V PRAZE ZAČÍNÁ FESTIVAL JEDEN SVĚT. PŘEDSTAVÍ FILMY ZAMĚŘENÉ PŘEDEVŠÍM NA NEDEMOKRATICKÉ REŽIMY, ALE NEJEN NA NĚ

Plný kinosál Lucerny, diváci sledují plátno.
Včera večer začal v Praze 24. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Včera večer začal v Praze 24. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní téma „Cesty svobody“ obrací pozornost na místa, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv, a chce připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká. Festival letos nabídne 80 dokumentů a 6 snímků ve virtuální realitě. Chybět nebudou ani mezinárodně oceňované snímky, uvedené na prestižních zahraničních festivalech. Festival ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu podpoří i filmaře a filmařky na Ukrajině speciálně přidanými projekcemi. Kompletní program najdete na www.jedensvet.cz/program

Festival zahájí polský film režiséra Kacpera Lisowského Soudci pod tlakem, který skrze upřímné a odvážné výpovědi protagonistů a protagonistek představuje současný stav polského soudnictví. Snímek zachycuje, jak rychle mohou být cesty svobody nezávislého soudnictví ovlivněny vládní stranou a čemu čelí ti, kdo se proti tomu ohrazují. Snímek, který zachycuje strmý pád nezávislého soudnictví v zemi, která je naším sousedem a členem Evropské unie, je důkazem toho, že svobodou si nemůžeme být nikdy jistí.

Vysoce aktuální dokument uvede na zahájení festivalu v Pražské křižovatce delegace složená nejen z tvůrců, ale především z těch, kdo ve filmu nátlakům čelí. Jedním z nich je i soudce Igor Tuleya. Na debatu s tvůrci a protagonisty se diváci a divačky mohou těšit i na zahajovací projekci pro veřejnost v kině Lucerna anebo v rámci Mluvícího kina.

Od 24. do 31. března pak festival obsadí celkem sedm pražských kin. Nově využije i prostory Městské knihovny pro umístění projektů ve virtuální realitě.

Další novinky