Film
A my tomu přihlíželi
Nacionalismus je v Indii na vzestupu. Novináři, kteří mluví o problémech obyvatel a kladou náročné otázky mocným, se dostávají pod sílící tlak vlády a její propagandy. Jedním z nich je i televizní reportér Raviš Kumár.
Soutěžní sekce Máte právo vědět nabízí publiku příběhy o zásadním porušování lidských práv, které by neměly zůstat nepovšimnuty. Kategorie dává prostor filmům o inspirativních aktivistických osobnostech, které bojují za zlepšení podmínek ve své zemi.
Příkladem je televizní reportér Ravish Kumar, který ve filmu A my tomu přihlíželi brojí proti nebezpečí radikalizace indické společnosti a bujícího nacionalismu v zemi. Podobným problémům čelí také země, které jsou nám geograficky o poznání blíž, například Maďarsko. O potlačování práv queer osob v této zemi vypráví optikou aktivistické skupiny dokument To musíte zažít. Ukazuje, že i malé množství lidí se může postavit politickému útlaku.
Sekce umožňuje publiku přenést se i do exotických lokalit. Příkladem budiž Papua Nová Guinea, kde se odehrává snímek Doggies, do toho! Seznamte se se zdejším ragbyovým družstvem a spolu s ním i se sociální situací, která v zemi výrazně poznamenané kolonialismem panuje. Geografickou pestrost sekce dotváří portrét ugandského prezidentského kandidáta Bobi Wine: Prezidentské reggae. Hudební celebrita se rozhodne učinit přítrž desetiletí trvající vládě jednoho prezidenta a svou kandidaturou rozvíří v rytmu reggae vody africké politiky.
Ani letos nechybí snímky o porušování lidských práv v Rusku. Dokument Kauza Nový majestát vypráví o šokujícím osudu skupiny mladých lidí, kteří bez spáchání jakéhokoliv trestného činu skončí před soudem a většině z nich je uložen trest domácího vězení nebo odnětí svobody. Na příběhu jedné z obviněných sledujeme, jak se potlačování práv projevuje na životě obyčejné ruské rodiny.