Cesty svobody

Ústřední tematická sekce letošního festivalu se věnuje lidem v zemích, kde nejsou dodržovány principy demokracie či zde panují náročné podmínky k životu. Filmy přinášejí příběhy cest ke svobodě nejen z míst, kde pracuje lidskoprávní nebo humanitární a rozvojová sekce organizace Člověk v tísni. 

Již druhým rokem s napětím sledujeme situaci v Bělorusku – film Hlas je silnou výpovědí účastnice protestů, která musela kvůli svému bezpečí ze země odejít. V podobně nelehké situaci jsou už několik let mladí protagonisté filmu Když město povstane, odehrávajícího se v nitru hongkongských protestů. Širší kontext a intenzivní pohled zpět na syrské protesty přináší film Vzpomínky jsou jen naše

Fascinující časosběr zevnitř redakce ruské nezávislé televize Dožď a její vývoj v průběhu bezmála dvaceti let v putinovském Rusku sledujeme ve filmu Zatracená práce. Neméně unikátní jsou pak dvě desetiletí strávená v Afghánistánu s hochem jménem Mír, který nás provede svým životem ve filmu s výmluvným názvem Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu

Výjimečné formální kvality mají snímky Tak mračná obloha a zo reken. První je podmanivou road movie po lidsky i ekonomicky zdecimované Venezuele, druhý je sondou do života v hlavním městě Haiti, kterým otřáslo jak silné zemětřesení v roce 2010, tak následná pomoc humanitárních organizací, již ve filmu Haiťané velmi otevřeně reflektují.

Starší hongkongští muži v reflexních vestách a s ochrannými maskami stojí na ulici a demonstrují. Tváří se odhodlaně a drží se za ruce.

Filmy z kategorie Cesty svobody

Další tematické kategorie