Projekcí to nekončí: filmy, které mění svět

filmy_impact

Některé filmy nekončí závěrečnými titulky. Tvůrci k nim vytvořili kampaň, ke které se mohou diváci přidat. Blíže se lze seznámit jak s originálními kampaněmi, tak s organizacemi působícími v Česku, které pomáhají lidem v podobných situacích, v jakých se ocitli hrdinové a hrdinky filmů. Na vybrané dokumenty jsou rovněž navázány doprovodné festivalové akce, na nichž je možné umocnit a rozvinout svůj filmový zážitek. Nezapomeňte, že závěrečnými titulky v kině to nekončí, otevírá se celá řada příležitostí! Podepisujte petice, staňte se dobrovolníky a dobrovolnicemi, asistujte lidem s postižením a seniorům, přispějte na humanitární pomoc, zapojte se do organizace charitativní sbírky, sdílejte a šiřte informace mezi své přátelé, poraďte svým blízkým, kde vyhledat pomoc.

Sexuální násilí

Rocío a Aldana, protagonistky filmu Sestřenice, sdílejí traumatizující zážitky z dětství. Znásilnění a zneužívání blízkým příbuzným způsobují nesmazatelné šrámy, které se nikdy zcela nezahojí. Že je takový zážitek zpracováván celý život, dokazuje film Lepším člověkem, v němž sledujeme bývalý pár, který zničilo mužovo násilí, jak nyní po dvaceti letech společně prochází terapií. Na webu filmu najdete výpovědi mužů, kteří podstupují terapii, aby potlačili své sklony k násilí. Loni se po celém světě rozšířila kampaň #metoo, která otevřela tolik potřebnou debatu a mnoho obětí inspirovala, aby veřejně sdílely své příběhy. V Česku se lidé dotčení násilím mohou obrátit na organizace Rosa – centrum pro ženy či Bílý kruh bezpečí. Možnosti prevence ve svých praktických kurzech nabízí Liga otevřených mužů.

Po výkonu trestu

Strávit několik let ve vězení je nepochybně frustrující, situace po návratu ale může být ještě složitější. Roky odloučení od společnosti a blízkých, ztráta kontaktu s moderními technologiemi a především nesmazatelný cejch vystavuje propuštěné vězně sociálnímu vyloučení a permanentní nedůvěře okolí. To vše s citlivostí zachycuje americký snímek Země svobodných. Bývalí vězni se mohou obrátit na organizace, které v takové situaci nabízejí pomoc. V Česku se jim dlouhodobě věnuje například RUBIKON Centrum, nově také žižkovské Sociální bistro Střecha, které bývalé vězně zaměstnává. Bistro Střecha zajistí festivalové občerstvení 11. 3. v Diváckém centru.

Genderová rovnost

Boj za rovné příležitosti mužů a žen se v různých podobách prolíná mnoha filmy v letošním festivalovém programu. Teorie rovnosti představuje hned několik českých iniciativ za genderovou rovnost. Čtvrtá vlna sází na lehce provokativní kampaně, Lucia Zachariášová a Petr Bittner vedli osvětovou kampaň To je rovnost zaštítěnou Úřadem vlády. Genderman nabízí možnost, jak porovnat životní zkušenosti právě z pohledu genderu. Cesty protagonistů a protagonistek jsou různé, ale cíl je stejný – rovné příležitosti a fungující soužití.

Workshop s iniciativou Genderman, který lze vidět ve filmu, si můžete během festivalu vyzkoušet na vlastní kůži. Nese název Krize mužství, nebo krize systému?

Aktivní stáří

Hrdinka Gwendolyn ze stejnojmenného filmu představuje ideál aktivní seniorky, která o sebe ani po onemocnění rakovinou nepřestává pečovat jak po intelektuální, tak po fyzické stránce. Ne všichni samozřejmě chtějí zrovna psát knihy a vzpírat, ale udržet si koníčky nebo se učit nové věci i ve stáří je důležité. Nové Centrum Elpida na Praze 7 nabízí širokou nabídku aktivit od počítačového kurzu přes lekce cizích jazyků a další dovednosti po společné cvičení. Podobné služby najdete i v již zavedeném centru na Praze 4.

