Doprovodné akcePragulic Olomouc – Poznej město jinak

01. 04. 2017 | 11:00h. | Žižkovo náměstí, Žižkovo náměstí, Olomouc

Sraz pod sochou T. G. M.

Průvodce Jelen. Prohlídka Jak přežít ulici... aneb Jelení cesta. Jelen vzdělaný muž, který 38 let pracoval jako správný občan, a přesto poté spal přes zimu ve stanu, aniž by chtěl. Přijďte se s Jelenem potkat, projít a dozvědět se, jak snadno lze na ulici skončit, když vám život přivede do cesty pár nesprávných lidí, tak jako panu Jelenovi. Prohlídka Vás zavede na místa, která jsou příhodná na přespání i společenský život „ulice“.

Směr prohlídky: Žižkovo náměstí pod sochou T. G. M., park pod dómem, směr Lazce, okolo Mlýnského potoka, ke stadionu, konec u divadla Tramtarie.

Na prohlídky je potřeba rezervace přes web www.olomouc-pragulic.cz, záložka REZERVACE nebo e-mailem na olomouc@pragulic.cz (předmět Jeden svět). 

Cena prohlídky je pro Jeden svět zlevněná na 100 Kč / osoba. 

Vstupné je na podporu průvodců a projektu, který organizuje sociální podnik PRAGULIC OLOMOUC, založený studenty Univerzity Palackého a lidmi z ulice.

Facebook Twitter Instagram

Zuzana Marešová a Jana Gajová

Hlavní koordinátorky

18 let spolupráce v Olomouci

Jeden svět Olomouc letos oslaví v termínu 27. 3. – 1. 4. 2017 svou dospělost. Již 18 let je tento festival dokumentárních filmů o lidských právech organizován lidmi, jejichž nepopiratelné nadšení pro věc vždy posunovalo tuto kulturní událost vpřed. Pouhé nadšení však nestačí. Stejně tak důležité je také umění spolupráce – schopnosti, která není samozřejmostí a kterou je třeba v sobě pěstovat a neustále zdokonalovat.

Právě umění spolupráce se stalo hlavním tématem letošního ročníku a prostupuje celým festivalovým programem. Každý ze 17 filmů, které letos budete mít možnost v Olomouci vidět, je ukázkou toho, jak spolupráce může, anebo by naopak neměla fungovat. Festival slavnostně zahájíme snímkem Škádlení Goliáše, odyseou lékaře, jenž opouští svou profesi a touží se stát tvůrcem satirického pořadu. Film ukazuje, že dělat satiru není jen líbivou kratochvílí, ale vyžaduje mistrný vhled do problematiky a velkou odvahu! Satira je totiž každodenní revoluce, která začíná vtipem.

Divácky oblíbený snímek Míry Janka Normální autistický film nabídne vhled do života, jak režisér sám říká, nikoli handicapovaných, ale výjimečných dětí trpících autismem. K tomuto filmu do Olomouce mimo jiné přijede debatovat i rodina jednoho z hlavních protagonistů Denise Szalbota. Na videohry jako na nástroj pro územní rozvoj měst nahlédneme skrze vynikající dokument Rozehraj své město. Kontroverzní téma kritiky evropské legislativy zakazující zabíjení tuleňů, která mimoděk dopomáhá k zániku původní kultury Inuitů, zase můžete očekávat, pokud navštívíte projekci filmu Tichý hněv Inuitů.

Festival uzavře snímek Íránský rave, příběh dvou íránských DJs potýkajících se s problémy, které jim do cesty staví tamní cenzurní systém. Nečekaná příležitost vycestovat ze země a prorazit ve světě konfrontuje hlavní postavy s realitou a vnějším tlakem. Jak přistoupit k největšímu životnímu rozhodnutí?

To je však jen zlomek z celého výčtu letošního programu. Mimo pestrou nabídku filmů do Olomouce opět přivezeme také celou řadu zajímavých hostů, kteří si s vámi pohovoří na téma umění spolupráce, jímž bude tradičně prodchnut i letošní doprovodný program.

Na shledání s vámi se těší koordinátorky festivalu Zuzana Marešová a Jana Gajová.

Dramaturgii letošního ročníku připravovali: Pavel Krychtálek, Dominik Vontor, Barbora Skoumalová, Aneta Šebková, Sabina Turšnerová a Jana Gajová.


http://www.kvapil.cz/
https://www.kr-olomoucky.cz/
https://www.olomouc.eu/
http://www.upol.cz/
http://www.tvmorava.cz/
http://www.olomouckadrbna.cz/
http://www.rozhlas.cz/olomouc/portal/
http://www.ol4you.cz/