In a secret stunt, a Lady Liberty Statue is launched into space.
Městská knihovna v Praze – velký sál
Mariánské nám. 1, Praha 1
English Friendly

Expertní debata k filmu Hongkong mixtape

 

 

Debatující

Portrét Viktorie Vášové - mladá žena s dlouhými hnědými vlasy.

Viktorie Vášová

Expertka

Viktorie Vášová je divadelní tvůrkyně, režisérka a spoluzakladatelka divadelní skupiny 8lidí. Absolvovala obor režie na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Od konce studia působí jako divadelní režisérka na volné noze a realizuje jak své vlastní projekty jako Rozkoše na kraji země (2020) nebo Život návod k použití (2021), tak i projekty ve spolupráci s dalšími subjekty - například s Orchestrem BERG (Kwaidan, 2021), Naivním divadlem Liberec (Dodo, 2022) nebo MeetFactory (Hukot času, 2023). Pro její práci je typická kombinace žánrů a divadelních jazyků, atmosferičnost a inspirace vědeckými tématy nebo matematickými strukturami. S nezávislou uměleckou skupinou 8lidí se zabývá především aktuálními společenskými tématy nebo také performativními akcemi ve veřejném prostoru.

Eva Soukeníková

Moderátorka

Je novinářka. Působí jako politická reportérka Českého rozhlasu a taky jako spolumoderátorka literárního podcastu Lit na Radiu Wave. 
Dřív pracovala pro Seznam Zprávy, Euractiv nebo Refresher. Studovala francouzštinu, literaturu a média.

Pavel Karous

Expert

Pavel Karous (*1979) je sochař a publicista v oblasti výtvarného umění ve veřejném prostoru. Ve své sochařské tvorbě se zabývá především vztahem mezi geometrií a lidskou společností, abstrakcí a realismem. Vytváří objekty, věnuje se místně specifickým instalacím, realizacím do architektury, výstavnictví, scénografii a designu. Zaměřený je hlavně na oficiální, neoficiální angažované umělecké intervence do městského veřejného prostoru. 

Se svým dlouhodobým projektem „Vetřelci a volavky“ dokumentuje výtvarné umění ve veřejném prostoru z období reálného socialismu. Za svoji knihu Vetřelci a volavky, která vznikla v rámci projektu, získal v České republice ocenění “Nejkrásnější kniha roku 2013” v kategorii odborná literatura a v roce 2015 byl oceněn čestným uznáním v prestižní mezinárodní soutěži “Best Book Design From All Over The World - Stiftung Buchkunst”. 

Roku 2021 realizoval pomník antifašistické odbojářky Marie Kudeříkové v Brně na tř. Kpt. Jaroše, který se stal místem setkávání a demonstrací brněnské antifašistické scény. V roce 2022 vystavoval na společné výstavě Black a Red v galerie AQB Mines v Budapešti a v galerii Syndicat Potentiel ve Štrasburku. Putovní výstava byla věnována odkazu anarchistického hnutí a Španělské občanské války. V roce 2023 realizoval náhrobek disidenta Petra Uhla v Praze na Vinohradských hřbitovech a například vystavoval na sympóziu „Socha v meste IX“ v Martine na Slovensku pod patronací Turčianské galerie. V současnosti můžete navštívit jeho výstavu Krajiny, pustiny a platformy v sociálním družstvu Střecha v Praze nebo monumentální sochu „Beranidlo“ na výstavě „Právo na bydlení“ v Galerii Jaroslava Fragnera. 

Od roku 2018 také připravuje a moderuje v TV Seznam (STREAM) pořad Predátoři a plameňáci, který je zaměřený na aktuální projevy vizuálního umění ve veřejném prostoru. V roce 2022 vytvořil s Vladimírem Turnerem pořad Antifascist Art o angažovaném umění pro mediální platformu Alarm a TV Seznam od téhož roku připravuje a moderuje pořad Volavky a predátoři pro Českou televizi, který rovněž zaměřený na aktuální projevy vizuálního umění v městské krajině. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Karous) 

Karla Němečková

Kara Němečková

Expertka

Kara Němečková působí v Asociaci pro mezinárodní otázky (AMO) na pozici analytičky a manažerky pro vnější vztahy projektů MapInfluenCE a CHOICE. V roce 2021 pracovala v kanceláři místního koordinačního úřadu OSN v Kambodži v rámci programu UN Volunteers. Zaměřuje se na vztahy Číny se zeměmi střední a východní Evropy a na čínskou zahraničněpolitickou rétoriku a čínské vlivové působení ve světě.