Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

Ludmila Kozlová

Ludmila Kozlová

Ludmila (17 let) studuje Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích. V Prachaticích, odkud pochází, založila s spolužáky nezávislý Ekotým, ve kterém spolu s mladšími spolužáky a spolužačkami řešili místní environmentální problémy.

Aktivně a dlouhodobě se věnuje problematice životního prostředí především z úhlu výchovy k udržitelnosti, jejíž vizi naplňuje tvorbou výukových materiálů. Díky těmto aktivitám se loni dostala do finále Ceny Gratias Tibi, která oceňuje mladé aktivní lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a je laureátkou Ceny Josefa Vavrouška v kategorií Ekozásek roku.

Jan Křivan

Jan Křivan

Jan (18) studuje poslední ročník Gymnázia Václava Hlavatého v Lounech a letos ho čeká maturita. Na své škole je aktivní, například společně se spolužáky loni před Vánoci založil a zorganizoval filmový festival Connect fest, který se tematicky zaměřuje na sociální média, bezpečnost v kyberprostoru nebo využití umělé inteligence a práci s ní.

Po gymnáziu by se chtěl dostat na fakultu architektury ČVUT v Praze. Rád poslouchá hudbu, sportuje a do Prahy se těší především na seznámení s novými lidmi, aby si rozšířil své obzory.

Karolína Kubíčková

Karolína Kubíčková

Karolína (18) pochází ze střední Moravy a aktuálně studuje čtvrtý ročník na gymnáziu Boskovice.

V roce 2023 se zúčastnila projektu Příběhy bezpráví – Z místa, kde žijeme. V projektu se svým týmem zpracovala příběh řeholní sestry, jež byla perzekuována komunistickým režimem a spojila je s příběhem ruského kněze, který aktivně podporuje ukrajinské válečné uprchlíky.

Ráda čte, navštěvuje muzea a divadla, a také se aktivně zajímá o historii. Blízko má i k ostatním společenským vědám, zejména k filozofii a politologii.

Další poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě zasedají významní filmoví experti*expertky ze zahraničí i Česka.

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí.

Porota České soutěže

Porota uděluje Cenu poroty České soutěže za nejlepší české či koprodukční filmy z uplynulého a aktuálního roku v kategorii Česká soutěž.

Porota soutěže imerzních filmů

Porota uděluje Cenu soutěže imerzních filmů projektu virtuální reality s nejvýraznějším společenským dopadem v kategorii Soutěž imerzních filmů. Hodnotí se využití současné imerzní technologie a specifické narace pro šíření povědomí o lidskoprávních tématech. V porotě zasedají umělci*kyně, teoretici*čky, novináři*novinářky i experti*expertky v oblasti imerzního či herního umění a virtuální reality.

Regionální porota

Regionální porota sestává ze dvou zástupců*zástupkyň, které nominovali naši regionální partneři. Nominovanými mohou být příznivci a podporovatelé Jednoho světa v daném městě. Porota je poté doplněna ještě o držitele titulu Zlatý promítač, který je udělován naší platformou: promitejity.cz. Vítězný film, který získá Cenu regionální poroty, bude zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! v roce 2024.

Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

Divácká cena za nejlepší film

Diváci a divačky mohou volit svůj nejmilejší dokumentární film. Nejlépe hodnocený film pak získá Diváckou cenu. Hlasování probíhá přímo v kinech na tabletech. Ohodnotit film můžete označením jedné až pěti hvězdiček. Pět je nejvíce a jedna nejméně.

Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu

Diváci a divačky vybírají pofilmovou debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Hlasování probíhá na tabletech nebo pomocí QR kódů u východu ze sálu kina.

Cenu podpořil nadační fond Abakus.

Dětská porota

Cena bude udělena historicky poprvé v kategorii Jeden svět dětem za krátkometrážní film, který je součástí dopoledních školních projekcí. Vybírat jej budou samotní žáci a žákyně, kteří jsou zapojení do celoročních aktivit Jedno světa na školách.