Ekosystémy

Jeden svět v posledních ročnících reflektoval ekologická témata v samostatné kategorii. Filmy tematizující tyto otázky se objevují i letos, tentokrát ale problematiku nahlížíme jiným způsobem. Jak spolu příroda, lidé a další množiny koexistují a tvoří komplexní ekosystémy?

Ilustrační obrázek z filmu

Příkladem filmu sledujícím složitý dialog mezi lidským a přírodním je Fauna. Geografická blízkost španělské farmy a vědecké laboratoře na vývoj léčiv nemůže zastřít diametrálně odlišný přístup ve vztahu k okolnímu světu a především ke zvířatům. Tematicky mimořádně vrstevnatým dokumentem je také Rahčan – Ella se bouří. Ústřední hrdinkou je sámská zpěvačka a aktivistka, která bojuje těžké bitvy hned na dvou frontách – za práva nedotčeného životního prostředí i původních obyvatel Norska. 

Snímek Když nastává příliv zavede publikum do fascinujícího mikrosvěta malého dánského ostrova, který v důsledku klimatické změny čelí možnému zatopení. Hrstka místních zde ale tvrdohlavě dál prožívá své životy a malá i větší dramata, která k nim patří. Nový ekosystém žití i vztahování se ke světu objeví v malé nepálské vesničce i německá dvojice stopující po světě ve filmu Namasté Himálaj. Kvůli covidu jsou Anna s Michaelem nuceni přerušit svou cestu a možná objevit nové životní hodnoty. 

Nové horizonty vyhlížejí i protagonisté*ky dokumentu Nukleární nomádi. Jejich práce sestává z neustálého pendlování od jedné jaderné elektrárny ke druhé ve snaze vydělat si dostatečné množství peněz na začátek nového života. Stihnou to ale dříve, než si radiace a kočovný život vyberou neodvratnou daň?

Filmy z kategorie Ekosystémy

Další tematické kategorie