Mezigenerační dialog

Ne každý z nás umí komunikovat se svými prarodiči. Chcete-li se inspirovat, jak na to, doporučujeme film Projekt Babička, jehož protagonisté se pustili do velmi otevřených rozhovorů se svými babičkami. Našli si k nim cestu a zaplnili prázdná místa rodinné historie. O české dějiny takto pečuje Post Bellum, jehož pracovníci svědomitě shromažďují svědectví stovek lidí a zpřístupňují je veřejnosti. Během festivalu si můžete přijít poslechnout vyprávění pamětníků a pamětnic na sobotní doprovodnou akci.

Migrace

Umíte si představit, že byste byli nuceni žít v jiné zemi? Film Bohu žel tuto zkušenost zprostředkovává díky otevřenosti protagonistů – cizinců a cizinek žijících v Česku. Jaké to je žít mezi Čechy? Jaký je přístup úřadů? Přijďte zasednout ke společnému stolu s cizinci a cizinkami, kteří vám na tyto a jakékoliv další otázky rádi odpoví. Večeře pro všechny se zúčastní také zástupci organizací, které v Česku s komunitou integrujících se cizinců pracují. U stolu budeme sdílet drobné občerstvení z tradičních kuchyní, přispět může každý.

Mobilní aktivismus

Mobilní appka pro aktivisty a novináře – ano, i ta už existuje. Jmenuje se TIMBY neboli This Is My Backyard a vznikla mimo jiné přičiněním hlavního hrdiny filmu Silas. Prostřednictvím aplikace mohou aktivisté nahlašovat nelegální zásahy policie nebo korporací, nahrávat fotky, videa, porovnávat informace z různých zdrojů. Všechny zveřejněné zprávy jsou už ověřené. Díky dostupnosti appky a rozšíření dostačujícího vybavení mohou proti nepravostem bojovat i lidé v rozvojových zemích.

Bílé helmy

Poslední v Aleppu, jeden z nejsilnějších filmů letošního programu, přináší svědectví z místa, kde prostor pro mezinárodní pomoc není skoro žádný. Proto je třeba podpořit Bílé přilby, lokální organizaci dobrovolníků, kteří nasazují vlastní životy při záchraně obyvatel města po bombových útocích. Na jejich činnost můžete přispět finančním darem, ze kterého se nakoupí nové vybavení, případně podepište prohlášení Bílých přileb určené Radě bezpečnosti OSN. V Sýrii pomáhá i Člověk v tísni, který zřídil speciální sbírku SOS Sýrie a Irák.

Pro Akheema

Daje Sheldon, hlavní hrdinka filmu Pro Akheema, na konci filmu za nelehké situace úspěšně ukončuje střední školu. Poté, co zvládne přechod na speciální školu pro problémové studenty, potkává velkou lásku, vyrovnává se se střety afroamerické komunity s policií a přichází otevřený konec – narození syna a přijetí na univerzitu. Pokud vás její osud zasáhl, můžete přispět do sbírky určené na její studium. Podpořte Daje, aby si mohla splnit svůj sen a stát se specialistkou na ultrazvuk.

Za lepší pracovní podmínky

Že jsou pracovní podmínky v rozvojových zemích špatné, je obecně známý fakt. Jak se ale pracuje v Česku? Režisérce Apoleně Rychlíkové a novinářce Saše Uhlové se unikátní kombinací skryté kamery a osobního nasazení ve filmu Hranice práce povedlo zachytit nezáviděníhodnou situaci lidí pracujících za velmi nízké mzdy. Film v české veřejnosti otevřel celkem širokou debatu, jeho dopad byl ještě podpořen sérií reportáží z jednotlivých pracovních míst. Reportáže vyšly na serveru A2larm pod názvem Hrdinové kapitalistické práce a jejich vznik podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Oba subjekty můžete finančně podpořit i vy.

Chronický únavový syndrom

Film Bez oddechu doprovází velmi úspěšná kampaň. Režisérce a hlavní protagonistce Jennifer Brea, která sama chronickým únavovým syndromem trpí, se podařilo vybudovat komunitu nemocných ve facebookové skupině Time for Unrest, která nyní šíří informace nejen prostřednictvím filmu, ale i díky propracovaným doprovodným materiálům. Lidé z komunity se pravidelně setkávají, manifestují, lobbují za lepší postavení v rámci celé společnosti. Pokud chcete přispět ke zlepšení situace pacientů s touto chorobou, jejíž diagnostika je velmi složitá, podepište petice nebo přispějte na sbírku.

