Ty nejlepší dokumenty z Jednoho světa po celý rok online. Nově se snímky o Člověku v tísni. #JedenSvětOnline
Mezinárodní filmový festival Jeden svět by nebyl možný bez podpory našich partnerů.
Moc děkujeme, že jste v tom s námi.
Filmy na festivalu Jeden svět jsou rozděleny do několika oblastí.
Je to, jako by byly rozděleny do krabic,
podle toho o čem jsou.
3 oblasti jsou soutěžní.
Filmy, které jsou do nich zařazeny, soutěží, který bude nejlepší.
To rozhoduje porota – skupina lidí,
kteří se na film podívají
a dohodnou se, kdo je vítěz.
Ostatní kategorie jsou tematické.
Filmy jsou v nich rozděleny podle toho, o čem jsou.
Těchto kategorií je 12.
Tyto kategorie mají zvláštní názvy: Zemětaje, Eurodrom, Americana a podobně.
V této kategorii soutěží filmy, které nejsou z Česka.
V této kategorii soutěží filmy, které jsou z Česka.
Vybrané filmy z této kategorie dostanou Cenu Václava Havla.
Všechny filmy budou o lidských právech a jejich porušování.
V této oblasti jsou filmy, které vyprávějí o vzdálených místech na Zemi.
Tyto filmy ukáží divákům život lidí,
kteří žijí neobvyklým způsobem života,
nebo jsou osamělí a nikdo o nich neví a nezajímá se o ně.
Filmy o světě Internetu a Facebooku
a jak má tento svět vliv na lidi a jejich život.
Filmy britské režisérky Kim Longinotto o silných ženách,
které si nenechají diktovat, co mají dělat.
V této oblasti jsou filmy o přírodě,
o tom, jak tají ledovce a v oceánech plavou odpadky
a o lidech, kteří se s tím snaží něco dělat.
Filmy o lidech, kteří dělají zajímavé nové věci.
Filmy o různých problémech,
které v současnosti v Evropě máme:
V této oblasti uvidíte filmy, které vyhrály
na jiných filmových festivalech.
Filmy o Spojených státech amerických,
Třeba o tom jak a proč se stal prezidentem Donald Trump.
Nebo o indiánech, černoších, americké policii a podobně.
Filmy o tom, jak umění – hudba, filmy, básně – mohou měnit životy lidí a celý svět.
Filmy o zemích, kde je válka nebo jiné vážné problémy:
Třeba o Sýrii, Ukrajině, Srí Lance, Kongu, Kambodži, Moldávii.
Kreslené filmy z celého světa o dětech pro děti.
Filmy, kde může divák přes počítač ovlivňovat, o čem film bude.
Divák se stává hrdinou filmu- podobně jako v počítačové hře.
V mezinárodní soutěži se objevují filmy, které vynikají jedinečným autorským rukopisem a jejichž tvůrci se nebojí podávat závažná témata nevšedními způsoby. Podávají tak důležitá osobní svědectví z válečného prostředí, zabývají se stále aktuálním tématem migrace, ale nabízejí i jemnější a intimnější portréty lidí z různých koutů planety, v nichž se snoubí sociální problematika, téma dospívání a objevování vlastního místa ve světě i vztah ke smrti a boj sama se sebou.
Český dokument v posledních měsících zaznamenal několik výrazných mezinárodních úspěchů. Na Jednom světě se tak budou prezentovat hned tři světové a tři české premiéry dokumentů, které uspěly na festivalech v Amsterdamu či Berlíně, ale i filmy, které sklízely ocenění doma. Jejich tvůrci se soustředí nejen na problémy obyvatel naší země, ale dívají se i do nedalekého zahraničí, například do Ruska nebo na Slovensko.
Kategorie, jejímž tématem je vzdálenost – mezi kontinenty, mezi lidmi, vzdálenost k nám samotným. Ve výběru tak najdeme nejen příběhy lidí hájících své tradiční způsoby obživy uprostřed stále složitějšího světa, ale i příběhy lidí opuštěných, na které současný svět už úplně zapomněl. Celá série snímků s etnografickým přesahem vypravuje filmové cestovatele na magickou pouť za horizonty do různých vzdálených koutů světa.
Jedničky a nuly. Mezi nimi se v posledních dvou desetiletích odehrávají významné části životů většiny lidí. Internet, sociální sítě a další kybersvěty se staly novou realitou, ve které uživatelé proměňují nebo naopak ukotvují svoje identity. Filmová kategorie se zaměřuje právě na příběhy lidí, kteří v digitálních sítích uvízli. Někdy podivuhodné, někdy děsivé příběhy ukazují na spletitý souboj mezi reálným a kyber světem. Skóre: jedna nula. Kdo ale vede?
