Mezinárodní soutěž

Mezinárodní soutěž nabízí tradičně ty nejnovější a nejočekávanější snímky, které v sobě snoubí silná témata a výrazná autorská zpracování.

Ve skupince lidí ve vesnici v Africe stojí uprostřed žena s dítětem. Má béžové šaty a volně přehozenou oranžovou látku. Dítě drží na sobě a kojí ho. / In a group of people in a village in Africa, a woman and her child stand in the middle. She is wearing a beige dress and a loosely draped orange cloth. She is holding the baby and breastfeeding it.

Erik Gandini se po hitu Švédská teorie lásky (2015) vrací na festival s filmem Postpráce a zamyšlením, jak dosáhnout rovnováhy mezi prací a volným časem. Jak si cestu k ideálu hledají v Itálii, Jižní Koreji, USA nebo Kuvajtu? Je to jenom tvoje vina – věta, kterou oběti domácího násilí slýchají často. Tři ženy ve svých vyprávěních, která šmikají jako nůžky v rukou jedné z nich, popisují, kam až je zahnal strach před partnerem a pocit bezvýchodnosti. 

Pro pět mladých lidí z Donbasu znamená výlet do Himálaje příslib perspektivnějšího života. Návrat domů ale ve filmu Alisy Kovalenko Nevyhasneme znamená návrat do čerstvě vypuknuté války proti celé Ukrajině. Vitalij Manskij v mrazivé a napínavé Východní frontě sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících této války. 

Divadlo násilí se odehrává v síni Mezinárodního trestního soudu, před kterým je souzen jeden z velitelů ugandské partizánské armády. Jak ale soudit bývalého dětského vojáka, který byl indoktrinován do Armády božího odporu v devíti letech? Mnohovrstevnatý film se zamýšlí nad otázkou trestní odpovědnosti. Předčil technologický pokrok hranice lidských možností? Nejdelší odloučení obrací pohled od oslavy bleskového vývoje raket a strojů vesmírného objevování k člověku – jak si dokáže udržet fyzické i duševní zdraví na roky trvajících cestách v černé prázdnotě?

Filmy z kategorie Mezinárodní soutěž

Další tematické kategorie