Vykořenění

Výběr filmů ze zemí Afriky, ale i Latinské Ameriky a Asie mapuje strasti místních lidí. Jak se mnoho z nich dostalo do situace, kdy za sebe nemohou svobodně rozhodovat, vedou vnitřní zápasy spojené s hledáním vlastní identity a musejí přihlížet pokračujícímu vykořisťování?

Mladý africký chlapec s čelovkou na hlavě se na laně spouští do hluboké černé díry pro vodu. /A young African boy with a headlamp on his head descends on a rope into a deep black hole for water.

Bleskově se zvětšující neziskovka GiveDirectly započala v jedné keňské vesnici dvanáctiletý experiment s nepodmíněným příjmem. Peníze zdarma působí lákavě, ale jak určit, kdo na ně dosáhne a kdo už ne? Jak je mezi vybrané lidi spravedlivě rozdělit? Třináctiletý Opio z Burkina Fasa se ve filmu Jestli jsi chlap ocitá v začarovaném kruhu. Jeho snem je chodit do školy a opustit práci ve zlatém dole, ale aby si vydělal na školné, musí se prokopávat doslova čím dál hlouběji. 

Akuol de Mabior, dcera revolucionáře a „otce Jižního Súdánu“, se ve filmu Nelehký návrat domů vrací do svého rodiště, zmítaného mnohaletými boji, po kterých se země pokoušela stabilizovat. Jak si najít místo v zemi, za kterou rodiče bojovali do krve, ale kde potomci velkou část svého života už nežili? SK Lotus je dívčí fotbalový klub v Kambodži, v němž trénují i dva chlapci, kteří se narodili do dívčího těla. Místo šikany, které by se jim dostalo v mnohých společnostech po celém světě, si ale v týmu pod vedením trenéra s podobnou genderovou identitou našli novou rodinu.

Jak obří korporáty z Evropy vykořisťují původní obyvatele Latinské Ameriky, aby byla zachována západní Iluze hojnosti? Tři statečné ženy z Hondurasu, Peru a Brazílie bojují u místních soudů i na mezinárodních platformách za své území a dědictví.

Filmy z kategorie Vykořenění

Další tematické kategorie