Ceny a poroty

Porota mezinárodní soutěže

Uděluje Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii v kategorii Mezinárodní soutěž a zasedají v ní významní filmoví profesionálové.

Ezra Winton

Ezra Winton

Kanada

Zakladatelem a programový ředitel projektu Cinema Politica. Pracuje také jako filmový kritik a redaktor POV Magazine, filmový a mediální lektor a výzkumník se zaměřením na mediální umění domorodých kultur, dokumentární a světovou kinematografii, filmové festivaly a kurátorskou praxi a politiku. V současné době dokončuje knihu o filmovém festivalu Hot Docs, a také sborník o dokumentárních filmových festivalech, na němž pracuje se španělskou badatelkou Aidou Vallejo. Ezra je hostujícím výzkumníkem na Lakehead University a kurátorem na Concordia University.

Elizabeth McIntyre

Elizabeth McIntyre

Velká Británie

Začínala jako novinářka v místním plátku, později vystudovala anglickou literaturu na univerzitě v Birminghamu. Zájem o vyprávění příběhů jí zůstal a časem se posunula k filmové režii, z její dílny pocházejí snímky The Lost Children of Berlin, No Place Like HomeDangerous Love nebo Five Steps to Tyranny. Je ředitelkou a CEO filmového festivalu Sheffield Doc Fest.

Rokhsareh Ghaemmaghami

Rokhsareh Ghaemmaghami

Írán

Íránská filmařka a dvojnásobná vítězka festivalu Sundance. Ve svém díle se zaměřuje především na osvobozující sílu umění. Tvoří dokumenty o uměleckých outsiderech v Íránu, zejména o ženách, které se snaží vyjádřit svůj hlas prostřednictvím umění, ačkoli nemají žádné formální vzdělání a jejich životní okolnosti umělecké dráze vůbec nepřejí. Její film Sonita (2015) o 18leté afghánské rapperce získal diváckou cenu na festivalu Jeden svět 2016.


Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci lidských práv, světoví představitelé neziskového sektoru a institucí.

Mai Khoi

Mai Khôi

Vietnam

Vietnamská zpěvačka a skladatelka, první vietnamská celebrita, která se zúčastnila voleb do Národního shromáždění v rámci prodemokratické platformy. Její kampaň rozvířila celonárodní diskusi o politické participaci a demokracii, ale také zpochybnila legitimitu volebního procesu. Z volební soutěže byla komunistickou stranou neprávem vyloučena a umístěna pod stálý policejní dozor, policie také ukončila jeden z jejích koncertů v Ho Či Minově městě. Kvůli svému aktivismu má zakázáno vystupovat ve Vietnamu a pořadatelé koncertů si ji nedovolují pozvat z obav před represemi ze strany úřadů.

Lina Ben Mhenni

Lina Ben Mhenni

Tunisko

První osoba, která podala zprávy o nepokojích ve středním Tunisku v roce 2010, které později vedly k revoluci a Arabskému jaru. Aktivně obhajuje lidská práva, ženská práva, svobodu slova, upozorňuje na problémy a výzvy pokračující demokratizace Tuniska, je velmi aktivní na Twitteru a Facebooku. Je jednou z hlavních postav filmu Plus Jamais Peur, který byl uveden v Cannes. Je laureátkou různých cen (Deutsche Welle apod.), častou mluvčí na akcích TEDx, konferencích (summit o lidských právech v Ženevě aj.) a byla nominována na Nobelovu cenu. Vystupuje a publikuje v různých médiích (CNN, Guardian, Al-Džazíra aj.).

Leszek Jazdzewski

Leszek Jażdżewski

Polsko

Polský novinář, komentátor a aktivista. V roce 2008 založil časopis, webový portál a blogovou platformu LIBERTÉ!, kde stále působí jako šéfredaktor. Jako liberální odpůrce nacionalistických a konzervativních tendencí stál u zrodu kampaně Świecka Szkoła (Sekulární škola). Je tvůrcem projektu Igrzyska Wolnosci (Hry svobody) – jedinečného interdisciplinárního setkání odborníků, intelektuálů, reportérů a spisovatelů z Polska a okolních zemí, které se věnuje klíčovým výzvám, jimž musí západní společnost ve 21. století čelit. Je členem rady Evropského fóra pro nové myšlenky, byl oceněn Marshallovým stipendiem a zařazen nadací Teraz Polska (Polsko teď) mezi 25 mladých lídrů pro nadcházejících 25 let.

Aizat Shakieva

Aizat Shakieva

Kyrgyzstán

Feministka, lidskoprávní aktivistka, obhájkyně neúplných rodin. Čtyři roky pracovala v Kyrgyzstánu jako novinářka a editorka na populárním webu Kloop a na lidskoprávním portálu Voice of Freedom, má za sebou také dvouletou zkušenost z organizace Freedom House v letech 2014–2015. Během posledních čtyř let se angažovala jako feministická aktivistka koordinující veřejný svaz Bishkek Feminist Initiatives. Mimo to koordinuje Koalici pro rovnost, která propaguje lidská práva, spravedlnost a nediskriminace. Koalice v současnosti pracuje na přípravě zákona propagujícího rovnost všech sociálních skupin.

