Chlapec na dětském hřišti se skupince děti drží v rukou dřevěný luk a šíp a míří před sebe.

Alé Duarte o kolektivním traumatu

Městská knihovna v Praze – velký sál, Mariánské nám. 1, Praha 1

Co s člověkem udělá dospívání v tak militarizované a napjaté společnosti, jakou je dnešní Izrael? Jak se drsná a stresující politická realita odráží v psychice jednotlivců, kteří v ní žijí? Liší se nějak trauma způsobené společenskou nebo geopolitickou situací od traumat jiného původu?

Debatující

Zdeňka Šíp Staňková

Expertka

Zdeňka Šíp Staňková má 3 děti (21, 15 a 4), blog Děti jsou taky lidi a stejnojmenný YouTube kanál. Žije (nejen s dětmi) unschooling, worldschooling, sebeřízené vzdělávání, svobodu, dobrovolnost a vztahy naplněné respektem a úctou. Napsala knihu Děti jsou taky lidi o tom, jak naše dětství ovlivňuje to, kým jsme v dospělosti. Je spoluautorkou dokumentárního filmu Svobodné děti. Propaguje informovanost v oblasti práv dětí a rodičů ve vzdělávání (fb skupina Řešení problémů ve škole, stížnosti na učitele a školy) a od roku 2012 se podílela na rozvoji iniciativy SvobodaUčení.cz. Miluje svobodu, Pipi Dlouhou punčochu, cestování a zmrzlinu.

Alé Duarte
Alé Duarte

Expert

Alé Duarte je uznávaný somatický terapeut a lektor s více než třicetiletou praxí v oboru, jehož průkopnická metoda „Sintonizando“ pomohla mnoha lidem porozumět sobě samým a umožnila jim žít plnější a harmoničtější životy. Alé Duarte pracuje s traumatizovanými dětmi a učiteli*kami nebo rodiči dětí s obtížně zvládnutelným chováním, ale také oběťmi přírodních katastrof a občanských konfliktů po celém světě.

Debata k filmu

Nevinnost

Podle režiséra Guye Davidiho Izrael není místem, kde by měla místo dětská nevinnost. Film premiérově uvedený na benátském festivalu odkrývá tragické dopady izraelského militarismu na životy tamní mládeže, odmala připravované k obraně vlasti.

Detail filmu