Němý hlas

(Silent Voice)

Mladý Kavaj uprchl před mučením a výhružkami smrtí, které zažíval v Čečensku kvůli své sexuální orientaci. Nyní se v Belgii snaží poté, co v důsledku prožitého traumatu oněměl, najít nejen sám sebe, ale také svůj hlas.

Ve svém rodném Čečensku patřil Kavaj mezi nadějné zápasníky bojových sportů. Když se jeho bratr dozví, že Kavaj je gay, hrozí mu smrtí a své výhrůžky myslí vážně. Po této zkušenosti Kavaj oněmí. Posléze se mu podaří uprchnout do Belgie, kde se pomocí jedné neziskové organizace učí znovu mluvit, aby mohl zažádat o status uprchlíka. Ocitá se tak na nelehké cestě člověka, který se potřebuje odpoutat od své minulosti, aby získal budoucnost. Kamera sice neodhaluje Kavajovu tvář, přesto sugestivně zprostředkovává až tělesný zážitek jeho životního zápasu.

Impact

Film Němý hlas sleduje příběh mladého muže, který byl nucen utéct z Čečenska, protože je gay. Trauma, které si z nuceného útěku odnesl, se projevilo ztrátou hlasu. Pronásledování, kterému lidé s odlišnou sexuální orientací čelí v této autonomní republice Ruské federace, je veřejným tajemstvím. Na obranu proti tomuto případu porušování lidských práv vystupuje kampaň #EyesOnChechnya, kterou organizuje Human Rights Campaign Foundation. Šířením povědomí o tíživé situaci v Čečensku, ať už v běžném hovoru, nebo na sociálních sítích, se problematika dostává na světlo, zároveň lze na celou kampaň a boj za práva LGBTQ skupiny přispět i finančně.

O filmu

Režie: Reka Valerik
Francie, Belgie
2020 | 51 min.

Jazyk: Anglicky, Čečensky, Francouzsky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Kategorie

Ruský standard

Režie

Reka Valerik

Filmografie
2020 - Silent Voice

Reka  Valerik

Projekce

19. 05. 14:00 Jeden svět živě: Stream
DebataDavid Hurst, producent
Veronika Lapina, aktivistka, LGBT Network, Rusko

Další filmy z tematické kategorie Ruský standard

Garážníci

Garážníci

Jak vypadá chalupaření po rusku? Základem je vlastní garáž. A pak už jen fantazie, které se ani za polárním kruhem žádné meze nekladou.

Hořká chuť lásky

Hořká chuť lásky

Skupina postarších cestujících se vydává na plavbu výletní lodí po řece Volze s nadějí, že se jim během několikadenní cesty podaří vyrovnat s minulostí, najít své štěstí a místo na světě.

Kombinát

Kombinát

Velkoryse natočený, přesto však mimořádně intimní pohled do každodenního života několika přátel žijících v bezprostřední blízkosti jedné z největších ruských železáren.

My jsme Rusko

My jsme Rusko

Milena a Kolja se v Moskvě přidávají k největším protiputinovským protestům v novodobé historii Ruska. Po dlouhých letech mají šanci veřejně podpořit nadějného opozičního kandidáta – Alexeje Navalného. 

Němý hlas

Němý hlas

Mladý Kavaj uprchl před mučením a výhružkami smrtí, které zažíval v Čečensku kvůli své sexuální orientaci. Nyní se v Belgii snaží poté, co v důsledku prožitého traumatu oněměl, najít nejen sám sebe, ale také svůj hlas.

Stavební jáma

Stavební jáma

Výmluvná kompilace tvořená online videy, která se v Rusku, zemi omezující svobodu slova a uplatňující cenzuru, stávají hlasem opomíjených a odhalují rozsah neřešených sociálních, zdravotních, infrastrukturních i lidskoprávních problémů, jimž ruští občané denně čelí.