Ukrajina

Dvacátého čtvrtého února 2022 se změnil svět. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu a rozpoutalo otevřenou válku pod propagandistickým označením „speciální vojenská operace“. O více než rok později válka stále trvá. Jeden svět připravil speciální fokus, který na pěti filmech ohledává kořeny situace na Ukrajině a přináší syrová svědectví přímo z ukrajinské válečné fronty.

Ukrajinští vojáci stojí na troskách rozbombardovaného domu. Jeden z nich odnáší pryč malé dítě. / Ukrainian soldiers stand on the ruins of a bombed-out house. One of them is carrying away a small child.

Takovým svědectvím je bezprostřední mozaika z dění v několika ukrajinských městech v prvních týdnech války nazvaná Překonat temnotu. Film sestává z krátkých dokumentů různých režisérů*ek, které dohromady tvoří silné svědectví o pospolitosti ukrajinského lidu čelícího ruské temnotě. Ve filmu Východní fronta se střídají adrenalinové momenty přímo z bojiště s chvílemi klidu v zázemí z pohledu dobrovolných záchranářů. Z jiné, do minulosti se obracející perspektivy nahlíží události posledního roku Generace Euromajdan. Dokument sleduje tři aktivisty revoluce na Majdanu, kteří následně vstoupili do vyšších pater ukrajinské politiky. Film představuje politickou generaci, ze které vzešel i současný prezident Volodymyr Zelenskyj.

K mladé generaci Ukrajiny se upínají další dva filmy. Na okraji pozoruje osudy romského chlapce v nechronologicky uspořádaném časosběrném dokumentu. Snímek rovněž začíná majdanskými událostmi a následně skládá příběh mladého člověka, který se vlivem životních i společenských událostí ocitl na okraji společnosti. Nevyhasneme sleduje všednodenní realitu pěti teenagerů, kterým se naskytne až pohádková příležitost opustit na chvíli realitu Donbasu a vydat se na výlet do Himálaje.

Filmy z kategorie Ukrajina

Další tematické kategorie