Doprovodný programKomunismus a jeho epocha

01. 04. - 30. 04. 2019 | Mírové náměstí,

V roce třicátého výročí konce totality v Československu pořádají Město Ústí nad Orlicí a spolek Spousti plenérovou výstavu Komunismus a jeho epocha. Autorem výstavy je frankfurtský historik a publicista Dr. Gerd Koenen, který na 25 tabulích představuje více než 200 dobových fotografií a dokumentů. Výstava je výzvou k zamyšlení se nad historií komunismu a jeho diktatur, které do značné míry určovaly běh 20. století a kterým se v rámci historického vzdělávání stále dostává příliš málo pozornosti.

“Komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé“, dočteme se mimo jiné na výstavě Komunismus a jeho epocha. Návštěvník tak může naši nedávnou zkušenost s komunistickou diktaturou spatřit v nových souvislostech. Město Ústí nad Orlicí výstavou zahajuje celoroční připomínku Dne boje za svobodu a demokracii, tedy 80. výročí 17. listopadu 1939 a 30. výročí událostí 17. listopadu roku 1989.

okynko-uno

Petr Kulhavý

Dramaturg festivalu

STEJNĚ JAKO V MINULÝCH ROČNÍCÍCH JSME SE I LETOS SNAŽILI POSKÁDAT FILMOVÝ PROGRAM TAK, ABY TO DÁVALO „NĚJAKÝ SMYSL“.

SNAŽILI JSME SE, OVŠEM ZDA SE NÁM TO PODAŘILO MUSÍTE POSOUDIT SAMI.

Festival startuje „extremistickou“ sobotu, kdy uvidíte (mimo jiné) film Dát extremismu sbohem. Po jeho projekci s Vámi/námi bude diskutovat novinářka Fatima Rahimi a Jan Charvát, autor knihy Současný politický extremismus a radikalismus.

Během „ženské“ neděle v Ústí nad Orlicí přivítáme válečnou reportérku Markétu Kutilovou, která s Vámi/námi bude debatovat po filmech Ženy s náušnicemi ze střelného prachu a Na jejích bedrech.

Festival pokračuje „ekologickým“ pondělkem – filmy Anoteho archa a Vrt.

Po úterní přestávce vyplněné divadlem Milada (Horáková) přichází „středoevropská“ středa s debatou Eugena Gála a Petra Justa po filmu Maďarsko a „světový“ čtvrtek s filmem Kibera: příběh slumu.

Pátek je určen nejen „mladým“, těšit se mohou na film #FollowMe, který rozkrývá pozadí sociální sítě Instagram.

Finálovým a zároveň posledním dnem festivalu je „pohodová“ sobota, která vyvrcholí překrásným filmem Příběh kolem světa.

Přijďte, my Vás zveme… Jste vítáni…

https://www.ustinadorlici.cz/cs/
https://www.contipro.cz/
http://acetrade.cz/
http://www.konzumuo.cz/
https://www.msuo.cz/
https://www.radioorlicko.cz/
http://www.oiktv.cz/