Seyran Ateş: Sex, revoluce a islám

(Seyran Ates: Sex, Revolution and Islam)

Příběh osvícené muslimské imámky, feministky a lidskoprávní aktivistky, která se snaží osvobodit islám od genderové diskriminace a zpřístupnit ho těm, jimž již dlouho klade zásadní překážky.

Seyran Ateş je přesvědčena, že islám potřebuje sexuální revoluci. Věří, že je třeba náboženství liberalizovat, otevřít ho všem lidem bez rozdílu a opravit jeho obraz pokřivený četnými útoky radikálních islamistů. Její odvážné a leckdy provokativní výroky jí přinesly bezpočet verbálních útoků, výhružky smrtí a v jejich důsledku i policejní ochranu. Jako jedna z mála ženských imámek na světě založila v Berlíně mešitu, v níž se muži a ženy modlí společně a která je otevřená i členům LGBT komunity. Snímek sleduje Seyran na jejích cestách po světě, při diskuzích s rodinou i ve chvílích, kdy je se svými myšlenkami sama. Vznikl tak mnohovrstevnatý portrét ženy, která nepřestává vidět naději na svobodný život pro budoucí generace muslimů a muslimek.

Impact

Island, Lichtenštejnsko a Norsko prostřednictvím Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska přispívají ke snižování ekonomických rozdílů mezi státy EU. To se mimo jiné týká také podpory zprostředkování kulturní produkce těchto zemí. Letos například podpora norských fondů míří k filmu Seyran Ateş: Sex, revoluce a islám. Norská produkce vypráví příběh ženy, která v Berlíně založila první liberální mešitu a čelí neustálému nebezpečí útoku ze strany radikálních muslimů.

O filmu

Režie: Nefise Özkal Lorentzen
Norsko
2021 | 81 min.

Jazyk: Anglicky, Čínsky, Německy, Norsky, Turecky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Režie

Nefise Özkal Lorentzen

Filmografie
2020 - Seyran Ates: Sex, Revolution and Islam
2019 - En gave fra Gud
2017 - Those Who Love
2014 - ManIslam: Islam and Masculinity
2011 - En ballong til Allah

Nefise Özkal Lorentzen

Projekce

11. 05. 20:00 Jeden svět živě: Stream
ČZJ tlumočení
DebataSeyran Ateş, protagonistka
02. 06. 18:30 Praha: Kino Lucerna

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět

Arica

Arica

Švédská těžební firma v polovině osmdesátých let převezla do chilského města Arica toxický odpad. Místní dodnes trpí zdravotními problémy. Jediné, co chtějí, je spravedlnost.

Jedním dechem

Jedním dechem

Z hlediska průběhu koronavirové krize probíhal rok 2020 v Číně i v USA překvapivě podobným způsobem, který lze shrnout jako tragické podcenění situace a lhaní vlastním občanům. Kdo za to nese zodpovědnost?

Jen ďábel nemá naději

Jen ďábel nemá naději

Lidskoprávní aktivistka Dilja se neúnavně zasazuje o propuštění svého bratra Iskandara. Před šestnácti lety jej pohltila uzbecká věznice Žaslyk, nechvalně známá mučením trestanců.

Ještě jsem neřekl poslední slovo

Ještě jsem neřekl poslední slovo

Doktoři říkají Adymu Barkanovi, že mu zbývají čtyři roky života. Proto se Ady rozhodne prožít je tak, aby na něj jeho syn byl jednou pyšný: věnuje svůj čas kampani na změnu zdravotnictví v USA.

Naše svoboda

Naše svoboda

Teodora Vásquez byla obviněna, že záměrně porodila mrtvé dítě, a šla za to do vězení. Roky za mřížemi ji nezlomí. Naopak odstartují její boj za práva dalších nespravedlivě trestaných žen v Salvadoru.

Pomalu vykrvácet

Pomalu vykrvácet

Filipínský prezident Duterte vede nevybíravou válku proti drogám, ale také proti svým odpůrcům, především nezávislému tisku. Terčem číslo jedna se stává zpravodajský server Rappler a jeho neústupná zakladatelka Maria Ressa.

Porody v ráji zakázány

Porody v ráji zakázány

Na ostrov Fernando de Noronha denně proudí stovky turistů. Ti se na letišti míjejí s plačícími těhotnými ženami, které jsou naopak nuceny tento ráj dočasně opustit. Od roku 2004 jim totiž brazilská vláda nakázala rodit pouze na pevnině.

Seyran Ateş: Sex, revoluce a islám

Seyran Ateş: Sex, revoluce a islám

Příběh osvícené muslimské imámky, feministky a lidskoprávní aktivistky, která se snaží osvobodit islám od genderové diskriminace a zpřístupnit ho těm, jimž již dlouho klade zásadní překážky.

Zapáleny do psaní

Zapáleny do psaní

Dělat revoluci v kastovním indickém systému je pro ně skoro nemožné, digitální revoluci ale zvládají na výbornou. Ženská redakce složená z příslušnic nejnižší kasty v čele s reportérkou Mírou už čtrnáct let bojuje v Indii za lidská práva.

Zarudlá skvrna

Zarudlá skvrna

Prostřednictvím vlastní zkušenosti s vážnou, život ohrožující a záhadnou chorobou odhaluje Joonas Berghäll příkoří, která zažívají lidé nemocní chronickou formou lymské borreliózy.