Vanessa Siliezar

Vanessa Siliezar

Honduras

Vanessa je právnička a profesorka v Centru lidských práv na univerzitě CURLA/UNAH v La Ceiba v Hondurasu. Inspiruje ženy k angažmá ve vedoucích pozicích, je aktivní proponentkou rovnosti pohlaví a přístupu žen ke vzdělání, zaměstnání, sociální a politické participaci. Zabývá se mimo jiné tématem těhotenství náctiletých dívek a šíření informací o HIV.


Porota České soutěže

Nejlepší dokumenty uplynulého roku natočené v české (ko)produkci se zaměřují především na česká témata a hledají odpovědi na závažné otázky týkající se např. péče o děti nebo bezpečnosti státu.

Ileana Stanculescu

Ileana Stanculescu

Rumunsko

Rumunská režisérka a producentka. Studovala na filmové univerzitě Konrada Wolfa v Postupimi-Babelsbergu, v roce 2004 absolvovala dokumentárním filmem Podul peste Tisa, který získal kromě mnoha dalších ocenění také First Appearance Award na IDFA. Později režírovala dokument Satul sosetelor, který byl nominován na Cenu Joris Ivens na IDFA 2006. V roce 2007 se podílela na programu Nipkow v Berlíně s dokumentárním projektem Noosfera, který byl vybrán do soutěže na IDFA a oceněn na několika Evropských festivalech. Je koordinátorkou festivalu CinéDOC-Tbilisi. Pracovala také pro Docstories Black Sea, Cinediaries a Cinemobile Kavkaz.

Wieland Speck

Wieland Speck

Německo

Německý filmař, herec a dramaturg. V letech 1993–2017 byl hlavním kurátorem Berlinale Panorama, v současnosti působí jako poradce oficiálního programu Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně. Ve své práci se zaměřuje na mužské hnutí a homosexuální identitu. Je režisérem, autorem a producentem několika televizních a filmových inscenací, mezi nimi Westler – East of the Wall (1985) a Escape to Life (2000). Wieland Speck v současnosti připravuje programy pro německé a mezinárodní filmové festivaly.

Haruka Hama

Haruka Hama

Japonsko

Japonská producentka, od roku 2001 koordinátorka Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Yamagata (YIDFF) a od roku 2015 ředitelka Tokyo Office. Pracuje také pro filmovou distribuční společnost Cinematrix. Na YIDFF koordinovala programy jako např. Okinawa: Nexus hranic: Ryukyu Reflections, Ostrovy / I Lands-Cinemas in Exile, Vista de Cuba a další. Byla také kurátorkou filmového programu na Aichi Triennale 2016, na němž měl premiéru celovečerní film Hengyoro (Queer Fish Lane), který režíroval Takamine Go a který Haruka produkovala.


Studentská porota

Uděluje cenu nejlepšímu filmu z kolekce filmů pro studenty. Porotu tvoří převážně středoškoláci a středoškolačky z řad organizátorů Studentských filmových klubů Jednoho světa na školách.

Katerina Drapelova

Kateřina Drápelová

Česko

Kateřina (17) žije v Třebíči, kde sedmým rokem studuje na místním víceletém gymnáziu. Jako dobrovolnice se aktivně podílí na organizaci festivalu Jeden svět v Třebíči a pořádá projekce na gymnáziu. Je aktivní ve studentských samosprávách, spolupracuje také s organizací Lumos. Věnuje se také sportu, a to především lyžování a plavání. Po gymnáziu by chtěla studovat lékařskou fakultu. 

Sufian Massalema

Sufian Massalema

Česko

Sufian (18) bydlí ve Smržovce a chodí na Gymnázium Doktora A. Randy v Jablonci nad Nisou, kde se aktivně zapojuje do školních projektů. V minulém roce se umístil na třetím místě v soutěži Hledá se LEADr., pořádanou Jedním světem na školách. Mladým lidem se snaží představit jemu blízká témata, jako je islám nebo poměry v arabských zemích. Po maturitě by se chtěl věnovat právu nebo některému z oborů na Fakultě sociálních věd.

Beata Vitovska

Beáta Vitovská

Česko

Beáta (19) žije v Praze a studuje poslední ročník na Malostranském gymnáziu. Na škole organizuje Filmový klub Jednoho světa na školách a účastní se Studentského summitu. Je pro ni důležité podílet se na šíření obecného povědomí jak u sebe, tak u ostatních. Ráda cestuje, plave a stará se o svého koně. Připravuje se k maturitě, po které by chtěla studovat na právnické fakultě nebo obor mezinárodní teritoriální studia.