Vztahy

Na máloco můžeme nahlížet z tolika různých úhlů jako na mezilidské vztahy. Protagonistka filmu Nepříjemně blízko při snaze o nalezení klidu pro sebe a své děti zakouší vliv okolních vztahů na svou rodinu. Kromě vesničanů, kteří na ní nenechají nit suchou, se do jejího života pokradmu vrací bývalý manžel odsouzený za zneužívání její dcery.

U kuchyňského stolu sedí hubený bílý muž pouze v trenkách, ve škobku má nohu, kterou mu klečící žena omývá. Na stole jsou svíčky a cigarety, v pozadí svítí televite. Na lednici je nápis Ježíš tě miluje. / A thin white man sits at the kitchen table in only his shorts, his leg in a slipper, which a kneeling woman washes. There are candles and cigarettes on the table, and a TV is on in the background. On the refrigerator is a sign that reads Jesus loves you.

Na druhé straně světa se snaží zachytit na kameru svůj vztah s otcem režisérka So Yun v dokumentu Sny z večerky. Jako „dítě z večerky“ mapuje nejen náladu mezi Korejci a Afroameričany, ale také rodinná pouta. 

Protagonistky Tiché lásky se snaží dostat do péče bratra jedné z nich. Jejich vzájemná blízkost pomáhá chlapci vyrovnat se s problémy v dospívání a přenést se přes smrt vlastní matky. Autobiografickou anabázi vztahů v rozporu s kariérou předkládá režisérka filmu Život jako každý jiný, když skrze archivní rodinná videa analyzuje křehkou duši své matky. 

Téměř haptický a emocionálně jemný film Co ještě uvidím zkoumá vztah matky a syna, kteří kvůli dědičné nemoci přicházejí o zrak. Na vztahy mezi zdravotnickým personálem a seniory*kami se zaměřuje dokumentární muzikál Nelítostné časy, konejšivé hlasy. Skrze zhudebněné výpovědi pečovatelek*ů pokrývá téma dopadů krize zdravotnictví ve Finsku. A pokud budete mít vztahových propletenců pořád málo, můžete zavítat na spirituální snímek Vrány jsou bílé, který tematizuje hledání sebe samého v kulisách buddhistického kláštera.

Filmy z kategorie Vztahy

Další tematické kategorie