

Uspořádat soutěž krásy pro gaye ze Sýrie v době, kdy celá Evropa řeší uprchlickou krizi? Pro někoho bláznivost, Pro Mahmúda, Husejna a další soutěžící je to ovšem velká šance, jak upozornit na porušování práv gayů a leseb ve své zemi.

Muhí

Muhí

Palestinský chlapec Muhí trpí nevyléčitelnou nemocí. Jeho jedinou nadějí je život v izraelské nemocnici, doma v Gaze neexistuje místo, kde by se o něj postarali. Vleklý konflikt na Blízkém východě se hluboce promítá do jeho osudu.

Na druhé straně zdi

Na druhé straně zdi

Intimní dokumentární drama sleduje osudy šestičlenné rodiny z Hondurasu, která utekla do Mexika s vidinou lepšího života. Vše se ale pokazí v momentě, kdy je matka na základě pochybných obvinění zatčena.

Náš nový prezident

Náš nový prezident

Unikátní snímek umožňuje na vlastní kůži zažít působení propagandy, kterou Kreml denně masíruje vlastní obyvatelstvo a všechny, kdo jsou ochotni uvěřit těm nejabsurdnějším konspiračním zkazkám. Třeba té, proč by se Donald Trump měl stát prezidentem USA.

Neslyšící syn

Neslyšící syn

V intimním rodinném portrétu nizozemský režisér Alex de Ronde zachycuje dětství a dospívání svého Neslyšícího syna Tobiase a jeho boj za respekt k neslyšícím.

Oběd zdarma pro všechny - přijmi nepodmíněné příjmy

Oběd zdarma pro všechny - přijmi nepodmíněné příjmy

Ve 24. století neexistují peníze. Zdroje jsou společné. Retrospektivní dokument z budoucnosti prozrazuje, jak lidstvo v 21. století vymýtilo zhoubnou kumulaci prostředků a moci prosazením jedné prosté myšlenky.

Rádio Kobaní

Rádio Kobaní

Mladá kurdská reportérka Dilovan zakládá rádiovou stanici v syrském Kobaní, které se dokázalo ubránit ofenzivě tzv. Islámského státu. Jak se město po drastických útocích vrací k životu?

Sluneční stát

Sluneční stát

Gruzínské hornické město Čiatura má své nejlepší dny dávno za sebou. Meditativní portrét postapokalyptického města duchů a jeho obyvatel sleduje, jak si vybydlené domy okolní krajina bere zpět.

Tohle je Kongo

Tohle je Kongo

Pohádková krása a nekončící násilí. Kongo je plné kontrastů, a to se silným dopadem na jeho dějiny. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost.