ProgramČtvrtek 22. 03.

17:00
Slavnostní zahájení
Rádio Kobaní
Městské divadlo, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

19:00 Azurová + Debata Městské divadlo, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

Pátek 23. 03.

17:00 Kolyma, cesta z kostí + Debata Městské divadlo, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

19:00 Vzdálený štěkot psů + Debata Městské divadlo, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

Sobota 24. 03.

13:00 Nic jako dřív + Debata Divadelní klub Ántré, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

15:00
Projekce (nejen) pro seniory za snížené vstupné
V zajetí
+ Debata Městské divadlo, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

17:00
Projekce (nejen) pro seniory za snížené vstupné
Mečiar
+ Debata Městské divadlo, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

19:00 Rebelská střední v Berlíně + Debata Městské divadlo, Horní Brána 2, Český Krumlov

více o filmu

dramaturg-ck

Václava Šnokhousová

Hlavní koordinátorka

Milí diváci!

Osmý ročník MFF Jeden svět v Českém Krumlově vás opět zve na putování po blízkých i vzdálených místech planety. Vydejte se s námi na cestu za poznáním, jaký je svět prvních dekád 21. století, v doprovodu filmařů, biologů a odborníků všeho druhu.

Začneme v Sýrii. Ve snímku Rádio Kobaní nás mladá kurdská reportérka Dilovan provede městem, kde na pozadí válečného konfliktu prožívá své lásky a přátelství, a které se po drastických útocích ocitá na prahu nového života.

Poté si navlékneme skafandr a ponoříme se pod hladinu oceánu, abychom se přesvědčili, zda je jeho barva stále Azurová. Zjistíme, že dramaticky klesá druhová diverzita, ubývá ryb a přibývá znečištění. Narazíme však i na aktivní ochránce tohoto ekosystému a získáme tipy, jak moře před námi samými chránit. RNDr. Jiří Peterka z Hydrobiologického ústavu AV v Českých Budějovicích dohlédne na to, abychom během ponoru nic podstatného nepřehlédli.

Vynoříme se na východní Sibiři a vyrazíme po silnici postavené z potu a krve vězňů sovětského gulagu. Road movie Kolyma, cesta z kostí nás zavede do míst, kde poslední žijící pamětníci hrůz žijí bok po boku nové generace, v níž někteří už slovo gulag vůbec neznají. Otevře se nám fascinující přehlídka svérázných osobností, z nichž se každá s drsným geniem loci vyrovnává po svém. Průvodcem nám bude Libor Dvořák, redaktor Českého rozhlasu.

Ze Sibiře se přesuneme na východ Ukrajiny a navštívíme vesnici Hnutove, kde jen pár stovek metrů od frontové linie žije desetiletý Oleh se svou babičkou. Dokument Vzdálený štěkot psů sleduje, jaké stopy všudypřítomná válka postupně zanechává na duši malého chlapce. O jeho osudech nám více poví režisér Simon Lereng Wilmont.

Následující destinací bude české pohraničí. Dokument Nic jako dřív ukazuje život teenagerů z Varnsdorfu. Jeho nedílnou součástí jsou diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny či nechtěná těhotenství. Film zachycuje čtyři mladé lidi před maturitou, v posledních chvílích bezstarostnosti, odkud neodvratně směřují do světa dospělých, v němž už nic nebude jako dřív.

Naše pouť pokračuje do Maďarska. Pokud jste si mysleli, že otroctví je záležitostí jiných končin světa a jiné doby, budete možná překvapeni filmem V zajetí. Dvaapadesátiletá Edit už 10 let vykonává veškeré domácí práce pro svou „majitelku“, která jí nedovoluje opustit dům a občas ji zbije. Edit pracuje 12 hodin denně, pouze za jídlo a cigarety. Příběhem této ženy žijící v područí nás provede režisérka Bernadett Tuza-Ritter.

Pak překročíme hranici a ocitneme se na Slovensku 90. let. Snímek Mečiar mapuje dobu působení premiéra Vladimíra Mečiara, autoritářského populisty, jemuž národ bezmezně věří. Čeká nás mrazivé memento, dokládající, jak snadno lze sejít z cesty demokracie.

Naší poslední zastávkou je Rebelská střední v Berlíně. Netradiční škola, bez známek a obvyklého stresu, jediná svého druhu v Německu. Příležitost pro dvacetileté, kteří nedokončili střední školu. Zvládne je tato svérázná vzdělávací instituce připravit na státní maturitu? V cíli cesty se mimo jiné setkáme s režisérem filmu Alexandrem Kleiderem.

I tentokrát doufáme, že vás tato dlouhá a nelehká cesta změní. Že bude nejen úmorná, ale i inspirativní. Že na vlastní kůži zažijete, že svět je někdy bezútěšný a nepřátelský, jindy však vlídný a plný porozumění. Že je místem konfliktů a bezpráví, ale i místem naděje a šťastných konců.

O nás už se pokouší cestovní horečka, tak jdeme balit. Brzy na viděnou!

http://www.strukturalni-fondy.cz/cs/Microsites/Integrovany-OP/Uvodni-strana
http://ec.europa.eu/regional_policy/index.cfm/cs/funding/erdf/
http://mmr.cz/cs/Uvodni-strana
http://www.klasteryck.cz/
https://www.facebook.com/Studijn%C3%AD-centrum-%C4%8Cesk%C3%BD-Krumlov-734149696689656/
https://www.cevak.cz/
http://www.ckrumlov.info/php/
http://www.kraj-jihocesky.cz/
http://www.msmt.cz/
http://www.cpdm.cz/
http://www.divadlo.ckrumlov.cz/cz/divadlo_cesky_krumlov/
http://bouda.cpdm.cz/
https://www.wipreklama.cz/
http://www.ckfond.cz/
https://www.facebook.com/aantree/
https://www.gymck.cz/
http://www.vdck.cz/