Michaela Palaščáková

Hlavní koordinátorka

Vážené divačky a diváci, píšu tyto řádky v den, kdy Ruská federace pod vedením Putina napadla suverénní stát Ukrajinu. Ostřelování a vlna raketových útoků se odehrává napříč celou zemí, na hranicích se Slovenskem se tvoří kolony prchajících Ukrajinců. Sociální sítě...

Číst více

Michaela Palaščáková

Hlavní koordinátorka

Vážené divačky a diváci,

píšu tyto řádky v den, kdy Ruská federace pod vedením Putina napadla suverénní stát Ukrajinu. Ostřelování a vlna raketových útoků se odehrává napříč celou zemí, na hranicích se Slovenskem se tvoří kolony prchajících Ukrajinců. Sociální sítě jsou plné článků, fotek, názorů na válečný konflikt, který je od nás vzdálen pouze pár set kilometrů. Svoboda Ukrajinců od dnešního dne získává zcela jinou podobu.

Cesty (ne) svobody jsou různé… letošní Jeden svět toto téma akcentuje vzhledem k celosvětové geopolitické situaci, ale i k 30. letému výročí založení Člověka v tísni. K výše popsanému bych proto diváky chtěla pozvat zejména na úvodní a závěrečný film festivalu.

Zahajovací film MÉ DĚTSTVÍ, MÁ ZEMĚ – 20 LET V AFGHÁNISTÁNU  je časosběrný snímek sledující život obyčejného chlapce, díky němuž můžeme pozorovat spletitou cestu této země poslední dvě desetiletí. Po projekci bude probíhat debata s T. Kociánem, regionálním ředitelem ČvT pro Blízký východ. Závěrečný dokument SOUDCI POD TLAKEM se odehrává v sousedním Polsku a tématem je udržení nezávislosti tamního soudnictví, jakožto jednoho ze zásadních pilířů demokratického svobodného státu. Projekce a následné debaty se bude účastnit režisér filmu K. Lisowski. Můj osobní filmový tip pak směřuje k Platónu z Belfastu, který ukazuje na důležitost dialogu a diskuze bez ohledu na věk, je to ten z filmů optimističtějších. Tradičně festival proběhne ve Veřejném sále Hraničář, po dvou letech bude i doprovodný program (koncerty, open mic, procházka) tvořený zejména studenty/dobrovolníky Gymnázia Jateční.

Ráda bych Vás proto pozvala na jakýkoli snímek letošního ústeckého jednosvětového festivalu, najděte si, prosím, svojí cestu do Hraničáře J.

Těšíme se na Vás, s pozdravem,

Michaela Palaščáková, Hlavní koordinátorka

zavřít