Střety

Collisions
Lynette Wallworth
USA | 2016 | 17 min.


Kategorie: Jeden svět interaktivně

Jazyk: Anglicky

Titulky: Anglické

Technologický pokrok je nezastavitelný. Stále více se člověk obklopuje předměty, které ho vzdalují od světa přírody. Názor domorodců žijících původním způsobem života je důležitým mementem. Obzvlášť jedná-li se o svědka jaderných testů.

Nyarri Morgan je jedním z domorodců kmene Martu žijícím až do 60. let 20. století v jedné z australských pouští zcela nedotčen výdobytky západní kultury. O něco dříve se však stal svědkem šokujícího zásahu člověka do neposkvrněné přírodní krajiny. Testování atomové bomby. Bez kontextu, bez varování uviděl střet kruté technologie s bezbrannou planetou. Nyní, po desítkách let, má Nyarri příležitost ukázat, co prožil a jak se jeho svět proměnil. Krásy jeho australského domova i animovaná mementa dávných výbuchů, do kterých diváka vtáhne virtuální realita, relativizují pohled na svět pohodlí a techniky.

Lynette Wallworth

Filmografie
2017 - Střety
2014 - Always Walking Country
2013 - Biopohřby
2012 - CORAL Rekindling Venus
2012 - Still Walking Country

Sales

Nicole Newnham
Coco Films
e-mail: nicole@cocofilms.com

Projekce

08. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Česká premiéra Debata Vstupenky
11. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky
13. 03. 18:00 CAMP - Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Debata Vstupenky

Další filmy z tematické kategorie Jeden svět interaktivně

Bez života

Bez života

Válka nepřináší pouze ztráty na životech a psychická traumata všech přímých účastníků. Civilisté dané oblasti musejí vytvořit pro vojáky vhodné zázemí. V Jižní Koreji tak v 50. letech vzniklo dodnes fungujících 96 okrsků, jež mají uspokojit sexuální potřeby americké armády.

Cesta do Arktidy

Cesta do Arktidy

Vliv globálního oteplování na jednotlivé oblasti světa, na jejich faunu i flóru, mají různý dopad. Organizace Greenpeace přichází s kampaní „Zachraň Arktidu“, jejíž součástí je i tento interaktivní snímek.

Francis

Francis

Ve vesnicích v Ghaně vzbuzuje setkání s duševně nemocným člověkem pocity nejistoty a strachu i u nejbližších příbuzných. Autoři snímku se pomocí prožitku ve virtuálním prostředí snaží tento prvotní impulz změnit.

Limbo

Limbo

Slovo „limbus“ pochází z latiny a znamená okraj, mez, v katolické věrouce pak předpeklí, dočasný stav duší, jejichž osud zná pouze Bůh. Symbolika přenesena do současné migrační krize odkazuje k dlouhodobé nejistotě, ve které je nuceno žít nemalé množství migrantů.

Modlitba k moři

Modlitba k moři

Před dvěma lety se stal tříletý Syřan Alan Kurdí jedním z mnoha utonulých ve Středozemním moři cestou ze Sýrie na řeckou pevninu. Fotografie jeho bezvládného těla obletěla celý svět.

Planeta ∞

Planeta ∞

Planeta Země je v přímém ohrožení a každou vteřinou se snižuje šance lidstva na přežití. Vědci neustále přicházejí s novými varovnými objevy. Jak může vypadat Země v blízké či vzdálené budoucnosti?

Pod baldachýnem

Pod baldachýnem

Amazonský prales je jedním z největších a nejrozmanitějších pralesů v současnosti. Kvůli těžbě dřeva však mizí znepokojujícím tempem a spolu s ním ohrožené druhy i nedotčené domorodé kmeny, pro něž je domovem.

Střety

Střety

Technologický pokrok je nezastavitelný. Stále více se člověk obklopuje předměty, které ho vzdalují od světa přírody. Názor domorodců žijících původním způsobem života je důležitým mementem. Obzvlášť jedná-li se o svědka jaderných testů.

Život v době uprchlické

Život v době uprchlické

Každý 113. člověk žijící na této planetě je uprchlíkem. Více než polovina z nich jsou děti. Jak se tedy na migrační krizi dívají ony? Devítiletý Omar s hormonální poruchou růstu následuje cestu ze Sýrie přes Libanon až do Finska.