„Někdy nemusíte vůbec rozumět tomu, co vaši hrdinové říkají. Stačí, když je budete opravdu poslouchat,“ říká britská režisérka Kim Longinotto, která často natáčí sama v zemích, kde angličtina k domluvě nestačí. Ve svých observačních dokumentech se zaměřuje téměř výhradně na příběhy silných žen, které si nenechají diktovat, co mají dělat. Její filmy se na festivalu Jeden svět objevují už od jeho založení, u příležitosti 20. výročí si připomeneme tři z nich.
Zhoršování stavu životního prostředí se stále nedaří ani zpomalit, dopady klimatických změn ovlivňují naše životy čím dál znatelněji. Jeden svět proto dává environmentálním tématům více prostoru v samostatné filmové kategorii. Věnovat se bude tání ledovců, znečištění oceánů a vymírání ohrožených druhů živočichů, ale také iniciativám, které se snaží nepříznivý vývoj zvrátit.
Může se zdát, že současná společnost je čím dál uniformnější. To je však pouhé zdání. Hlavní hrdinové a hrdinky filmů z této sekce jsou lidé, kteří sdílejí vůli žít a užívat si život po svém: ať už při jízdě na dřevěných koních nebo běháním ultramaratonu. Hned v několika dokumentech hrají ústřední roli senioři a jejich koníčky, jejichž prostřednictvím předávají zkušenosti a inspiraci mladším generacím.
Evropa je považovaná za politicky stabilní kontinent. Poválečnou vůli ke spolupráci, dosažený blahobyt a demokratické směřování ale v posledních letech narušuje rostoucí populismus. Po zotavování z celosvětové finanční krize prochází kontinent další zkouškou v podobě masové migrace. Zůstane evropská veřejnost jednotná a zvládne všechny otřesy, které ji v posledních letech sužují?
Také letos mají čeští diváci a divačky jedinečnou příležitost vidět nejúspěšnější dokumentární filmy, které uvedly a ocenily vyhlášené zahraniční festivaly. Navštívíme s nimi například ohniska konfliktů v Kongu a kurdské Sýrii, ale také citlivě nahlédneme do životů lidí, kteří bojují se skrytými nemocemi, poruchami i vlastními démony. Výjimečné zpracování a úchvatná podívaná jsou takřka samozřejmostí.
Jeden svět letos obrací svou pozornost ke Spojeným státům, kde jsou lidská práva historicky silným tématem. Rok po zvolení Donalda Trumpa prezidentem neuškodí malá rekapitulace. Dokumenty v této kategorii se zaměří nejen na výměnu pánů Bílého domu, ale také na postavení Afroameričanů i původních indiánských obyvatel, neopominou ani problémy s fungováním policie, nebo vězeňství.
Ať už na osobní nebo společenské rovině, protagonisté a protagonistky filmů v této kategorii prostřednictvím hudby, filmu, poezie nebo divadla usilují o změnu. Jejich příběhy představují různé formy umění nejen jako cestu k nalezení sebe sama, ale také jako účinný nástroj, jímž lze upozornit na porušování lidských práv.
Dokumenty v této kategorii se věnují zemím, ve kterých aktivně pracuje společnost Člověk v tísni nebo na ně dlouhodobě směřuje svou pozornost. Jeho angažmá zahrnuje nejen oblast podpory lidských práv, ale i humanitární a rozvojovou pomoc. Uvedené filmy tak prezentují nejen následky války v Sýrii, na Ukrajině či na Srí Lance, ale i to, jak se snaží prošlapat cestu ke svobodě a prosperitě své země lidé v Kongu, Kambodži nebo Moldavsku.
V soutěžní kategorii Máte právo vědět se o cenu Poroty Václava Havla ucházejí filmy, které poukazují na závažná porušování lidských práv nebo představují silné příběhy lidí, kteří za lidská práva aktivně bojují: ať už hájením práv místních komunit a menšin, nebo protesty proti autoritářským vládám. Důležitá a znepokojující jsou také svědectví o tom, že k porušování nejzákladnějších lidských práv nemusí docházet jen v rozvojovém světě, ale i uprostřed Evropy.
Jeden svět myslí i na malé diváky a divačky, a v této kategorii představuje filmy právě pro ně. Krátké dabované snímky představí dětem jejich vrstevníky z celého světa. Prostřednictvím jejich příběhů je možné se inspirovat nebo přemýšlet o nových tématech a mluvit o nich. Filmy jsou uváděny jako součást dopoledních promítání pro školy, zhlédnout je můžete na Projekci pro rodiče s dětmi nebo v rámci speciálních relaxovaných projekcí.
Jeden svět interaktivně své diváky již potřetí pozve do virtuálního prostředí, do nějž jsou zasazeny dokumenty o skutečných osobách a událostech. Letošní ročník nabídne tři tematické kategorie (ekologie, migrační krize, vzdálená místa a kultury), které vůbec poprvé bude možné zhlédnout ve stejný čas a na stejném místě spolu s dalšími diváky a divačkami.