Kambodžské jaro

A Cambodian Spring
Chris Kelly
UK, Cambodia | 2017 | 126 min.


Kategorie: Cesty ke svobodě

Jazyk: Kambodžsky, Khmersky

Titulky: Anglické, České

Kambodžské protesty v hlavním městě Phnompenh odhalují nejen systémové neduhy nově nabyté demokracie, ale také různorodost lidských pohnutek, které vedou jedince k občanskému aktivismu.

Co jsou lidé ochotni obětovat za své právo hlasitě vyjádřit nesouhlas, ačkoli šance na vyslyšení jsou minimální? Tato otázka vystupuje na pozadí občanských protestů v Phnompenhu proti násilnému zabírání městské půdy, na níž stojí domy mnoha obyvatel. Osobně zaměřený dokument šest let sleduje trojici aktivistů, kteří neúnavně a přes neustálé hrozby dávají najevo svou nelibost s praktikami developerů i místní správy, mlčky tolerovanými vládou premiéra Hun Sena. Buddhistický mnich Loun Sovath se potýká nejen s pozorností policistů a svých představených, ale i sousedky Tol Srey Pov a Tep Vanny se postupem doby mění z nezištných souputnic na sokyně plné osobní nevraživosti.

 

Člověk v tísni už déle než čtvrtstoletí pomáhá v desítkách zemí po celém světě. Dokumenty z těchto míst se pravidelně objevují v programu festivalu, letos jde například o filmy Tohle je KongoŽeny venezuelského chaosuWataní – můj domov o syrské rodině, Kambodžské jaro nebo Rok naděje z Filipín. V každém z nich hrdinové ve své vlasti čelí nepříznivým okolnostem. Máte-li chuť pomoci lidem z těchto zemí, můžete koupit jeden ze skutečných dárků Člověka v tísni – volba mezi kozou, osivem, bezpečným porodem či školní tabulí už je na vás.

@clovekvtisni #skutecnydarek

 

Chris Kelly

Filmografie
2017 - Kambodžské jaro

Sales

Chris Kelly
Little Ease Films Ltd
e-mail: chris@little-ease.com

Projekce

07. 03. 18:00 Světozor - velký sál Česká premiéra Debata Vstupenky
08. 03. 19:45 Evald Debata Vstupenky
10. 03. 11:30 Atlas - malý sál Vstupenky

Další filmy z tematické kategorie Cesty ke svobodě

Démoni v ráji

Démoni v ráji

Srí Lanka 1983. Pětiletý chlapec ve vlaku prchá před vyvražďováním tamilské menšiny na sever ostrova. O tři dekády později se jako filmař vydá na stejnou cestu.

Dlouhá sezóna

Dlouhá sezóna

V provizorních podmínkách libanonského tábora Khiara žije velký počet syrských uprchlíků z města Rakka ovládaného tzv. Islámským státem. Nový film Leonarda Retela Helmricha ukazuje jejich běžný život se vším, co přináší.

Kambodžské jaro

Kambodžské jaro

Kambodžské protesty v hlavním městě Phnompenh odhalují nejen systémové neduhy nově nabyté demokracie, ale také různorodost lidských pohnutek, které vedou jedince k občanskému aktivismu.

Máma plukovnice

Máma plukovnice

S baretem místo helmy a kabelkou místo štítu stojí konžská policistka Honorine Munyole vždy na straně bezbranných a utlačovaných. Pro mnoho žen a dětí je jediným světlem v jinak se rozpadající zemi.

Míříme stejným směrem

Míříme stejným směrem

Všichni chceme jít za štěstím. V Kyrgyzstánu, nejchudší zemi bývalého Sovětského svazu, to není právě jednoduché. Uprostřed zkorumpovaného systému, v němž zákony slouží jen některým, se otec i syn snaží naplnit své sny o důstojném životě.

Moldavský zázrak

Moldavský zázrak

Hans Bjørn Bakketeig změnil asi 10 tisícům lidí z Moldavska život. Změřil jim zrak, zjistil, že špatně vidí, a předepsal jim brýle. Jednoduché? Ne v zemi, kde je Hans jediným optometristou.

Poslední v Aleppu

Poslední v Aleppu

Syrský režisér Feras Fayyad zachytil každodenní úsilí, se kterým se dobrovolníci ze skupiny Bílé přilby vrhají do ostřelovaných čtvrtí měst, aby v troskách pátrali po známkách života.

Rudá duše

Rudá duše

Na konci osmdesátých let považovalo Stalina za velkého člověka a hrdinu 8 procent Rusů. Podle aktuálních průzkumů dnes toto číslo činí 52 procent. Co dnešní Rusové na Stalinově éře obdivují a co o ní nechtějí vědět?