Dokumentární filmový festival Jeden svět startuje! Zahájení se ponese na vlně nejaktuálnějších informací

Zahajeni

Letošní ročník filmového festivalu o lidských právech Jeden svět začne už zítra, tedy 24. března a potrvá až do 1. dubna 2022. A jeho zahajovací večer nemohl být aktuálnější. Jako hlavní host večera přijala pozvání válečná zpravodajka Markéta Kutilová, která do Ostravy dorazí s nejčerstvější várkou informací přímo z Ukrajiny, kde natáčela pro pořad Reportéři ČT. Tematicky navážeme i filmem Zatracená práce / F@ck This Job o tom, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku. 

Festival Jeden svět není jen o silných filmech, ale také o debatách. Na ty letošní přijali pozvání například MUDr. Alexandra Beránková, která spolu s manželem založila denní stacionář s psychoterapeutickou péčí a pomůže divákům přiblížit traumata dětí postižených válkou ve filmu Nevyřčené slzy / Unspoken Tears. Český film Prvovoliči doplní o přínosné informace docent z Katedry politologie a evropských studií, doc. Mgr. Pavel Šaradín, Ph.D. Hlavní hvězdou ze zahraničních hostů bude bezpochyby producentka filmu Když město povstane/ When a City Rises,Sinead Kirwan, která přijede až z Edinburghu. Její předchozí film Dying to Divorce získal mnoho ocenění včetně ceny poroty na festivalu v Monte Carlu či mezinárodní cenu festivalu Amnesty International. Diváci se tak mají na co těšit, protože také její nový film má velmi silné téma. Svou debatu si zaslouží i film Soudci pod tlakem / Judges Under Pressure, který vnáší kritický pohled na polskou vládu vedenou konzervativní stranou Právo a spravedlnost, která systematicky oslabuje nezávislost soudů a útočí na podstatu jednoho ze tří pilířů demokracie. Jak to vnímají sami Poláci osvětlí divákům Łukasz Grzesiczak, polský novinář, bohemista, slovakista a politolog.

Zapomínat bychom neměli ani promítání pro školy, které začalo už v pondělí a bude probíhat až do 1. dubna. „Školní projekce vnímáme jako důležitou součást festivalu v Ostravě. Nejenom, že si samozřejmě vychováváme další generaci návštěvníků festivalu, ale hlavně se dětem a studentům snažíme přiblížit témata, o kterých se s nimi často nikdo nebaví, a debatovat o nic. Je důležité, aby se o věcech naučili kriticky přemýšlet a vytvořili si vlastní názor,“ říká hlavní koordinátorka festivalu v Ostravě Kristýna Konczyna.

Z doprovodných akcí stojí bezpochyby za zmínku kulinářská událost Ochutnáváme svět, která se odehraje v galerii PLATO už tuto sobotu 26. března. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat jídla od kuchtíků z nejrůznějších koutů světa, kteří ale žijí v Ostravě. Akci doplní filmový maraton tří dokumentárních filmů.  

V Ostravě bude festival Jeden svět probíhat na šesti různých promítacích místech, a to v Centru PANT, Minikině kavárna, Etáži v DOV, Klubu Atlantik, galerii PLATO a letos poprvé zamíří i do Poruby do DK Poklad. A stejně jako u předchozích ročníků se i letos mohou diváci těšit na to nejlepší, co za poslední dva až tři roky na poli světového dokumentárního filmu vzniklo. 

Každoročně se festivalu účastní na 120 000 diváků, z toho necelá polovina v Praze. V Ostravě filmy a akce spojené s festivalem přilákají na 5 000 návštěvníků a snad tomu letos nebude po roční pauze jinak. V Ostravě organizuje festival Jeden svět “Kulturní spolek Jeden svět Ostrava” s týmem dobrovolníků za podpory Statutárního města Ostravy, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezského kraje a dalších partnerů a sponzorů ve spolupráci s kiny a dalšími kulturními a vzdělávacími organizacemi.
Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne ve 25 městech po celém Česku, a to pod záštitou organizace Člověk v Tísni, která letos oslaví své 30. výročí. 

Další novinky