Máte právo vědět

Soutěžní sekce Máte právo vědět tradičně přináší snímky informující o závažném porušování lidských práv. Prostřednictvím příběhů zajímavých aktivistických osobností má divák možnost dozvědět se o příkořích, která se lidem v různých zemích světa stále dějí. 

Snímek Buď můj hlas představuje íránskou novinářku Masíh Alínežád, která je tváří žen, jež se vzpírají nařízení nosit na veřejných místech hidžáb. Neméně výraznou postavou je Marija Ejsmont, neohrožená ruská právnička hájící nespravedlivě zadržované účastníky protivládních demonstrací ve filmu Případ. Politika se do justice vplétá také v Polsku: případy tamních soudců bojujících za právní stát mapuje snímek Soudci pod tlakem

Cílem sekce je také přinést zprávu o dění v zemích zdánlivě vzdálených, kterým se česká média příliš nevěnují. Informačně silný je dokument Kaviárová diplomacie, rozkrývající praktiky Ázerbájdžánu a dalších států, které v zahraničí usilovně budují své PR, ačkoliv doma pokračují v represích proti opozici a novinářům. Prostřednictvím filmu V  první linii nahlédneme do turbulentního dění v Chile, kde v posledních letech vláda tvrdě potlačovala masové demonstrace. 

Vybrané filmy mají také ambici překvapit a vnést nové perspektivy. Mezi tyto jistě patří film Krymský poklad, který unikátně nahlíží na důsledky okupace Krymu – vyhraje nečekaně napínavou soudní bitvu o artefakty nalezené na Krymu místní muzeum, nebo to kyjevské? A na čí stranu se přikloníte vy?

 

Policejní auto se zamřížovaným oknem. Za oknem ruka.

Filmy z kategorie Máte právo vědět

Další tematické kategorie