Za zvířata

Just Animals

Česká premiéra

Saila, Kristo a Mai chtějí zlepšit podmínky na zvířecích farmách ve Finsku. Podaří se jim dosáhnout reálné změny, nebo je masný průmysl neporazitelný?

Před deseti lety Saila Kivelä společně s dalšími aktivisty natáčela ilegální záběry ze zvířecích farem. Jejich svědectví o tom, v jakých podmínkách zvířata žijí, otřáslo mnohými nejen ve Finsku, ale i za jeho hranicemi. Pro Sailu její aktivity následně znamenaly tříletou právní bitvu. Její sestra Mai volí v boji za práva zvířat jinou cestu – rozhodne se vstoupit do politiky, což mezi sestry vnáší napětí. Film dokumentuje složité prosazování změn ve společnosti, zároveň je ale i osobním příběhem Saily, která se odmítá smířit s tím, že realita neodpovídá jejím představám o spravedlnosti. Režisérské duo Saila Kivelä a Vesa Kuosmanen uchopilo tíživé téma s hravostí a citem.

Impact

Kruté zacházení se zvířaty na farmách je dlouhodobým problémem, na který se snaží upozornit řada aktivistů. Činí tak i protagonistka dokumentu Za zvířata, která si klade otázku, jakým způsobem takový typ aktivismu provozovat. Pokud se sami sebe ptáte na něco podobného, zkuste začít třeba na stránkách Animal Equality. Na těch se dozvíte mnohé o aktuálních kampaních za práva zvířat a zároveň můžete začít finančním příspěvkem, kterým pomůžete krutému zacházení se zvířaty zamezit. https://animalequality.org/campaigns/

Vaše hodnocení

O filmu

Finsko
2022 / 82 min.

Režie
Saila Kivelä, Vesa Kuosmanen

Jazyk
finsky

Titulky
České, Anglické

Režie

Saila Kivelä

Saila Kivelä

2022 - Just Animals
Vesa Kuosmanen

Vesa Kuosmanen

2022 - Just Animals
2015 - Night Goes Long
2012 - Somma sommarum

Projekce

27. 3.
20:30 h
Praha: Ponrepo
Debata
Petr Beneš, Otevři oči
Lukáš Vincour, Zvířata nejíme
29. 3.
17:45 h
Olomouc: Kino Metropol
30. 3.
20:30 h
Praha: Bio Oko
Debata
Saila Kivelä, režisérka a protagonistka
Vesa Kuosmanen, režisér
31. 3.
18:00 h
Brno: Kino Art
31. 3.
18:30 h
Praha: Městská knihovna MS
Debata
Vesa Kuosmanen, režisér
01. 4.
18:00 h
Ostrava: Etáž

Další filmy z tematické kategorie Mezinárodní soutěž