Bohu žel

God Forsaken
Saša Dlouhý
Czech Republic | 2018 | 80 min.


Kategorie: Česká soutěž

Jazyk: Anglicky, Arabsky, Česky, Gruzínsky, Rusky

Titulky: Anglické, České

Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště.

„Syna jsem neviděl 4 roky, vnučku ještě vůbec. Mluvíme spolu přes Skype,“ líčí Gruzínec Zurab, který v Praze už 20 let čeká na vyjádření o udělení azylu. Vladimír z Ruska, který je svou vlastí pronásledován za to, že se veřejně omluvil za invazi sovětských vojsk do ČSSR, měl větší štěstí. Azyl dostal i s celou rodinou. Syřan Hadí o něj nestojí – necítí se v Česku vítán. Příběhy šesti lidí, kteří unikli před válkou či pronásledováním, jsou si podobné. Spojuje je touha po novém začátku. Zástupci organizací pomáhajících uprchlíkům se ve filmu zamýšlejí nad tím, kam se poděl solidární přístup české společnosti z počátku 90. let, kdy jsme nabídli pomocnou ruku tisícům Bosňáků prchajícím z Jugoslávie. A ptají se, vůči komu je vlastně namířená nenávist převlečená za vlastenectví.

 

Umíte si představit, že byste byli nuceni žít v jiné zemi? Film Bohu žel tuto zkušenost zprostředkovává díky otevřenosti protagonistů – cizinců a cizinek žijících v Česku. Jaké to je žít mezi Čechy? Jaký je přístup úřadů? Přijďte zasednout ke společnému stolu s cizinci a cizinkami, kteří vám na tyto a jakékoliv další otázky rádi odpoví. Společného sezení se zúčastní také zástupci organizací, které v Česku s komunitou integrujících se cizinců pracují. U stolu budeme sdílet drobné občerstvení z tradičních kuchyní, přispět může každý.

Saša Dlouhý

Filmografie
2018 - Bohu žel
2014 - Je nám spolu dobře
2013 - Liebe Indigo
2011 - Trafačka: chrám svobody

Sales

Magda Juránková
freeSaM
e-mail: info@freesam.org

Projekce

06. 03. 20:30 Světozor - velký sál Světová premiéra Debata Vstupenky
08. 03. 10:00 Bio OKO Debata Vstupenky
13. 03. 18:00 Kino 35 Debata Vstupenky

Projekce v regionech

16. 03. 18:00 Brno: Café Práh, Ve Vaňkovce 1, Brno
17. 03. 17:30 Plzeň: Moving Station, Koperníkova 574/56, Plzeň
19. 03. 18:00 Opava: Klub ART (Obecní dům), Ostrožná 46, Opava
22. 03. 19:30 Uherské Hradiště: Kino Hvězda, Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště
24. 03. 16:00 Tábor: Kino Svět, Nám. Fr. Křižíka 1291, 390 01, Tábor
06. 04. 20:30 Pelhřimov: Hotel Slávie, Masarykovo náměstí 29, Pelhřimov
10. 04. 17:00 Ostrava: Klub Atlantik, ul. Československých legií 7, 702 00, Ostrava
11. 04. 20:00 Kladno: Živé vobrazy, z.s., - altán, Čs. armády 1945, Kladno
11. 04. 18:45 Ústí nad Orlicí: Malá scéna, Havlíčkova 621, Ústí nad Orlicí
15. 04. 20:30 Semily: Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

Další filmy z tematické kategorie Česká soutěž

AsexuaLOVE

AsexuaLOVE

Nestojí o sex a často ani o romantický vztah. I přes svou odlišnost chtějí žít naplněný život. Hrdinové snímku mají nejen dobrou práci, koníčky a přátele, ale také touhu a odvahu prostřednictvím svého coming outu pomoci ostatním asexuálům přijmout snadněji svoji identitu.

Až přijde válka

Až přijde válka

Kontroverzní skupina Slovenskí branci rekrutuje mladé muže z celého Slovenska. Je to jen nevinná hra na vojáky, nebo domobrana koketující s extrémními názory představuje bezpečnostní hrozbu?

Bohu žel

Bohu žel

Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště.

Budovatelé říše

Budovatelé říše

Čeští protimigrační a antiislámští aktivisté se rozhodli, že začnou budovat říši. Skutečně ale věří tomu, co hlásají? A jak tuto aktivitu vnímá jejich okolí?

Hranice práce

Hranice práce

Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce?

Mečiar

Mečiar

Dokumentaristka Tereza Nvotová vypráví příběh své vlastní země, který se může odehrát kdykoliv a kdekoliv. Stačí k tomu jeden člověk a bezhlavá víra národa, že díky jemu jedinému bude líp.

Nerodič

Nerodič

Příběhy protagonistů filmu ukazují, jak široké spektrum možností představuje (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.

Nic jako dřív

Nic jako dřív

Diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny či nechtěná těhotenství. Snímek o životě teenagerů z Varnsdorfu ukazuje bez jakýchkoliv příkras dospívání v současném českém pohraničním maloměstě.

Švéd v žigulíku

Švéd v žigulíku

Ruské vozy Lada bývaly kdysi pojmem v celém bývalém východním bloku. Navrátit jim někdejší slávu se pokouší švédský manažer Bo Inge Andersson, první cizinec, který kdy vedl ruský kolos AvtoVAZ.

Teorie rovnosti

Teorie rovnosti

Snímek Barbory Chalupové se snaží zmapovat stav současné debaty o vyrovnanosti postavení a šancí žen a mužů v České republice.