JS online

V roce 2021, kdy se festival nemohl kvůli pandemii konat v kinech, spustil Jeden svět online platformu Jeden svět online. Ta současně nabízí desítky festivalových dokumentárních filmů, které si tak můžete pustit během celého roku i ve svém obýváku.

V obýváku dva lidé sedí na pohovce, jedí pizzu a sledují film v počítačí.

Dvacet pět let festivalu připomeneme streamem a nejvýraznějšími dokumenty z uplynulých ročníků 

 

Letošní festivalovou sezónu jsme zahájili už ve čtvrtek 12. ledna online premiérou snímku O otcích a synech s následnou debatou, kterou si spolu se snímkem můžete pustit na naší platformě. Spolu s tímto dokumentem jsme zveřejnili ještě další čtyři výrazné snímky z předchozích ročníků, čímž bychom se rádi ohlédli za 25 lety festivalu.

 

––––––

Všechny filmy na platformě Jeden svět online jsou opatřeny českými titulky, některé mají i anglické a jsou přehledně označeny jako English friendly. Filmy ročníku 2023 budou mít všechny české a anglické titulky.

A protože se i v online prostoru snažíme o přístupnost pro všechny, vybrané dokumenty jsou opatřeny popisnými nebo barevnými titulky a některé také audiopopisem.

Tip na film

iHuman

Tonje Hessen Schei, Norsko, Dánsko / 99 min. / 2019

Umělá inteligence čím dál rychleji přetváří povahu světa. Výpovědi povolaných odborníků ukazují, jak široká je škála těchto změn a nakolik ovlivňují úděl člověka i lidstva.

Zhlédnout film

Novinka

Tornádo – rok poté

Jana Počtová, Česká republika / 56 min. / 2022

 

Nejmasivnější a nejsmrtelnější meteorologická událost v Evropě roku 2021 a zároveň historicky nejsilnější evidované tornádo na českém území se prohnalo sedmi obcemi na jihu Moravy 24. června 2021 večer. Kromě popisu reálných událostí se film věnuje i tématu nebývalé lidské solidarity, která bezprostředně po katastrofě vzedmula. Děkujeme za poskytnutí filmu Nadaci Proměny Karla Komárka.

Zhlédnout film
Fotografie krajiny s moravskou vesničkou v dešti. V pozadí se blíží tornádo.
Na scéně bez pozadí stojí osoba a vedle ní leží na zemi čtyři osoby. Na podlaze jsou lepící páskou vyznačené různé linie.

Tip na film

Rekonstrukce Utøyi

Carl Javér, Švédsko, Norsko, Dánsko / 98 min. / 2018

Jak se dá zrekonstruovat něco tak strašlivého? Několik přeživších se pomocí intimního scénického experimentu pokusilo zprostředkovat zážitek útoku na norský letní tábor v roce 2011.

Zhlédnout film

Tip na film

Zapáleny do psaní

Rintu Thomas, Sushmit Ghosh / Indie / 93 min. / 2021

Tam, kde byli novináři tradičně jen muži z vyšších společenských kast, jsou noviny Khabar laharija malou revolucí. Pro oběti znásilnění nebo nelegální těžby je to často jediný prostor, kde se mohou vyjádřit. Aby noviny udržely krok s dobou, přesouvají se nyní do digitálního světa – a s nimi i reportérky, z nichž se mnohé musejí teprve naučit zacházet s chytrými telefony. Novinářská práce pro ně ale i v online prostoru zůstává cestou, jak navzdory nedůvěře, kastovní i genderové diskriminaci i sílícímu náboženskému radikalismu usilovat o spravedlivější svět.

Zhlédnout film
Skupinka žen sedí na hliněné podlaze v přízemním domku. Jedna z nich nahrává video do mobilu.
Fotografie moderní obrovské organické budovy se zelenou střechou.

Novinka

Jak se staví hora

Rikke Selin Fokdal, Kaspar Astrup Schroder / Dánsko / 52 min. / 2020

Výběrové řízení na novou, ekologičtější spalovnu otevřelo příležitost, které se chopil architekt Bjarke Ingels. Porotu si získal především neotřelostí svého návrhu: celou stavbu pojal jako umělý kopec, který má návštěvníkům otevřít výhled na město a dopřát jim po libosti sportovní, sociální či prostě jen estetický zážitek. Dokument ve zhuštěné podobě mapuje realizaci celého projektu. Představuje architektovu perspektivu i rozličná úskalí, jež ambiciózní vize nevyhnutelně přinesla, a v časosběrných záběrech z různých fází konstrukce nechává zvolna ožívat samotnou stavbu.

Zhlédnout film

Novinka

Prezident

Camilla Nielsson / USA, Norsko, Dánsko / 130 min. / 2021

Po mezinárodním úspěchu snímku Demokraté se dánská režisérka Camilla Nielsson vrátila do Zimbabwe a natočila další dokumentární hit ze zákulisí tamní politické mašinérie, tentokrát o průběhu první svobodné prezidentské volby. Zatímco mladý opoziční kandidát Nelson Chamisa, právník a bývalý studentský aktivista, představuje pro mnoho Zimbabwanů symbol změny, jeho soupeřem je představitel starých pořádků, dlouholetý Mugabeho spojenec Emmerson Mnangagwa. Zatímco jeden hraje fér a snaží se oslovit voliče upřímnou kampaní, druhý neváhá využít jakýchkoliv prostředků, včetně úplatků, lží a podvodů, aby si zajistil vítězství. Rozehrává se historický boj o další směřování celé země.

Zhlédnout film