Česká premiéra

Tohle všechno musí skončit

Everything Must Fall

Rehad Desai
Jihoafrická republika, Nizozemsko, Belgie | 2018 | 85 min.

Jazyk: Anglicky
Filmy jsou promítány v českém znění
nebo s českými titulky

Studentské hnutí, které bojovalo proti vysokým poplatkům na univerzitě v Johannesburgu, přerostlo do celonárodních protestů proti společenské nerovnosti.

V roce 2015 jihoafrické univerzity opět zvýšily studijní poplatky. Studenti na univerzitě Witwatersrand se postavili za finančně dostupné školství a proti systematickému vylučování chudé černošské populace z vyššího vzdělávání pod heslem #FeesMustFall. Policejní zásah proti nim spustil protesty na univerzitách po celé zemi a během následujících měsíců spor o poplatky přerostl v boj proti hluboce zakořeněné společenské nerovnosti. Na základě svědectví studentských vůdců a proděkana univerzity, drsných scén přímo z čela protestů a následných novinářských reportáží dokument velmi podrobně rekapituluje vývoj probuzených snah o všestrannou svobodu.

Režie

Rehad Desai

Bude hostem festivalu dne
14.03 - 17.03 2019

Filmografie
2018 - Tohle všechno musí skončit
2016 - Pád afrického obra
2014 - Horníci pod palbou
2006 - The Bushman's Secrets

Sales

Ina Rossow
Deckert Distribution
e-mail: info@deckert-distribution.com

Projekce v regionech

23. 03. 18:00 Brno: Café Práh
26. 03. 20:30 Brno: Klub Leitnerova
28. 03. 22:15 Pardubice: Divadlo 29
07. 04. 18:00 Ostrava: Cineport
11. 04. 15:45 Ústí nad Orlicí: Malá scéna

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět

Bellingcat - Pravda v postpravdivém světě

Bellingcat - Pravda v postpravdivém světě

Fake news. Alternativní média. Trollí farmy. To je jedna strana dnešní informační reality. Ale je tu i druhá. Fact-checking. Občanská žurnalistika. Sdružení Bellingcat.

Kam tě vítr zavane

Kam tě vítr zavane

Francouzský farmář Cédric ve svém skromném obydlí nechal bydlet stovky uprchlíků putujících z Afriky do Evropy. Navzdory hrozícímu vězení jedná v souladu se svým svědomím a vírou v lidskou důstojnost.

Lajlá na mostě

Lajlá na mostě

V Afghánistánu kvete obchod s opiem a propadnout se do závislosti na heroinu je velmi jednoduché. Lajlá, nekompromisní žena a majitelka restaurace, se s tím ale nehodlá smířit.

Na jejích bedrech

Na jejích bedrech

Celý svět mluvil o jezídce Nadje Muradové, když získala Nobelovu cenu míru i Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za boj proti sexuálnímu násilí ve válce. Málokdo si ale uvědomil, jak náročné pro ni je znovu a znovu otevírat staré rány.

Novaja

Novaja

Je vůbec možné dělat v Rusku nezávislou žurnalistiku? Ano, ale její tvůrci musejí být připraveni zaplatit vysokou cenu. Jak dnes vypadá zákulisí novin Novaja Gazeta, jednoho z největších nezávislých deníků v Rusku?

Po deštníkové revoluci

Po deštníkové revoluci

Neúspěšná revoluce jim změnila životy. Ale jak se žije aktivistům, když opadne adrenalin a vyprchá euforie? A není nakonec život těžší než revoluce?

Přeživší

Přeživší

Epidemie, která se stále vrací. Naposledy intenzivně zasáhla západoafrický stát Sierra Leone v roce 2014. Portrét místních humanitárních pracovníků zachycující boj se smrtícím virem ebola.

Služebnou v pekle

Služebnou v pekle

Otroctví existuje i v 21. století. Investigativní dokument zachycuje příběhy několika domácích služebnic na Blízkém východě i praktiky pracovních agentur.

Soukromé bolesti

Soukromé bolesti

Jak získat autentické výpovědi ze syrských vězení? Pomoci s odpovědí má experiment, v jehož rámci režisérka umístila tři bývalé vězně do inscenované cely.

Tohle všechno musí skončit

Tohle všechno musí skončit

Studentské hnutí, které bojovalo proti vysokým poplatkům na univerzitě v Johannesburgu, přerostlo do celonárodních protestů proti společenské nerovnosti.

Vše v pořádku

Vše v pořádku

Venezuela, dříve prosperující jihoamerická země, je už několik let v hluboké krizi. Zhroucení ekonomiky vyvolalo mimo jiné i kolaps zdravotnictví.

Znovu se nadechnout

Znovu se nadechnout

Smyslem speciálního intervenčního soudu v newyorském Queensu je mezi obviněnými prostitutkami identifikovat oběti obchodu s lidmi. Ženy mají možnost zúčastnit se poradenských sezení výměnou za zproštění obvinění.