Záběr z filmu Texada - abstraktní krajina, modrofialové barvy.
Biograf Kotva
Lidická tř. 2110

VR dokumenty v Biografu Kotva

2. 4. – 4. 4. 

16:30 – 20:00 

Letos Jeden svět nabídne i unikátní zážitek – imerzivní dokumentární filmy! Pomocí VR brýlí se budeme moct doslova ponořit do příběhu a procítit příběhy naplno. V salonku v Biografu Kotva budete mít jedinečnou příležitost zažít dokument ve virtuální realitě. Kdykoliv mezi 16:30 - 20:00 bude možnost zhruba 20 minutový film zhlédnout. Na výběr je ze tří VR dokumentů. VR projekce jsou zdarma.

Texada

17 min.

Témata: geologický čas, těžba, udržitelnost, ekologie

"Některé dny ubíhají velmi rychle a některé týdny velmi pomalu," říká dělník v lomech na kanadském ostrově Texada. Lidské vnímání času je relativní, ale není to nic ve srovnání s časovým měřítkem těženého vápence. Tento kámen v sobě nese historii - nejen lidstva, ale i samotné země. A my ho těžíme, drtíme a používáme k výrobě věcí, jako je zubní pasta.

Dokumentární film Texada ve virtuální realitě staví do kontrastu tyto dvě zkušenosti s časem: lidskou a geologickou. V záběrech se střídají záběry ostrova s abstraktnějšími animacemi. Obyvatelé ostrova mezitím voice-overem vyprávějí o svém životě a někdo jiný se nám snaží vtisknout nepochopitelnou nesmírnost času a bezvýznamnou roli člověka v něm: "Jsme jen malá větvička na velkém stromu života, tam někde na větvi."

21-22 Čína

24 min.

Témata: antropocén, industrializace krajiny, ekologie

Uhrančivý i znepokojivý průlet nad Čínou, který ukazuje, jak se člověk podepisuje na proměnách krajiny. Přemýšleli bychom o světě jinak, kdyby se změnil náš úhel pohledu? Lidská zkušenost omezuje vnímání světa kolem nás: průměrně ho vidíme a slyšíme z výšky 165 centimetrů, což značně omezuje náhled na naše okolí.

Projekt 21-22 China nabízí jiný pohled - z ptačí perspektivy vidíme zemi z dálky a odkrýváme tak vzory a změny v krajině způsobené masovou industrializací a urbanizací, které obvykle zůstávají skryté. Porovnáním přirozeného a umělého prozkoumejte environmentální a morální důsledky antropocénu.

Světelné skvrny / Spots of Light

15 min.

Témata: život s postižením, zranění, smysl života

Světelné skvrny je strhující VR dokument, který diváky zavede na neobyčejnou cestu Dana Layaniho, který jako mladý voják v roce 1982 tragicky přišel v boji o zrak. Přestože se Dan potýkal s tímto životním neštěstím, dokázal se posunout kupředu a pokračoval ve vzdělávání, našel lásku a vychoval čtyři děti. Po 25 letech života v temnotě se Danovi naskytla zázračná příležitost podstoupit experimentální operaci, která mu vrátila zrak.

Po obnovení zraku mohl Dan poprvé spatřit svou milovanou ženu a své čtyři děti. Příběh však nabere nečekaný spád. Kniha Spots of Light, vedená procítěným vyprávěním samotného Dana, zavede uživatele na introspektivní cestu zásadními okamžiky jeho života. Tyto okamžiky jsou zobrazeny prostřednictvím rodinných archivů transformovaných do éterického částicového prostředí, které uživatele obklopí a vytvoří hypnotizující a meditativní zážitek z Danova pohledu na jeho svět.