Doprovodné akcePoledne – premiéra inscenace Divadla Continuo v prostorách Švestkového dvora

17. 03. 2018
19:00h.

Divadlo Continuo
Malovice 35, 384 11, Malovice

Výstava fotografií UKRADENÉ DĚTSTVÍ

19. 03. - 23. 03. 2018
8:00 – 14:00 a 16:00h.

Činoherní sál, Český rozhlas
U Tří lvů 1, České Budějovice

Zapiš se někomu do života. Zapiš se do registru dárců kostní dřeně.

19. 03. 2018
16:00 – 18:30h.

Činoherní sál, Český rozhlas
U Tří lvů 1, České Budějovice

Burza oblečení a doplňků aneb Aktualizace skříní

20. 03. 2018
16:00 – 19:30h.

Činoherní sál, Český rozhlas
U Tří lvů 1, České Budějovice

Letošní logo festivalu je cool. Měj ho na triku! Nebo kde chceš!

21. 03. 2018
16:00 – 20:00h.

Činoherní sál, Český rozhlas
U Tří lvů 1, České Budějovice

Jíme ODPAD & vyhazujeme JÍDLO

22. 03. 2018
17:00h.

Činoherní sál, Český rozhlas
U Tří lvů 1, České Budějovice

Jak se neunudit ve školních lavicích aneb Aktualizace vzdělávání

23. 03. 2018
17:15h.

Činoherní sál, Český rozhlas
U Tří lvů 1, České Budějovice

Závěrečná párty s KALLE aneb Aktualizace sociálních vztahů

23. 03. 2018
20:00h.

Kavárna Široko
Široká 19, 370 01, České Budějovice

Úvod do bitcoinu a kryptoměn aneb Aktualizace bankovního systému

23. 03. 2018
19:00h.

Český rozhlas České Budějovice
U Tří lvů 1, České Budějovice

okynko-cb-maly

Barbora Jílková, Marie Frnochová

Koordinátorky

Vážení diváci jednosvětových dokumentů,

Máme radost, že Vás myš či touchpad dostaly až sem. Znamená to totiž, že se zajímáte. Zajímáte se o lidská práva a není vám lhostejné, co se děje kolem vás a právě pro takové lidi za to ta práce, kterou jsme vynaložily, abychom vám do Českých Budějovic doručily ty nejlepší z nejlepších dokumentů, rozhodně stála.

Připravily jsme pro vás mix aktuálních témat z různých koutů světa, ve kterých lidská práva dostávají zabrat.

Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co nikoliv, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 20. ročník Jednoho světa proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.

Letošní filmy, debaty a doprovodný program si můžete užít od pondělí do pátku 19. - 23. března 2018 v prostorách Českého rozhlasu v Českých Budějovicích.

Čas dopolední je po celý týden věnován projekcím školním, v odpoledních a večerních hodinách nabídneme široké veřejnosti celkem dvanáct dokumentů ke shlédnutí a zamyšlení se.

Zahajovacím filmem festivalu je snímek Čističi. Film nahlédne nejen do utajovaných prostor, ve kterých se určuje, jaký obsah lidé na celém světě prostřednictvím sociálních sítí uvidí či nikoliv, ale i do nitra těch, jež tento, povětšinou drastický, obsah musí den co den shlížet a vyhodnocovat jeho škodlivost. Po filmu Čističi se můžete těšit na debatu s Michalem Zlatkovským.

V průběhu týdne jsme pro vás naplánovaly další tři debaty. Po snímku Hranice práce, jež skrytou kamerou zachycuje nerovné pracovní podmínky a mnohdy nuzný život lidí, kteří přesto tyto práce vykonávají, se můžete těšit na debatu s novinářkou Sašou Uhlovou, která si tato zaměstnání vyzkoušela na vlastní kůži.

Částečně hraný dokument Cizinec v ráji se svým čistě pragmatickým pohledem na příliv uprchlíků nastiňuje pohled na ekonomickou stránku věci. O tom a mnohém dalším si vyměníme názory v debatě s Tomášem Jungwirthem. A konečně naléhavost zamyšlení se každého z nás nad vlivem každodenního života na životní prostředí, se pokusíme umocnit společně s našim posledním hostem, Karolínou Braunovou, v debatě po snímku Azurová.

Bez debaty, zato však se silným zážitkem, odejdete hned po prvním filmu festivalu. Tím je Město duchů, ve kterém morální síla syrských novinářů překonává každodenní hrozbu smrti. Mnoho z jejich spolupracovníků, stejně jako členů jejich rodin, však touhu po základních lidských právech zaplatilo životem.

Strastiplná práce novinářky, která jen o vlas unikla smrti při útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo, je vylíčen v dokumentu Nic se neodpouští.

Na africký kontinent nás zavedou hned dva dokumenty. Ve snímku Tohle je Kongo bude hrát hlavní roli kontrast mezi nádherou téhle země a nikdy nekončícím násilím. Poslední svého druhu pak ukazuje, že násilí jsou vystaveni nejen lidé, ale i africká zvířata, jež jsou systematicky vyvražďována pro slonovinu a čelí riziku vyhynutí. I těm otrlejším ukápne slza, v průběhu natáčení totiž došlo k vyhynutí jednoho zásadního živočišného druhu.

Ze zemí afrických se se snímkem Ženy venezuelského chaosu přesuneme do nádherné jihoamerické země, která však stojí na hranici úplného kolapsu. Potýká se s nedostatkem vody, základních životních potravin, nedostupnou zdravotní péčí a politickým zatýkáním či vražděním lidí. Vláda se snaží před světem tajit, že se nachází v jedné z nejhorších krizí ve své historii, tento dokument ji tuto snahu zdárně kazí.

Z této téměř rovníkové země se skokem přesuneme do mrazivého Ruska. Prvním počinem Za hranicemi možností nahlédneme pod povrch nelidského přístupu trenérek mladé olympijské vítězky, kdy si uvědomíte, že mít kolem sebe milující lidi, kteří vás neberou jen jako prostředek ke slávě, je více než zlatá olympijská medaile na krku. Druhý snímek Kolyma, cesta z kostí nám odkrývá zla páchaná na vězních v sovětských táborech. Poslední žijící pamětníci kolymských hrůz žijí bok po boku nové generace, v níž někteří už slovo gulag vůbec neznají. Na tomto území masových hrobů, na cestě z kostí - nejdelším pohřebišti na světě, se otevírá fascinující přehlídka osobností, z nich se každá s drsným duchem tohoto místa vyrovnává po svém.

A nakonec to nejdůležitější téma všech společností bez rozdílu, a tím je téma vzdělání. Nebaví či nebavila Vás povinná či následná školní docházka? Film Rebelská střední v Berlíně ukazuje jiný přístup, který nadchne nejen studenty s duší rebelskou.

Máme tedy před sebou týden, ve kterém na zastavení se a zamyšlení se bude, věříme, dostatek příležitostí

Bára a Marie

https://www.amnesty.cz/
http://www.rozhlas.cz/cb/portal/
http://www.demas.cz/
http://www.continuo.cz/
http://www.ecc-ecocare.com/
http://www.kraj-jihocesky.cz/
http://kredance.cz/
http://www.c-budejovice.cz/
http://www.media-consult.cz/
https://www.facebook.com/PACHA-MAMA-bezobalu-1776089072620982/
www.printclub.cz
http://www.recyklo.net/
https://www.rekola.cz/
http://www.rotagroup.cz/
https://www.dot.cz/
https://www.svobodauceni.cz/
https://www.facebook.com/TOPsecondhand/
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/lidska_prava/transformacni_spoluprace_1/index.html