Jeden svět

Novinka

Jeden svět začíná!

Jubilejní 25. ročník festivalu Jeden svět začal včera večer v Praze. Letošní téma Cena bezpečí se v různých podobách promítne ve snímcích všech soutěžních i nesoutěžních kategorií.

Balíčky na projekce v Praze

Vyberete si podle svých preferencí buď ze tří, pěti, nebo deseti projekcí s bonusovým přístupem na Jeden svět online.

Po–pá 15:00–21:00, so–ne 13:00–21:00, Galerie Lucerna Praha

VR filmy

Novinkou pro letošní ročník je zařazení projektů ve virtuální realitě do samostatné soutěžní kategorie. Objeví se v ní například snímek Spojeni se Zemí Anny Mauersberger a Niki Smit, který diváctvo postaví před škody způsobené planetě rychlou expanzí lidstva. Jak vypadá život v nechvalně známé věznici pro politické vězně uprostřed venezuelského hlavního města, ukáže interaktivní projekt Ve vězení El Helicoide.

28. 3. 19:00–21:30, Městská knihovna v Praze

Konfrontační panel: Film Peníze zdarma

Peníze zdarma se socioložkou Zuzanou Uhde, politologem Ondřejem Horkým-HlucháněmJanem Mrkvičkou, ředitelem humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.

Číst více

29. 3. 19:00–21:30, Městská knihovna v Praze

Marta Bucholc o společenské smlouvě v 21. století

Je vůbec možné naplňovat humanistické a univerzalistické ideály na dnešní globalizované Zemi? Nejsou lidská práva jen pouhou „poslední utopií“, jak tvrdí historik Samuel Moyn? Jak přemýšlet o společenské smlouvě v kontextu klimatické změny, ekonomické nejistoty a populistické politiky?

Číst více

Program

Poroty a ceny

Jeden svět pro letošní ročník přináší 8 filmových cen. Novinkou letošního roku je Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu a Cena Jednoho světa interaktivně za VR projekt.

Poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě Mezinárodní soutěže zasedají přední kurátorka filmových festivalů Caroline Libresco, filmař a zakladatel B2B doc Alex Širjajev a filmař Simon Lereng Wilmont.

Číst více

Přístupný festival

Přístupnost je pro festival již pátým rokem jedním z klíčových témat. Právo na přístup ke kultuře považujeme za základní lidské právo a snažíme se otevřít festival všem, pro něž může být běžná návštěva kina ztížená, či dokonce nemožná.

Muž drží transparent s nápisem. Jsem proti válce na Ukrajině.

Impakt

Zapojte se a pomozte!

Není nic horšího než chtít pomoci a nemít možnost jak. ShareDoc umožňuje divákům a divačkám překonat tento pocit bezmoci tím, že okamžitě začnou jednat a podpoří protagonisty*ky filmů nebo přispějí ke zlepšení situace, o které filmy vypovídají. Skrze tuto iniciativu můžete přímo podpořit následujících pět filmů na 25. ročníku festivalu Jeden svět: Mladí Rusové na útěku, Wanibik: Lidé na prahu své země, Na okraji, SK Lotus, Doggies, do toho!

Číst více
ČZJ

O festivalu Jeden svět

Věříme, že vás zajímají ožehavé problémy, které se aktuálně řeší doma i ve světě: zda mají lidé všude stejná práva i jak se lidská práva porušují.