JS online

Jeden svět vyrostl za 25 let své existence v největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě. Dokumenty se v rámci Jednoho světa promítají v desítkách měst a vesnic po celé České republice a každý rok je zhlédne přibližně sto tisíc diváků a divaček.

V roce 2021 se festival kvůli pandemii nemohl konat tradičně v kinech, a tak Jeden svět spustil online platformu Jeden svět Online, kde najdete desítky festivalových dokumentárních filmů, na které se můžete dívat kdykoli a odkudkoli z České republiky.

Všechny filmy jsou opatřeny českými titulky, některé mají i anglické a jsou přehledně označené jako English friendly. Filmy ročníku 2023 budou mít všechny české a anglické titulky.

A protože se i v online prostoru snažíme o přístupnost pro všechny, vybrané dokumenty jsou opatřeny popisnými nebo barevnými titulky a některé také audiopopisem.

Skupinka žen sedí na hliněné podlaze v přízemním domku. Jedna z nich nahrává video do mobilu.

Novinka

Zapálený do psaní

Rintu Thomas, Sushmit Ghosh / 93min. / 2021

Tam, kde byli novináři tradičně jen muži z vyšších společenských kast, jsou noviny Khabar laharija malou revolucí. Pro oběti znásilnění nebo nelegální těžby je to často jediný prostor, kde se mohou vyjádřit. Aby noviny udržely krok s dobou, přesouvají se nyní do digitálního světa – a s nimi i reportérky, z nichž se mnohé musejí teprve naučit zacházet s chytrými telefony. Novinářská práce pro ně ale i v online prostoru zůstává cestou, jak navzdory nedůvěře, kastovní i genderové diskriminaci i sílícímu náboženskému radikalismu usilovat o spravedlivější svět.

Zhlédnout film

Novinka

Jak se staví hora

Rikke Selin Fokdal, Kaspar Astrup Schroder / 52min. / 2020

Výběrové řízení na novou, ekologičtější spalovnu otevřelo příležitost, které se chopil architekt Bjarke Ingels. Porotu si získal především neotřelostí svého návrhu: celou stavbu pojal jako umělý kopec, který má návštěvníkům otevřít výhled na město a dopřát jim po libosti sportovní, sociální či prostě jen estetický zážitek. Dokument ve zhuštěné podobě mapuje realizaci celého projektu. Představuje architektovu perspektivu i rozličná úskalí, jež ambiciózní vize nevyhnutelně přinesla, a v časosběrných záběrech z různých fází konstrukce nechává zvolna ožívat samotnou stavbu.

Zhlédnout film
Fotografie moderní obrovské organické budovy se zelenou střechou.

Novinka

Prezident

Po mezinárodním úspěchu snímku Demokraté se dánská režisérka Camilla Nielsson vrátila do Zimbabwe a natočila další dokumentární hit ze zákulisí tamní politické mašinérie, tentokrát o průběhu první svobodné prezidentské volby. Zatímco mladý opoziční kandidát Nelson Chamisa, právník a bývalý studentský aktivista, představuje pro mnoho Zimbabwanů symbol změny, jeho soupeřem je představitel starých pořádků, dlouholetý Mugabeho spojenec Emmerson Mnangagwa. Zatímco jeden hraje fér a snaží se oslovit voliče upřímnou kampaní, druhý neváhá využít jakýchkoliv prostředků, včetně úplatků, lží a podvodů, aby si zajistil vítězství. Rozehrává se historický boj o další směřování celé země.

Zhlédnout film

Novinka

Buď můj hlas

Nahid Persson, Sweden, Iran, USA, Norway, UK / 93 min / 2021

Dokumentaristka Nahid Persson pomocí kamery i vznikajícího přátelství s energickou Masíh, íránskou novinářkou žijící v exilu v USA, postupně objevuje ženu, která je tváří a hlasem milionů lidí kritických vůči náboženskému fundamentalismu íránského režimu. Film však zároveň ukazuje i lidskou bytost radující se z maličkostí a trpící strastmi vlastní rodiny i stovek neznámých Íránců, kteří se na ni obracejí. Na pozadí násilného potlačování největších novodobých protivládních protestů jsme svědky každodenního úsilí ženy, jež i přes mnohaleté odtržení od rodiny, emoční i fyzické vyčerpání a pravidelné výhrůžky násilím a smrtí neúnavně bojuje za svobodnější Írán.

Zhlédnout film
Dvě krásné usměvavé ženy s dlouhými černými vlasy.

Novinka

Je to můj bratr

Cille Hannibal, Christine Hanberg / 75min. / 2021

Intimní pohled do jedné dánské rodiny očima mladé Christine, která pomáhá pečovat o svého staršího bratra Petera. Ten je plně závislý na neustálé asistenci rodiny. Celoživotní péče o syna se vzácnou kombinací postižení, pro nějž ani v dánském sociálním systému neexistují plně funkční podpůrné struktury, se podepisuje především na matce. Christine se zatím pokouší vyrovnat s představami možné budoucnosti a toho, co to znamená žít denně v těsné blízkosti bratra. Peterův skrytý svět bez obrazů a zvuků, který film působivě zprostředkovává, je i díky matce a sestře plný podnětů a radostných momentů. Zároveň ale pro všechny zůstává nelehkou výzvou.

Zhlédnout film

Tip na film

Zimovova hypotéza

Jak bojovat proti klimatické krizi? Vědec Sergej Zimov v tom má jasno – stačí obnovit flóru a faunu z doby ledové. Zdánlivě bláznivá teorie má zastánce na prestižních světových univerzitách a Zimov na ní na Sibiři pracuje. Vizuálně působivý dokument zavede diváky na mrazivé sibiřské pláně v komplexním příběhu o vědě, rodině, tvrdohlavosti i ekologických strastech Země.

Zhlédnout film
snímek z filmu Zimovova hypoteza. na motorovém člunu sedí starý muž, jede po řece po západu slunce.
U velikého konferenčního kulatého stolu sedí 12 žen. Jedna těhotná žena, manažerka, telefonuje.

Tip na film

Za dvě dvanáct

Jak by to vypadalo, kdyby světu vládly ženy? Řešily by se konflikty snadněji? Převládal by mír namísto válek? Dokázaly by se vypořádat s nebezpečím jaderné války lépe než muži? Zasedněte ke stolu spolu s vládou žen a hledejte odpovědi na tyto otázky.

Zhlédnout film

Tip na film

Vzpomínky jsou jen naše

Jímavá rekapitulace dění v Sýrii za posledních deset let přivádí do jednoho francouzského divadla tři kamarády. Ti společeně s režisérem procházejí záběry, které během těchto deseti let v Sýrii natočili. A snaží se skrze bolestivé vzpomínky dát smysl hrůzám, které spolu prožili. Performativně pojatý film je elegií za mrtvé a oslavou nezlomného přátelství.

Zhlédnout film
Mladá žena tmavé pleti z Burkiny Faso spí na své cestovní tašce.

Tip na film

Poslední útočiště

Domov migrantů v Mali je posledním útočištěm pro mnohé, kteří se vydávají do alžírské pouště plné nástrah a ozbrojených skupin na cestu za lepším životem v Evropě. Najdeme mezi nimi i dvě 16leté dívky z Burkiny Faso, které s námi sdílí své obavy i bezbřehou statečnost v tomto krásně natočeném, křehkém snímku.

Zhlédnout film