Skutečný dárek

Člověk v tísni už déle než čtvrtstoletí pomáhá v desítkách zemí po celém světě. Dokumenty z těchto míst se pravidelně objevují v programu festivalu, letos jde například o filmy Tohle je Kongo, Ženy venezuelského chaosu, Wataní – můj domov o syrské rodině, Kambodžské jaro nebo Rok naděje z Filipín. V každém z nich hrdinové ve své vlasti čelí nepříznivým okolnostem. Máte-li chuť pomoci lidem z těchto zemí, můžete koupit jeden ze skutečných dárků Člověka v tísni – volba mezi kozou, osivem, bezpečným porodem či školní tabulí už je na vás.


Další aktuality

handbook_1

Explore Impact: stáhněte si příručku pro organizátory filmových festivalů

Díky podpoře Visegrádského fondu a nizozemského Ministerstva zahraničí vám představujeme příručku o dopadu dokumentárních filmových festivalů.......

20180310_Lukas_Biba_044

Přihlášky filmů na Jeden svět 2019 ukončeny

Přihlašování filmů pro nadcházející ročník festivalu je oficiálně ukončeno. Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně přihlášek, kontaktujte......

novinka_goldendawngirls_brusel

Jeden svět v Bruselu přilákal jeden a půl tisíce diváků a divaček

Celkem 15 projekcí a diskusí s experty, filmaři a lidskoprávními aktivisty otevřely v Bruselu důležitá aktuální témata. Vítězným filmem......

novinka_Moritz

Jeden svět v Bruselu už po dvanácté

Aktualizace systému probíhá i v zahraničí. K diskusi o klíčových tématech dneška, jako jsou fake news, nekončící válka v Sýrii nebo humanitární......

novinka_otevrete-oci

Jdeme do finále! Tento týden začíná posledních 8 regionálních festivalů

Už jen týden a Jeden svět 2018 je za námi. Jste z toho smutní? Nebuďte, pořád je nač se těšit. Z minulého týdne ještě dobíhají festivaly......

rozhodovaci-strom-ostrava

Velikonoční nadílka: od úterka se Jeden svět přesouvá do dalších 10 regionů

Svátky jara nás dostaly zpátky do formy a můžeme zahájit druhou polovinu regionálních festivalů. Ani zkrácený týden nám nebrání zahájit......

novinka_MaiKhoi_zadrzena

Členka festivalové poroty zadržena na letišti v Hanoji

Vietnamská umělkyně Mai Khôi, která přijela na festival Jeden svět jako členka poroty Václava Havla, byla v úterý 27. března po návratu do......

novinka_regiony_2

Festivalová invaze: Jeden svět začíná v dalších 13 městech!

Dnešek je nejfestivalovějším dnem letošního roku. Jeden svět totiž začíná hned v sedmi českých a moravských městech. Ještě do konce týdne......

novinka_eko

Životní prostředí je pro nás na prvním místě

Už jen každodenní život v srdci Evropy 21. století představuje enormní zátěž pro životní prostředí: kdyby měl každý člověk na Zemi......

novinka_brno

Z Prahy na dvě strany. Začíná prvních pět regionálních festivalů

Jen co jsme si odškrtli Prahu, musíme napřít svou pozornost na východ i na západ. Jeden svět se totiž rozprostírá do regionů. V Brně se začínalo......

novinka_zakonceni

Jedeme dál! Jeden svět míří do dalších 36 měst

V Praze máme hotovo, ale Jeden svět nekončí. Jako každý rok se přesouvá do dalších měst a letos se tak můžeme těšit na neuvěřitelných......

novinka_vitezne

Aktualizace proběhla úspěšně. Nejlepším filmem Jednoho světa 2018 je Hledač min

Letošní dvacátý ročník festivalu Jeden svět zná své vítěze. Poroty udělily celkem devět cen, tu nejprestižnější si odveze švédský......

novinka_divackacena

Divácky nejúspěšnějším filmem Jednoho světa 2018 je Město duchů

Hlasy jsou sečteny a my můžeme odtajnit prvního vítěze Jednoho světa 2018! Divácky nejúspěšnějším filmem Jednoho světa se stal dokument......

novinka_porota_hlavni

Známe vítězné filmy Jednoho světa 2018 – pojďte na ně ve středu do kina!

