Digitalizovaný předsudek

(Coded Bias)

Joy je afroamerická počítačová expertka. Když program na rozpoznávání obličejů ignoruje její tvář, otestuje Joy jeho předpojatost. Nasadí si bílou masku – a program rázem funguje.

Příslušný software byl vytrénován hlavně na fotkách bílých mužů, takže nebělošské ženské tváře rozlišuje mnohem hůře. Vloudil se do něj skrytý předsudek, který v praxi může vést třeba k mylné identifikaci podezřelých z trestné činnosti. Spektrum digitalizovaných předsudků i jejich dopadů však sahá mnohem dál. Předpojatá umělá inteligence může žadatelům upřít nárok na hypotéku, dát vyhazov zaměstnancům nebo vystavit občany daného státu mocenské zvůli. Skupina aktivistek, odbornic i přímých obětí algoritmické šikany ukazuje, jak předsudky z analogového světa nejenže s digitalizací nemizejí, ale nabírají skrytě na rozsahu a závažnosti.

Impact

Počítačová vědkyně Joy Buolamwini objevila předsudky zakořeněné v kamerových systémech. Lidé tmavší barvy pleti nebo ženského pohlaví jsou jimi často nerozpoznány, a tím automaticky označeny jako potenciální hrozba pro společnost. Snímek Digitalizovaný předsudek tuto problematiku dokumentuje a provází jej impactová kampaň v podobě petice upozorňující na to, že práva spjatá s daty a jejich zpracováním patří v dnešní společnosti mezi základní lidská práva. V českém kontextu je pak možné podepsat petici Můj obličej patří mně. Organizace Digitální svobody se tímto začleňuje do mezinárodní kampaně #ReclaimYourFace, která má za cíl zamezit masovému používání biometrického sledování ve světě.

O filmu

Režie: Shalini Kantayya
Čína, Jihoafrická republika, Velká Británie, USA
2020 | 90 min.

Jazyk: Anglicky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Přehrát online

Kategorie

Vypadáváš

Režie

Shalini Kantayya

Filmografie
2020 - Coded Bias
2015 - Catching the Sun
2007 - A Drop of Life

Shalini Kantayya

Projekce

12. 05. 20:00 Jeden svět živě: Stream
Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataMeredith Broussard, protagonistka

Další filmy z tematické kategorie Vypadáváš

Bílý šum

Bílý šum

Jedinečný pohled za oponu krajně pravicové a nacionalistické influencerské buňky v Americe. Nikdy dříve se filmařům nepodařilo dostat tak blízko, přímo do srdce scény, která na sociálních sítích zasévá nenávist a strach. 

Bláhový projekt

Bláhový projekt

Snaha oživit instantní fotografii, kterou proslavila značka Polaroid, by se v dnešní digitální době mohla zdát nejen bláznivá, ale přímo nemožná. Přesně o to se však pokusil excentrický milovník analogu Florian Kaps, zvaný Doc. 

Digitalizovaný předsudek

Digitalizovaný předsudek

Joy je afroamerická počítačová expertka. Když program na rozpoznávání obličejů ignoruje její tvář, otestuje Joy jeho předpojatost. Nasadí si bílou masku – a program rázem funguje.

Manželství

Manželství

Časosběrný dokument sledující vztah Zdenky a jejího pákistánského přítele Tabiše, kteří se potkali při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žili svůj vztah především online.

Naše generace Z

Naše generace Z

Úzkosti a deprese. Ztráta soukromí. Poruchy spánku či příjmu potravy. To jsou jen některé z problémů spojovaných se závislostí na mobilních telefonech. A snad nejvíce jimi trpí zástupci generace Z.

Nezavěšujte, prosím

Nezavěšujte, prosím

Telekomunikační sonda z východoevropského venkova, kde digitalizace, globalizace i fungování prosté telefonní linky narážejí na meze diktované svéráznými podmínkami.

Zapáleny do psaní

Zapáleny do psaní

Dělat revoluci v kastovním indickém systému je pro ně skoro nemožné, digitální revoluci ale zvládají na výbornou. Ženská redakce složená z příslušnic nejnižší kasty v čele s reportérkou Mírou už čtrnáct let bojuje v Indii za lidská práva.