Za řekou Salwin

(Beyond the Salween River)

Za řekou Salwin

Skupina lékařů na thajsko-barmské hranici poskytuje zdravotní péči i v místech, kde státní infrastruktura prakticky neexistuje.

Řeka Salwin sehrávala svou roli v několik desítek let trvajícím konfliktu mezi barmskou armádou a Kareny, kteří území podél thajské hranice obývají. Konflikt má vedle lidských obětí na svědomí i plošnou devastaci karenských území. Obyvatelé jednotlivých vesnic rozesetých v neprostupné džungli žijí v izolaci a nefunkční infrastruktura země jim zabraňuje dosáhnout i na zcela základní zdravotní péči. Proto se také skupina místních lékařů rozhodla vybudovat stezku, po níž dopravují do vesnic léky ze sousedního Thajska, a na svých zastávkách předávají místním své znalosti. Vznikl tak inspirativní projekt, který vedle záchrany životů pomáhá posilovat karenskou občanskou společnost.

Evropská premiéra

O filmu

Režie: Gigi Berardi
Myanmar (Burma), Thajsko, Velká Británie
2019 | 62 min.

Jazyk: Burmese, Karensky

Titulky: Anglické

Kategorie

Diagnóza

Režie

Gigi Berardi

Filmografie
2019 - Za řekou Salwin
2014 - The Jungle Surgeon of Myanmar

Gigi Berardi

Projekce

Další filmy z tematické kategorie Diagnóza

Horečka

Horečka

Co kdyby existovalo jednoduché a levné řešení na boj s malárií? Zní to dobře. Ale ne všem se líbí. Specialista na hmyz Richard z Univerzity v Nairobi, bylinná praktička Rehema nebo organizátorka zdravotnických dobrovolníků Gertrude věří, že Afričané dokážou parazity porazit sami.

Chvíli tu nebudu

Chvíli tu nebudu

Vhled do života epileptiků se mění v esej pokládající základní existenciální otázky. Čtveřice protagonistů se za pomoci psychologů a umělců snaží zprostředkovat, co jejich vědomí prožívá v momentech, kdy to pro okolní svět vypadá, že „tady nejsou“.

Kolektiv

Kolektiv

Během koncertu v bukurešťském klubu vypukne 30. října 2015 požár, který si vyžádá životy 64 lidí. Více než polovina obětí z celkového počtu však zemře až v nemocnicích. Jak se to mohlo stát?

Matka

Matka

Pomm pracuje jako pečovatelka v malém soukromém domově pro nemocné s Alzheimerovou chorobou v thajském Čiang Mai. Maya zatím žije se svým manželem ve Švýcarsku, ale on i jeho dcery postupně dospívají k přesvědčení, že jí nejsou schopni zajistit potřebnou péči.

Půlnoční rodina

Půlnoční rodina

Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. Při zachraňování životů se ocitají na hraně zákona i existenciální tísně.

Za řekou Salwin

Za řekou Salwin

Skupina lékařů na thajsko-barmské hranici poskytuje zdravotní péči i v místech, kde státní infrastruktura prakticky neexistuje.

Ztracené vzpomínky

Ztracené vzpomínky

Dojemný a tíživý portrét otce, který se vinou nastupující demence postupně proměňuje z aktivního farmáře v naštvaného a zmateného muže ztraceného ve vlastní hlavě, natáčí pro uchování vzpomínek jeho vlastní syn.