Mezinárodní soutěž

Nejnovější. Nejinovativnější. Tematicky nejpestřejší. Takový crème de la crème současných dokumentů zaměřených na lidská práva najdou diváci v naší Mezinárodní soutěži. Jsou v ní k vidění snímky, ve kterých se palčivost tématu snoubí s jeho výrazným režijním uchopením. 

A témata jsou zde i letos mimořádně rozmanitá. Příkladem za všechny budiž velkolepá freska Andělé ze Sindžáru polské režisérky Hanny Polak. Hrozivý příběh genocidy jezídů a zajatých jezídek je zde podán skrze mužský i ženský úhel pohledu a představuje přehlednou rekapitulaci celé situace. Ekologickou stopou v soutěži je finský snímek Za zvířata. Je dramatem o dospívání mladé aktivistky, která bojuje za práva zvířat, ale až příliš často naráží na limity vlastní i okolní. Její mladistvou optiku dokresluje dravá forma plná originálních režijních nápadů. 

Fascinující etnografickou studii života ve vietnamské vesnici nabízí Děti mlhy. Mysleli jste si, že únosy žen a vynucování sňatku patří do středověku? Mladá lokální režisérka Diễm Hà Lệ vás vyvede z omylu. V Asii zůstaneme i s filmem Mramorový cestopis. Dokumentární hrací automat plný překvapení si hraje s diváckou pozorností a pomocí nádherných záběrů postupně odhaluje, jakým způsobem Čína nenápadně zatíná kapitalistické drápky do ostatních koutů světa. 

A to je pouze ochutnávka z celé desítky špičkových zážitků, které představují to nejlepší, co současná dokumentární produkce nabízí. 

Chodba se skříňkami je osvětlená fialovým neonovým řetězem. Na konci chodby sedí mladá žena ve spodním prádle a na hlavě má masku ptáka.

Filmy z kategorie Mezinárodní soutěž

Další tematické kategorie