Tenkrát ve Venezuele

(Once Upon a Time in Venezuela)

Dříve prosperující komunita vesnice na jezeře Maracaibo ve Venezuele čelí v průběhu několika posledních let dramatickému úpadku v důsledku ekologických a ekonomických hrozeb.

Oblohu nad největším jihoamerickým jezerem Maracaibo každou noc překrásně osvětlují blesky. Obyvatelé vesnice Congo Mirador pozorují vzácný přírodní úkaz ze svých domů tyčících se na kůlech nad hladinou venezuelského jezera už po mnoho generací. Kdysi vzkvétající rybářskou vesnicí, čítající stovky stálých obyvatel, se rozléhal zpěv a hudba místních lidí, děti navštěvovaly školu a lovily mušle. Znečistění a zanášení jezera vlivem těžby ropy a zhoršující se podmínky k životu nutí reprezentantku vesnice Tamaru a ostatní obyvatele čelit vážným existenčním problémům. Na nápravu už nezbývá moc času, život z vesnice pozvolna mizí.

Impact

Krize ve Venezuele trvající prakticky celé desetiletí stále nebere konce. Započala za prezidenta Huga Cháveze a jeho následovník Nicolás Maduro ji ještě prohloubil. Vysoká míra nezaměstnanosti, hyperinflace a podvýživa vedou ke korupci, porušování lidských práv, a tím i k obrovskému odlivu obyvatel. Film Tenkrát ve Venezuele sleduje na konkrétní komunitě úpadek celé země a zároveň se snaží prostřednictvím impactové kampaně tamní situaci zlepšit. Šíření povědomí o situaci v zemi a nastolení dialogu jsou jenom prvními kroky. Stejně důležitá je snaha oslovovat organizace, které mají zájem i prostředky Venezuele pomoci. Krize si nevybírá – co potkalo Venezuelany, může potkat jakýkoliv jiný národ.

O filmu

Režie: Anabel Rodríguez Ríos
Rakousko, Brazílie, Velká Británie, Venezuela
2020 | 99 min.

Jazyk: Španělsky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Kategorie

Cesty ke svobodě

Režie

Anabel Rodríguez Ríos

Filmografie
2020 - Once Upon a Time in Venezuela
2012 - The Barrel
2008 - Los Venezolanos, retadores de lo imposible.

Anabel Rodríguez Ríos

Projekce

17. 05. 20:00 Jeden svět živě: Stream
DebataAnabel Rodríguez Ríos, režisérka
Daniel Cooper Bermudez, aktivista, Hearts On Venezuela
25. 05. 20:30 Praha: Klubovna
DebataLucia Argüellová, vedoucí latinsko-amerického programu Člověka v tísni

Další filmy z tematické kategorie Cesty ke svobodě

Ghofránin sen

Ghofránin sen

Mladá tuniská aktivistka a budoucí právnička čelící diskriminaci a rasismu ve své zemi je odhodlána usilovat o změnu ve společnosti svou aktivní účastí v politice.

Hladovějící Jemen

Hladovějící Jemen

Konflikt v Jemenu přispěl k jedné z nejhorších humanitárních krizí současnosti. Dokument dává slovo těm, jejichž hlasy bývají ve světových médiích přehlušeny výbuchy bomb a politickými proslovy.

Imádovo dětství

Imádovo dětství

Pětiletý Imád z Iráku strávil polovinu života v zajetí tzv. Islámského státu. Návrat k rodině a běžnému životu je těžký pro něj i pro jeho okolí.

Kapitáni ze Zátari

Kapitáni ze Zátari

Dva nadějní mladí fotbalisté pocházející z rodin syrských uprchlíků touží uspět jako profesionální hráči a usilují o účast na mezinárodním fotbalovém šampionátu.

Pod stejným sluncem

Pod stejným sluncem

Pro Armény i Ázerbájdžánce má území Náhorního Karabachu obrovský symbolický význam. Obě země vedou o tuto oblast dlouholetý spor, který průběžně eskaluje ve vojenské střety.

Přestaňte nás točit

Přestaňte nás točit

Nizozemský režisér chtěl na kameru zachytit, jak vypadá opravdové Kongo. A natočil film, ve kterém se ptá, s jakými stereotypy spojenými s Afrikou místní obyvatelé nejčastěji zápasí.

Tenkrát ve Venezuele

Tenkrát ve Venezuele

Dříve prosperující komunita vesnice na jezeře Maracaibo ve Venezuele čelí v průběhu několika posledních let dramatickému úpadku v důsledku ekologických a ekonomických hrozeb.