Májá

(Maya)

Thrillerově laděný snímek o slavné íránské tygřici Máje plný nečekaných zvratů a mistrně natočené podobenství o našem vztahu k divokým zvířatům i k přírodě kolem nás.

Tygřice Májá se narodila v zajetí. Od jejího narození se o ni stará Mohsen, vrchní ošetřovatel v jedné z největších íránských zoo. Tam také Májá tráví své dny – v kleci, neustále na očích, obdivována zástupy návštěvníků všech věkových kategorií. Když Mohsen dostane nabídku, aby se Májá stala hrdinkou připravovaného filmu, nezaváhá, vyřídí povolení a s Májou vycestuje na sever země do oblasti u Kaspického moře, kde kdysi žili divocí tygři volně v přírodě. Jednou večer se během procházky podaří Máje utéct a my díky přítomné kameře sledujeme, jak se v mladé tygřici probouzí dlouho potlačované zvířecí instinkty. I když se nakonec Máju podaří chytit, spustí tento incident vlnu dalších událostí, které odkrývají o dost temnější pozadí tohoto příběhu.

Impact

V současné době žije na světě méně než čtyři tisíce divokých tygrů. Jak dokazuje film Májá, zpětná integrace tygrů vychovaných v zajetí do divočiny je složitá, ne-li nemožná. Iniciativa Save Tigers Now, kterou iniciuje World Wildlife Fund ve spolupráci s hercem Leonardem DiCapriem, vznikla za účelem zdvojnásobení tohoto počtu do roku 2022 – tedy do konce příštího roku tygra. Cílem je napravit to, co lidstvo pytláctvím a nelegálním obchodem s tygřím masem a kožešinami způsobilo.

O filmu

Režie: Anson Hartford, Jamshid Mojaddadi
Velká Británie
2020 | 86 min.

Jazyk: Farsi

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Kategorie

Zemětaje

Režie

Anson Hartford

Filmografie
2020 - Maya
2012 - Ping Pong
2011 - Beads on One String
2007 - James Ravilious: A World in Pictures

Anson Hartford

Jamshid Mojaddadi

Filmografie
2020 - Maya

Jamshid  Mojaddadi

Projekce

27. 05. 20:30 Praha: Klubovna
DebataSilvie Ucová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Jiří Hlásenský, ošetřovatel šelem ZOO Hodonín, zakladatel neziskové organizace Altaica
RNDr. Dominika Formanová, Ph.D, bývalá inspektorka České inspekce životního prostředí, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Další filmy z tematické kategorie Zemětaje

Čhadar, cesta po řece

Čhadar, cesta po řece

Na naší planetě stále existují místa, která jsou téměř úplně odříznutá od civilizace. A s příchodem globálních změn klimatu je pro jejich obyvatele stále těžší žít zde normální život.

Dřevo

Dřevo

V odlehlých regionech po celém světě, kde je nejvíce lesů a volné přírody, dochází k nelegální těžbě dřeva. Negativně to ovlivňuje biologickou rozmanitost na zemi a má to i vážné společenské důsledky.

Jak se staví hora

Jak se staví hora

V rovinaté Kodani se od roku 2019 tyčí hora. Lezou po ní horolezci. Sjezdují z ní lyžaři. A kouří se jí z komínů. Hora Amager je totiž futuristická spalovna odpadu.

Májá

Májá

Thrillerově laděný snímek o slavné íránské tygřici Máje plný nečekaných zvratů a mistrně natočené podobenství o našem vztahu k divokým zvířatům i k přírodě kolem nás.

Nejdřív se najíme

Nejdřív se najíme

Snímek režisérky Suzanne Crocker zachycuje experiment, který autorka podstupuje s celou svou pětičlennou rodinou žijící na samém okraji Kanady. Dá se v subarktickém městečku přežít rok o lokálních potravinách?

Pád jedné země

Pád jedné země

Portoriko, země zničená hurikánem Maria a politickou korupcí. Místní komunita se snaží svoji zemi opět postavit na nohy, situaci jim však ztěžuje nejen vlastní vláda, ale i nejroztodivnější obchodníci s lidským neštěstím.

Portrét honby za štěstím

Portrét honby za štěstím

Obrazová báseň o hledačích drahých kamenů z jihoafrického západního pobřeží a o tom, jak jejich posedlost zanechává nevratné jizvy na krajině.