Zákon lásky

(The Law of Love)

Jedna věc je o rovnosti mluvit, druhá je ctít ji a zvednout pro ni ruku. Cesta za zlegalizováním rovnoprávného manželství všech lidí v Česku zatím není u konce.

Barbora Chalupová, spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti, sleduje úsilí aktivistů organizace Jsme fér v boji o zlomové rozhodnutí, jež by Česko povýšilo na první zemi bývalého východního bloku, kde se podařilo zavést „manželství pro všechny“. Dokument sleduje debatu napříč společností, která vede od Prague Pride přes televizní střety až po diskuse na půdě parlamentu, jež by měly směřovat ke klíčovému hlasování. Česká republika se ráda prezentuje jako liberální a otevřená země, kde každý každého přinejmenším toleruje. Už při letmém pohledu pod povrch se však odhaluje komplikovanější, mnohem nepřívětivější realita – střet progresivní a konzervativní části obyvatel je i zde nevyhnutelný a ona příslovečná „tolerance“ občas neopouští hranice proklamací.

Upozornění

Film bude uveden pouze formou fyzických projekci.

IMPACT

Hnutí Jsme fér v prosinci 2017 začalo sbírat podpisy pro papírovou petici za manželství pro všechny. V květnu 2018 už petici podepsalo téměř 70 tisíc lidí, návrh novely zákona ale dodnes nebyl schválen. Celý proces boje proti homofobii v našem státě dokumentuje snímek Zákon lásky. Hnutí se během roku 2020 rozhodlo v petici pokračovat, tentokrát v online podobě. Každý podpis a šíření petice jí může dát potenciálně větší váhu v očích poslanců a poslankyň, kteří v tomto volebním období nakonec pro důležité novely zákona ruku nezvedli.

O filmu

Režie: Barbora Chalupová
Česká republika
2021 | 77 min.

Jazyk: Česky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Světová premiéra

Kategorie

Česká soutěž

Režie

Barbora Chalupová

Filmografie
2021 - The Law of Love
2020 - Caught in the Net
2019 - Czech journal: Real(e)state
2017 - Theory of Equality
2016 - Do zbraně!

Barbora Chalupová

Projekce

19. 05. 21:00 Liberec: Lidové sady Liberec
20. 05. 20:00 Ústí nad Labem: Veřejný sál Hraničář
20. 05. 20:30 Znojmo: Centrum Stará vodárna
20. 05. 20:30 Tábor: kafe a knihy Jednota
21. 05. 20:30 Praha: Kasárna Karlín
DebataLucia Zachariášová, protagonistka Jsme fér
Barbora Chalupová, režisérka
Filip Milde, protagonista Jsme fér
Adéla Horáková, protagonistka Jsme fér
Veronika Dočkalová, protagonistka Jsme fér
23. 05. 21:00 Praha: Autokino Strahov
DebataCzeslaw Walek, protagonista
28. 05. 20:00 Opava: terasa Obecního domu
29. 05. 20:30 Uherské Hradiště: Letní kino Smetanovy sady
31. 05. 20:30 Brno: Kinostan v Lužánkách
01. 06. 19:00 Ostrava: Centrum Pant
04. 06. 19:30 Plzeň: Kavárna Your Time Café
04. 06. 20:30 Brno: Kavárna Trojka
06. 06. 21:00 Boskovice: Kino Panorama Boskovice

Další filmy z tematické kategorie Česká soutěž

Anny

Anny

Nový časosběrný snímek Heleny Třeštíkové zachycuje šestnáct let v životě Anny, která si ve čtyřiceti šesti letech začne přivydělávat jako pouliční prostitutka.

Bílá na bílé

Bílá na bílé

Videodeník slovenské režisérky Viery Čákanyové z Antarktidy vznikal při natáčení jejího oceňovaného filmu FREM. Silná osobní zpověď nastoluje kromě environmentálního tématu i pochyby o vlastním konání.

Bydlet proti všem

Bydlet proti všem

Jak zacházet s lidmi, kteří nejsou z různých důvodů schopní zajistit si vlastní bydlení? Čeští politici zaujímají protichůdné postoje a jejich vzájemný střet vyplouvá napovrch ve vší intenzitě.

Jak Bůh hledal Karla

Jak Bůh hledal Karla

Existenciálně-komediální roadmovie, ve které český filmový štáb vyráží do Polska poznávat tamní víru v Boha. Snímek nezapře charakteristický rukopis osvědčeného dua Klusák–Remunda.

Manželství

Manželství

Časosběrný dokument sledující vztah Zdenky a jejího pákistánského přítele Tabiše, kteří se potkali při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žili svůj vztah především online.

Na značky!

Na značky!

„Jedinec nic, celek vše,“ tak zní motto sokolského hnutí sdružujícího tisíce lidí, kteří se jednou za šest let sjedou do Prahy, aby společně předvedli dechberoucí představení. Lidská komedie o společnosti, ve které dnes žijeme.

Nová šichta

Nová šichta

„Z horníka programátorem“ je lákavý novinový titulek, má ale tato premisa šanci na úspěch? Po čtvrt století pod zemí hledá propuštěný dělník novou životní cestu.

Sovětský člověk

Sovětský člověk

Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, žilo v něm téměř tři sta milionů lidí. „Sovětských lidí“. Šlo jen o mýtus propagandy, nebo „homo sovieticus“ opravdu existoval? A stal se už minulostí?

Vlci na hranicích

Vlci na hranicích

Kdo tady byl dříve: vlk, nebo člověk? Dokument sleduje návrat vlků do českých lesů a ukazuje náš rozpolcený vztah ke krajině na případu sporu obyvatel v malé obci na Broumovsku.

Zákon lásky

Zákon lásky

Jedna věc je o rovnosti mluvit, druhá je ctít ji a zvednout pro ni ruku. Cesta za zlegalizováním rovnoprávného manželství všech lidí v Česku zatím není u konce.