Mám to v krvi

(In My Blood It Runs)

Desetiletý Dujuan hledá vlastní identitu mezi kulturou domorodých Austrálců, z níž pochází, a většinovou australskou společností, v jejímž systému vyrůstá.

Hlavní hrdina je jedním ze tří dětí, které vyrůstají se svojí matkou a babičkou na chudém předměstí města Alice Springs v severní Austrálii. Společně s partou kamarádů tráví veškerý svůj volný čas venku a o víkendech jezdí se svou babičkou do buše, kde sídlí jejich komunita. Babička se mu se střídavými úspěchy snaží předat Dujuanův rodný jazyk a prostřednictvím osobních příběhů i historii jeho etnika. Vedle toho Dujuan chodí do školy, kde zápasí se vzdělávacím systémem, který stále nereflektuje životní realitu a historii původních obyvatel Austrálie. Poetický snímek sleduje svérázného a tvrdohlavého chlapce a jeho osobní boj za nalezení bezpečného prostoru, v němž by mohl vyrůst a dospět.

Impact

Pro aboridžinského kluka Dujuana je klasická australská škola spíš utrpením. Školní osnovy nerespektují jeho původ a kořeny, a Dujuan proto sní o škole, kterou by vedli domorodí Austrálci. Tento sen už má konkrétnější obrysy a i vy tak díky online sbírce můžete podpořit vznik aboridžinské školy a zároveň osnov, které nebudou nikoho diskriminovat.

Česká premiéra

O filmu

Režie: Maya Newell
Austrálie
2019 | 84 min.

Jazyk: Anglicky

Titulky: Anglické

Kategorie

Mezery v systému

Režie

Maya Newell

Filmografie
2019 - Mám to v krvi
2015 - Gayby Baby
2013 - I Want to Be an American

Maya Newell

Projekce

11. 09. 20:00 Atlas - malý sál
Vstupenky
16. 09. 18:00 Světozor - velký sál
Vstupenky

Další filmy z tematické kategorie Mezery v systému

Andělé z Diamond Street

Andělé z Diamond Street

Povzbuzující portrét malé komunity lidí se zázemím v kostele na Diamond Street ve Filadelfii. Společenství pomáhá bezdomovcům, sociálně slabým i imigrantům. Jednou z nově příchozích je Carmela, která nalezne útočiště v místní kuchyni.

Lovemobil

Lovemobil

Na kraji silnice uprostřed setmělého lesa parkuje obytný vůz. Do dálky září barevná světýlka ve tvaru srdce a lákají projíždějící do speciálního privátu plného rozkoší, ale i nešťastných lidských osudů.

Mám to v krvi

Mám to v krvi

Desetiletý Dujuan hledá vlastní identitu mezi kulturou domorodých Austrálců, z níž pochází, a většinovou australskou společností, v jejímž systému vyrůstá.

Vylidněno

Vylidněno

Vlastníci nemovitostí beze jména. Nemovitosti bez nájemníků. Města bez obyvatel. Proč se atraktivní města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít?