O mravencích a kobylce

The Ants & the Grasshopper

Česká premiéra

Anita Chitaya z Malawi čelí dopadům změny klimatu, podobně jako ostatní drobní zemědělci v chudých zemích. Na cestě po USA dostane příležitost s tímto problémem konfrontovat ty, kteří klimatické změny způsobují.

Farmářka Anita Chitaya je ženou činu. Ve své vesnici v africkém Malawi bojuje s genderovými stereotypy i podvýživou, stará se o umírající půdu a učí sousedy pěstovat nové plodiny odolné proti suchu. Dává si ale ještě větší úkol: chce svoji vesnici ochránit před extrémním počasím. Součástí této mise je i dokázat Američanům, že klimatická změna se děje teď a tady. Anita se vydává z Malawi do USA za politiky, klimaskeptiky, aktivisty i zemědělci. Říká: „Zatímco bohatí diskutují o tom, co dělat, chudí už trpí.“ Dokáže jedna malawská farmářka pohnout myšlením a činy lidí, kteří jako kdyby žili na jiné planetě než ona?

Impact

Klimatická změna není politickou agendou, kterou se elity snaží zastrašovat své občany, ale žitou realitou nezanedbatelné části světa. To se snaží americkým farmářům vysvětlit dvojice žen z Malawi ve filmu O mravencích a kobylce. Celý film byl točen v souladu s udržitelností a štáb na konci zveřejňuje, jakou uhlíkovou stopu během natáčení vyprodukoval. Na oficiálním webu filmu pak najdete sekci Take Action, v rámci které můžete podpořit farmy a další subjekty, které se v dokumentu objevují. https://www.antsandgrasshopper.org/partners/

Vaše hodnocení

O filmu

Malawi
2021 / 74 min.

Režie
Raj Patel, Zak Piper

Jazyk
anglicky

Titulky
České, Anglické

Režie

Zak Piper

Zak Piper

2021 - The Ants & the Grasshopper
Raj Patel

Raj Patel

2021 - The Ants & the Grasshopper

Projekce

26. 3.
17:30 h
Praha: Evald
29. 3.
18:00 h
Praha: Světozor VS
Debata
Raj Patel, režisér

Další filmy z tematické kategorie Zemětaje