Novinka

Festival Jeden svět poprvé v Šumperku

Mezinárodní filmový festival o lidských právech již běží více než čtvrt století, letos poprvé proběhne i u nás v Šumperku. Těšit se na něj můžete v termínu 20.–23. 3. 2024. Všechny projekce budou probíhat v kině Oko v Šumperku.

Festival každoročně uvádí české i zahraniční dokumentární filmy o lidských právech a jejich porušování. Přináší autentické příběhy i nové úhly pohledu na danou tématiku. V minulosti se festival věnoval například rasismu, ekologii, rovnoprávnosti, chudobě, totalitě, šikaně nebo digitálním technologiím.

Předchozí ročníky festival uváděl jen dokumentární filmy. Letos poprvé zařadil i hrané (fikční) filmy s lidskoprávní tématikou pro ještě intenzivnější a lepší zážitek z promítání.

"Dokumenty i fikce dokážou pohnout diváky k akci tím, že ukazují důležitá témata, o kterých by se mělo diskutovat. Zároveň je trendem v rámci dokumentárních filmů používat fikční a hrané postupy pro zesílení účinku, které filmy na diváka mají." Komentuje ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Po každém filmu pro vás budeme mít nachystanou pofilmovou debatu s hosty, kteří danému tématu rozumí a kterých se samozřejmě budete moct ptát na to, co vás zajímá. 

Letos na nás čeká spoustu zajímavých filmů a dokumentů s různou problematikou a konkrétní názvy filmů i s jejich krátkým popiskem zveřejníme brzy.