Je rozhodnuto. Naše poroty se včera sešly a vynesly verdikt o vítězích letošního Jednoho světa 2018. Na informaci, kdo si z Prahy odveze zbrusu......

novinka_ekofilmy

Naše filmy jsou zelenější: dvě environmentální kategorie místo jedné

Životní prostředí je pro nás na prvním místě. A důležitost environmentálních témat reflektujeme i v programu – naše tematické kategorie......

novinka_vzdalenost

Lidé uprostřed sibiřské tajgy řeší to, co my

Romantická představa neposkvrněného života mimo civilizaci fascinovala západní kulturu odedávna. Dodnes se objevují „poselství“......

jamal+mai

Horečka sobotní noci! Na koncertě v NoD zahrají Jamal Ali a Mai Khôi

Vystoupení zpívajících hostů Jednoho světa se stává již pomalu tradicí. A tradice jsou od toho, aby se dodržovaly! Na letošním festivalu......

IMG_7996

Režisér Feras Fayyad je v Praze! Osobně uvede svůj film Poslední v Aleppu

Syrský režisér Feras Fayyad, autor oceňovaného dokumentu „Poslední v Aleppu”, který pojednává o příbězích humanitárních pracovníků......

novinka_brexit

Hlas pro Brexit? Projev rebelství i patriotismu

Obavy z odlišnosti lidí přicházejících do Británie, z toho, že Britové ztrácí práci, že Británie kvůli Evropské unii obětovala......

novinka_pridane

Čističi dostanou přidáno! Přidáváme projekce nejnavštěvovanějších filmů Čističi a Rudá duše

Je sice teprve čtvrtý den festivalu, ale spousta projekcí je už beznadějně vyprodaná. Abychom dali šanci divačkám a divákům, kteří si nestihli......

novinka_PreCrime_4

K věštění zločinu už nepotřebujeme mutanty z Minority Report

Každý váš krok, hovor, nákup nebo navštívený web jsou zaznamenávány a budou navždy k dispozici každému, kdo si k nim vymůže přístup.......

novinka_americana

Spojené státy a lidská práva? Stále je co zlepšovat, ukazuje kategorie Americana

Se zvolením Donalda Trumpa se naplno potvrdily obavy o možném rozdílném směřování Evropy a USA, což může ve výsledku rozvolnit a oslabit......

novinka_gender

Existuje něco jako tradiční rodina? Odpověď hledejte v našich LGBT dokumentech

S obránci konzervativních hodnot se v poslední době roztrhla sněhová peřina. Uzavírání homosexuálních sňatků, umísťování malých dětí......

novinka_KP_zprava

Klub přátel Člověka v tísni pomáhá lidem po celém světě postavit se bezpráví

Ne všude na světě jsou lidská práva, jako je svoboda projevu nebo právo vlastnit půdu, samozřejmostí. Lidem, kteří na nespravedlnost upozorňují......

novinka_odpad

Životní prostředí je pro nás na prvním místě

Už jen každodenní život v srdci Evropy 21. století představuje enormní zátěž pro životní prostředí: kdyby měl každý člověk na Zemi......

novinka_hlasovani

Který film si odnese diváckou cenu? Aktualizovali jsme systém hlasování

Život začíná po stovce, Sonita, Virunga, Jízda na hraně. To jsou poslední čtyři miláčkové pražského publika, kteří si odnesli diváckou......

novinka_mluvicikino

Když kino promluví. Přijďte na projekce s velkou debatou

V kinech se nebudou pouze promítat filmy. Programová novinka s názvem Mluvící kino nahrazuje panelové debaty a přiveze do Prahy několik zajímavých......

novinka_VR

Navštivte zemi za zrcadlem: virtuální realita na Jednom světě

Projekční plátno už je dokumentaristům malé, a tak vzniká čím dál více virtuálních projekcí, které umožňují nahlédnout doslova dovnitř......

novinka_KP

Festival zadarmo? Staňte se členy Klubu přátel Člověka v tísni

Přes patnáct tisíc lidí je již členy Klubu přátel Člověka v tísni a posílají své měsíční příspěvky na dobrou věc. Každý rok......

