Máte právo vědět

Soutěžní sekce Máte právo vědět nabízí publiku příběhy o zásadním porušování lidských práv, které by neměly zůstat nepovšimnuty. Kategorie dává prostor filmům o inspirativních aktivistických osobnostech, které bojují za zlepšení podmínek ve své zemi.

Za vysokým plotem, nad kterým vede ochranný drát z žiletek, stojí dav mužů s tmavou pletí. Křičí a zvedají ruce nad hlavu. / A crowd of dark-skinned men stand behind a high fence with razor wire running over it. They shout and raise their hands above their heads.

Příkladem je televizní reportér Ravish Kumar, který ve filmu A my tomu přihlíželi brojí proti nebezpečí radikalizace indické společnosti a bujícího nacionalismu v zemi. Podobným problémům čelí také země, které jsou nám geograficky o poznání blíž, například Maďarsko. O potlačování práv queer osob v této zemi vypráví optikou aktivistické skupiny dokument To musíte zažít. Ukazuje, že i malé množství lidí se může postavit politickému útlaku. 

Sekce umožňuje publiku přenést se i do exotických lokalit. Příkladem budiž Papua Nová Guinea, kde se odehrává snímek Doggies, do toho! Seznamte se se zdejším ragbyovým družstvem a spolu s ním i se sociální situací, která v zemi výrazně poznamenané kolonialismem panuje. Geografickou pestrost sekce dotváří portrét ugandského prezidentského kandidáta Bobi Wine: Prezidentské reggae. Hudební celebrita se rozhodne učinit přítrž desetiletí trvající vládě jednoho prezidenta a svou kandidaturou rozvíří v rytmu reggae vody africké politiky. 

Ani letos nechybí snímky o porušování lidských práv v Rusku. Dokument Kauza Nový majestát vypráví o šokujícím osudu skupiny mladých lidí, kteří bez spáchání jakéhokoliv trestného činu skončí před soudem a většině z nich je uložen trest domácího vězení nebo odnětí svobody. Na příběhu jedné z obviněných sledujeme, jak se potlačování práv projevuje na životě obyčejné ruské rodiny.

Filmy z kategorie Máte právo vědět

Další tematické kategorie