Cesta do Arktidy

Cesta do Arktidy

A Journey to the Arctic
Bo Gustafsson
Netherlands | 2016 | 4 min.


Kategorie: Jeden svět interaktivně

Jazyk: Anglicky

Titulky: (Bez titulků)

Vliv globálního oteplování na jednotlivé oblasti světa, na jejich faunu i flóru, mají různý dopad. Organizace Greenpeace přichází s kampaní „Zachraň Arktidu“, jejíž součástí je i tento interaktivní snímek.

Členové Greenpeace se v tomto VR dokumentu vydávají na cestu po dechberoucích sceneriích, které tato oblast nabízí. Jejich loď nazvaná „Úsvit Arktidy“ vplouvá do krajiny plné neobvyklých setkání, jakým je třeba kontakt s ledním medvědem či pobyt na kře s místním tuleněm. Ocitne se také uvnitř ledovce či na vrcholu sněhobílých kopců. Vše působí klidně a mírumilovně. Hlas vypravěče však prozrazuje, jaké ztráty zdánlivě neposkvrněná krajina v posledních letech utrpěla, co lze v blízké budoucnosti očekávat a jaký vliv budou tyto ztráty mít na celou planetu.

 

Úchvatná virtuální Cesta do Arktidy kromě vizuálního zážitku přináší otázky o budoucnosti tohoto přírodního unikátu. Arktické ledovce tají a ekosystém se nenávratně mění. Zatímco těžařské firmy profitují, pro původní obyvatele a zvířata začínají být důsledky fatální. Chcete-li podpořit zpomalení klimatické změny, nabízí se kampaň Save the Arctic, vedená organizací Greenpeace, která v Arktidě už mnoho let monitoruje situaci a burcuje veřejnost. Přispět můžete sdílením informací, podpisem petice nebo finančně.

 

Bo Gustafsson

Filmografie
2016 - Greenpeace: Cesta do Arktidy

Sales

Robert-jan Blonk
MediaMonks
e-mail: robert-jan@mediamonks.com

Projekce

07. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Mezinárodní premiéra Debata Vstupenky
10. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky
11. 03. 16:30 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky
12. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky

Další filmy z tematické kategorie Jeden svět interaktivně

Bez života

Bez života

Válka nepřináší pouze ztráty na životech a psychická traumata všech přímých účastníků. Civilisté dané oblasti musejí vytvořit pro vojáky vhodné zázemí. V Jižní Koreji tak v 50. letech vzniklo dodnes fungujících 96 okrsků, jež mají uspokojit sexuální potřeby americké armády.

Cesta do Arktidy

Cesta do Arktidy

Vliv globálního oteplování na jednotlivé oblasti světa, na jejich faunu i flóru, mají různý dopad. Organizace Greenpeace přichází s kampaní „Zachraň Arktidu“, jejíž součástí je i tento interaktivní snímek.

Francis

Francis

Ve vesnicích v Ghaně vzbuzuje setkání s duševně nemocným člověkem pocity nejistoty a strachu i u nejbližších příbuzných. Autoři snímku se pomocí prožitku ve virtuálním prostředí snaží tento prvotní impulz změnit.

Limbo

Limbo

Slovo „limbus“ pochází z latiny a znamená okraj, mez, v katolické věrouce pak předpeklí, dočasný stav duší, jejichž osud zná pouze Bůh. Symbolika přenesena do současné migrační krize odkazuje k dlouhodobé nejistotě, ve které je nuceno žít nemalé množství migrantů.

Modlitba k moři

Modlitba k moři

Před dvěma lety se stal tříletý Syřan Alan Kurdí jedním z mnoha utonulých ve Středozemním moři cestou ze Sýrie na řeckou pevninu. Fotografie jeho bezvládného těla obletěla celý svět.

Planeta ∞

Planeta ∞

Planeta Země je v přímém ohrožení a každou vteřinou se snižuje šance lidstva na přežití. Vědci neustále přicházejí s novými varovnými objevy. Jak může vypadat Země v blízké či vzdálené budoucnosti?

Pod baldachýnem

Pod baldachýnem

Amazonský prales je jedním z největších a nejrozmanitějších pralesů v současnosti. Kvůli těžbě dřeva však mizí znepokojujícím tempem a spolu s ním ohrožené druhy i nedotčené domorodé kmeny, pro něž je domovem.

Střety

Střety

Technologický pokrok je nezastavitelný. Stále více se člověk obklopuje předměty, které ho vzdalují od světa přírody. Názor domorodců žijících původním způsobem života je důležitým mementem. Obzvlášť jedná-li se o svědka jaderných testů.

Život v době uprchlické

Život v době uprchlické

Každý 113. člověk žijící na této planetě je uprchlíkem. Více než polovina z nich jsou děti. Jak se tedy na migrační krizi dívají ony? Devítiletý Omar s hormonální poruchou růstu následuje cestu ze Sýrie přes Libanon až do Finska.