Život v době uprchlické

Life in the Time of Refuge
David Gough
Finland, Lebanon | 2017 | 11 min.


Kategorie: Jeden svět interaktivně

Jazyk: Anglicky, Arabsky, Finsky

Titulky: Anglické

Každý 113. člověk žijící na této planetě je uprchlíkem. Více než polovina z nich jsou děti. Jak se tedy na migrační krizi dívají ony? Devítiletý Omar s hormonální poruchou růstu následuje cestu ze Sýrie přes Libanon až do Finska.

„Kdybych se mohl vrátit, zastavil bych válku. Nevím přesně jak, ale svolal bych všechny děti a společně bychom našly způsob.“ Takový je Omarův pohled na situaci v jeho rodné zemi. Nyní žije ve Finsku, kde chodí do školy a kde na něj dohlíží zdravotní sestra, která kontroluje jeho hormonální vývoj. V libanonském uprchlickém táboře, kde s rodiči přebýval, mu potřebné léky nebyly poskytovány, a tak je co do výšky vůči spolužákům pozadu. Má však oproti nim i výhodu – pevné přátelství s dívkou, kterou poznal v Libanonu a která ho jezdí navštěvovat. Virtuální návštěvu Omara můžou zažít i diváci snímku díky organizaci UNHCR, která médium virtuální reality dlouhodobě používá pro přibližování života imigrantů.

David Gough

Filmografie
2017 - Život v době uprchlické
2016 - Emergency Lessons
2015 - Saving Lives in South Sudan
2013 - One Voice ft. David Guetta

Sales

Thomas Maddens

e-mail: taw.maddens@gmail.com

Projekce

06. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Česká premiéra Debata Vstupenky
09. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky
10. 03. 16:30 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky
14. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky

Další filmy z tematické kategorie Jeden svět interaktivně

Bez života

Bez života

Válka nepřináší pouze ztráty na životech a psychická traumata všech přímých účastníků. Civilisté dané oblasti musejí vytvořit pro vojáky vhodné zázemí. V Jižní Koreji tak v 50. letech vzniklo dodnes fungujících 96 okrsků, jež mají uspokojit sexuální potřeby americké armády.

Cesta do Arktidy

Cesta do Arktidy

Vliv globálního oteplování na jednotlivé oblasti světa, na jejich faunu i flóru, mají různý dopad. Organizace Greenpeace přichází s kampaní „Zachraň Arktidu“, jejíž součástí je i tento interaktivní snímek.

Francis

Francis

Ve vesnicích v Ghaně vzbuzuje setkání s duševně nemocným člověkem pocity nejistoty a strachu i u nejbližších příbuzných. Autoři snímku se pomocí prožitku ve virtuálním prostředí snaží tento prvotní impulz změnit.

Limbo

Limbo

Slovo „limbus“ pochází z latiny a znamená okraj, mez, v katolické věrouce pak předpeklí, dočasný stav duší, jejichž osud zná pouze Bůh. Symbolika přenesena do současné migrační krize odkazuje k dlouhodobé nejistotě, ve které je nuceno žít nemalé množství migrantů.

Modlitba k moři

Modlitba k moři

Před dvěma lety se stal tříletý Syřan Alan Kurdí jedním z mnoha utonulých ve Středozemním moři cestou ze Sýrie na řeckou pevninu. Fotografie jeho bezvládného těla obletěla celý svět.

Planeta ∞

Planeta ∞

Planeta Země je v přímém ohrožení a každou vteřinou se snižuje šance lidstva na přežití. Vědci neustále přicházejí s novými varovnými objevy. Jak může vypadat Země v blízké či vzdálené budoucnosti?

Pod baldachýnem

Pod baldachýnem

Amazonský prales je jedním z největších a nejrozmanitějších pralesů v současnosti. Kvůli těžbě dřeva však mizí znepokojujícím tempem a spolu s ním ohrožené druhy i nedotčené domorodé kmeny, pro něž je domovem.

Střety

Střety

Technologický pokrok je nezastavitelný. Stále více se člověk obklopuje předměty, které ho vzdalují od světa přírody. Názor domorodců žijících původním způsobem života je důležitým mementem. Obzvlášť jedná-li se o svědka jaderných testů.

Život v době uprchlické

Život v době uprchlické

Každý 113. člověk žijící na této planetě je uprchlíkem. Více než polovina z nich jsou děti. Jak se tedy na migrační krizi dívají ony? Devítiletý Omar s hormonální poruchou růstu následuje cestu ze Sýrie přes Libanon až do Finska.