Hlasy, které íránský režim nechce slyšet

Městská knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1

Host: Masíh Alínežád

V roce 2014 otřásla silně náboženským íránským režimem kampaň exilové novinářky Masíh Alínežád proti povinnosti žen nosit na veřejnosti hidžáb. Její čin inspiroval další ženy a Alínežád se stala vůdčí postavou pro ty, kteří doufají ve svobodnější Írán. Jak se za poslední roky situace v Íránu změnila? A jaké je být tváří protivládního hnutí ve své rodné zemi?

Debata naváže na projekci filmu, nelze koupit vstupné jen na debatu.

Host

Masih Alinejad

Masíh Alínežád

Masih Alinjead je iránsko-americká novinářka, televizní moderátorka, ženskoprávní aktivistka a autorka bestsellerové knihy Vítr v mých vlasech. V roce 2014 založila kampaň Moje nenápadná svoboda (My Stealthy Freedom) proti povinnému nošení hidžábu v Iránu. Alinejad se tak snaží bojovat proti iránským zákonům, které diskriminují ženy.  Americký deník The New York Times ji popsal jako „ženu, jejíž vlasů se bojí íránská vláda“. Na svém instagramovém účtu má více než 6 milionů sledujících.

k filmu

Buď můj hlas

Ženu bez hidžábu v dnešním Íránu často čeká fyzické násilí i věznění. Přesto tisíce žen ve jménu boje za svobodu a rovnost toto riziko podstupují. Jejich hlasem se stala nezlomná kritička režimu Masíh Alínežád.

Další program

Současné Polsko: nezávislé soudy v ohrožení

K filmu Soudci pod tlakem

Hlasy, které íránský režim nechce slyšet

K filmu Buď můj hlas

ČZJ tlumočení

Moc a zodpovědnost investigativní žurnalistiky

K filmu Zákulisí novinařiny

Afghánistán na rozcestí

K filmu Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu

Budoucnost práce: technologie a nejistoty?

K filmu Máte zakázku

ČZJ tlumočení