Ľuba Peterková

Vážené divačky a diváci, prostřednictvím sedmi vybraných snímků jsme se v aktuálním ročníku Jeden svět ve Znojmě pokusili co nejlépe naplnit letošní festivalové motto: Cesty k (ne)svobodě.  Ač svoboda patří do základních lidských potřeb, jsou ve světě pořád velká bílá...

Číst více

Ľuba Peterková

Vážené divačky a diváci,

prostřednictvím sedmi vybraných snímků jsme se v aktuálním ročníku Jeden svět ve Znojmě pokusili co nejlépe naplnit letošní festivalové motto: Cesty k (ne)svobodě.  Ač svoboda patří do základních lidských potřeb, jsou ve světě pořád velká bílá místa, kde je v různých formách vědomě i nevědomě potlačována. A také si připomeneme 20. výročí založení humanitární organizace Člověk v tísni, která je s festivalem úzce spjata.

Festivalovou přehlídku Jednoho světa ve Znojmě otevřeme nizozemským snímkem KRYMSKÝ POKLAD. Soudní drama poskytuje unikátní pohled na vleklý spor o vlastnictví cenných historických artefaktů, který vznikl v důsledku ruské anexe Krymu. V dalším snímku DĚTI MLHY divákovi zprostředkujeme pohled na (ne)svobodu svázanou zakořeněnými tradicemi, které mladým dívkám znemožňují rozhodovat o svém životě.

Za přítomnosti režisérky uvedeme oceněný snímek z MFF Karlovy Vary KAŽDÁ MINUTA ŽIVOTA. Režisérka v něm sleduje rodiče, kteří ve snaze stvořit dokonalého muže postupují při výchově syna nekompromisní, byť dobře míněnou metodou. A pozornosti diváka by určitě neměly ujít i další dokumenty. Přínosem každé projekce pak bude host, který bude diskutovat s diváky v sále.

Těšíme se na vás! 

Za tým Jeden svět Znojmo,

Ľuba Peterková

zavřít