novinka_predprodej

Lístky na Jeden svět 2018 jsou online! A mobilní aplikace k tomu

Už nemusíte déle čekat, vstupenky na letošní Jeden svět jsou v prodeji! Najdete je v předprodeji jednotlivých kin, anebo se k nim můžete snadno......

novinka_deti_orez

Jeden svět není jen pro dospělé! Máme program i pro nejmenší

Když říkáme, že je Jeden svět pro všechny, máme tím na mysli i děti libovolného věku. Také letos jsme si připravili vyžití i pro naše......

novinka_tipy

Které filmy nás letos dostaly? To nejlepší z Jednoho světa 2018

Jaké snímky jubilejního 20. ročníku festivalu Jeden svět byste si rozhodně neměli nechat ujít? Ty největší filmové lahůdky pro vás vybrali......

filmy_impact

Projekcí to nekončí: filmy, které mění svět

Některé filmy nekončí závěrečnými titulky. Tvůrci k nim vytvořili kampaň, ke které se mohou diváci přidat. Blíže se lze seznámit jak......

novinka_premiery

Uvidíte první: letošní premiéry na Jednom světě

Červené koberce a opulentní večírky hollywoodské smetánky vám na Jednom světě nabídnout nemůžeme. Několik velkých filmových premiér však......

novinka_program

Lidská práva v kyberprostoru i ve vzdálených částech světa. Jeden svět letos uvede 128 filmů

Stále větší část našich životů se odehrává ve virtuálním světě a proto se i problematika dodržování lidských práv týká stále více......

novinka_pristupnost_svetozor_orez

Jak udělat kino přístupné pro všechny?

Přístupným kinem se často myslí kino bez fyzických bariér, tedy přístupné většinou pro diváky na vozíku. Jenže přístupnost znamená mnohem......

novinka_trang

Cenu Homo Homini za rok 2017 obdrží pronásledovaná blogerka z Vietnamu

„Nesmíte se bát,“ říká Pham Doan Trang, které letos Člověk v tísni udělí cenu Homo Homini za odvahu, s jakou navzdory šikaně......

novinka_EDP

East Doc Platform 2018 představí výběr nejzajímavějších připravovaných dokumentů z regionu střední a východní Evropy

Během festivalu Jeden svět se uskuteční akce pro dokumentární tvůrce EAST DOC PLATFORM (3.–9. března 2018). Během týdne se v Praze sejde......

novinka_souteze

Odtajňujeme soutěžní kategorie Jednoho světa 2018!

Do začátku festivalu Jeden svět je ještě daleko a kompletní program zveřejníme až za dva týdny. Už dnes vám však prozradíme, jaké filmy......

novinka_impact

Filmy, které změnily svět

Některé filmové dokumenty mají vyšší cíl než jen potlesk zaplněného sálu. Některé se snaží o reálnou společenskou změnu. A některým......

novinka_042_Lukas_Biba

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších......

dobrovolnici_SVETOZOR_DiraVhlave_VAIVAKA-5

Jeden svět 2018 hledá dobrovolníky a dobrovolnice!

Víte, že budete mít od 5. do 14. března čas? Máte chuť poznat Jeden svět ze dvou stran – z hlediště i ze zákulisí? Přidejte se......

Last_Men_web

Poslední muži v Aleppu bojují o Oscara

Také letos se Jeden svět může pochlubit, že uvede film nominovaný na Oscara. V kategorii nejlepší celovečerní dokumentární film se do užšího......

cpk30 orez

Cena Pavla Kouteckého v novém. Přihlaste své filmy na 12. ročník!

Cena Pavla Kouteckého opět hledá nejúspěšnější české dokumenty! V termínu 16.–20. května se nově bude konat přehlídka nominovaných......

221_orez

Jeden svět slaví 20 let! Pojďte s námi slavit, vzpomínat a soutěžit

Máte na Jeden svět vzpomínku, která by neměla zapadnout? Nebo naopak takovou, která zapadla a stálo by za to ji opět najít? Právě teď je čas......

FBEventCover_Sexpert_web

Sexpert doporučuje: podívejte se zdarma na první film už dnes!

Letošní Jeden svět začíná už za dva měsíce. Jelikož se určitě nemůžete festivalu dočkat stejně jako my, připravili jsme si pro vás speciální......