Zvláštní projekce filmu Je to jen vítr | Filmový festival Jeden svět 2013
JS na Facebook JS na Twitter JS na YouTube

Zvláštní projekce filmu Je to jen vítr

S ústředním tématem Jednoho světa 2013 úzce souvisí film Je to jen vítr maďarského režiséra Bence Fliegaufa, který bude během festivalu uveden ve dvou zvláštních projekcích.

Hraný celovečerní film zpracovává reálné události z Maďarska z roku 2008, kdy se v zemi odehrála série otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu. Mezi šesti oběťmi na životech byly i dvě malé děti, desítky lidí byly zraněny. Útočníci zapalovali domy a stříleli brokovnicí na rodiny snažící se zachránit si život útěkem z hořících budov. Dopadení pachatelů trvalo více než rok, soud se vleče dodnes.

Je to jen vítr zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka. Otec je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy a syn se toulá po okolí. Všechny stravuje napětí způsobené množícími se útoky. Na město padá tma a nocí se nesou podivné zvuky. Je to jen vítr?

Snímek obdržel druhou nejvyšší cenu v hlavní soutěži Berlinale 2012.

Pro závažnost a sílu zpracování tématu xenofobie a rasismu podpořila jeho uvedení do českých kin také společnost Člověk v tísni a festival Jeden svět.

Program & filmy
Akce
Regiony
Press
O festivalu

Přihlášení


JS na Facebook