Jeden svět online

I v pandemické době se snažíme o to, aby se dokumentární filmy dostaly k co největšímu počtu diváků a divaček. Vytvořili jsme proto Jeden svět online – celoroční platformu, na které najdete vybrané dokumenty z posledních jedenácti ročníků Jednoho světa.  

Všechny filmy jsou opatřeny českými titulky, některé mají navíc i anglické a jsou přehledně označené jako English friendly. Filmy letošního ročníku budou mít všechny české a anglické titulky. Protože se i v online prostoru snažíme o přístupnost pro všechny, vybrané dokumenty jsou opatřeny popisnými nebo barevnými titulky a také audiopopisem.

I pokud se tedy do kina nevydáte, o nejnovější dokumenty o lidských právech nebudete ochuzeni. Filmy si můžete pouštět v kteroukoliv dobu odkudkoliv z České republiky.

Tipy z JS online

Panelák

Úžera

Úžera, neboli lichva. I po dvaceti letech od natočení se dokument Martina Řezníčka dá považovat za cenný vhled do života Romů, kteří spadli do začarovaného kruhu půjček. Sledujeme nejen rodiny, kterých se to dotýká, ale i práci Člověka v tísni, která se snaží v této problematice lidi vzdělávat. Výpovědi lidí, kterým jde mnohdy o život, jsou velmi silné a stále nabývají na aktuálnosti.

Jakub Ostrovský
— Dramaturg

Tři úředníci stojí před zbořeným domem.

Stavební jáma

Fascinující montáž online videí, kde obyčejní Rusové prosí Putina o pomoc. Úsměvné scény z obýváků z různých koutů této složité země střídají chvíle, kdy vás ze zoufalství aktérů a nefunkčnosti státu bude pěkně mrazit. Neobvyklý formát má nejen spád, ale především vypovídá mnohé o situaci v Rusku.

Barbora Hudečková
— Hlavní dramaturgyně festivalu

Partička vegetí na vyhřátém písku někde v poušti. Kolem se povalují platové kelímky.

Íránský rave

Jak fungují rave večírky v Íránu, kde je (nejen) tahle zábava tvrdě cenzurovaná? S hrdiny filmu zažijete utajenou párty na poušti i dramatickou cestu na festival v Evropě a titulní skladba vám bude znít v uších ještě pěkně dlouho.

Barbora Hudečková
— Hlavní dramaturgyně festivalu

Hustý týpek v bílém tričku něco vysvětluje.

Nesměl jsem ani umřít

Velmi otevřená výpověď bývalého osobního strážce Kim Čong-ila odhaluje jeho pád z privilegovaného výsluní poté, co prozřel a odhalil pravou tvář režimu KLDR. Nepovedený útěk ze země ho odsoudil k 6 letům v koncentračním táboře, kde zažíval hlad, mučení a přežívání v hrozných podmínkách. Druhý útěk se mu naštěstí povedl a režiséři Markéta Dobiášová a Jan Tobiáš ve spolupráci s Člověkem v tísni s ním natočili silný rozhovor o nejdrsnějším období jeho života.

Tomáš Poštulka
— Dramaturg festivalu, outreach koordinátor

Požár v pralese a hasiči stojící v plamenech a snaží se ho uhasit. Všude je dým a plameny.

Incendios

Český dokumentarista Martin Trabalík se vydal do Bolívie, aby zde zachytil snahy dobrovolných hasičů o zamezení vypalování pralesa Chiquitano. Navzdory veškerým snahám environmentalistů totiž tento tropický suchý les stále trpí kvůli průmyslovým a zemědělským zájmům. Pokud vás film Incendios zasáhne, podívejte se na FCBC – Nadaci pro zachování pralesa Chiquitano, která se již od roku 1999 snaží prales chránit na mnoha úrovních.

Tomáš Poštulka
— Dramaturg festivalu, outreach koordinátor

Vyprahlá cesta v horském údolí. V popředí běloch ve formálním oblečení u automobilu, oslněný sluncem přivírá oko. Vzadu přichází po cestě muž a dítě.

Údolí posledních mudžáhidů

Člověk v tísni slaví letos nejen třicetileté výročí své existence, ale také dvacet let rozvojové pomoci v Afghánistánu. Není lepší způsob, jak tyto dvojité kulatiny oslavit, než s filmem Údolí posledních Mudžáhidů, který reflektuje první měsíce přítomnosti humanitárních pracovníků v zemi po pádu Talibánu. Jejich snaha o nastolení křehké stability v na kousky rozervané zemi je v kontextu odchodu zahraničních vojsk z Afghánistánu v roce 2021 o to aktuálnější.

Tomáš Poštulka
— Dramaturg festivalu, outreach koordinátor