Lucie Šebánková

Hlavní koordinátorka

Vážené divačky a diváci, po roce 2020, kdy jsme festival (dokonce dvakrát!) rušili, a po loňském roce, kdy se Jeden svět odehrál v mrazivých a trochu neutěšených podmínkách letních kin, se letos s celým týmem těšíme konečně opět na “normální” festival. A pevně doufáme,...

Číst více

Lucie Šebánková

Hlavní koordinátorka

Vážené divačky a diváci,

po roce 2020, kdy jsme festival (dokonce dvakrát!) rušili, a po loňském roce, kdy se Jeden svět odehrál v mrazivých a trochu neutěšených podmínkách letních kin, se letos s celým týmem těšíme konečně opět na “normální” festival. A pevně doufáme, že naši diváci spolu s námi. Letošní podtitul festivalu Jeden svět - Cesty svobody, upozorňuje na události, které otřásají světem lidských práv a které nelze ignorovat. Obzvláště to platí v těchto dnech, kdy si velká část z nás na své profily na sociálních sítích přidala žluto-modrý rámeček s upomínkou na aktuální dění na Ukrajině. V souladu s tímto podtitulem tak uvedeme zahajovací snímek MÉ DĚTSTVÍ, MÁ ZEMĚ 20 LET V AFGHÁNISTÁNU, který kromě debaty doprovodí i výstava Nejsme tu sami - Příběhy našich menšin.

Diváci se mohou již tradičně těšit také na dokument zaměřený na ekologii, tentokrát se jedná o německý hravý dokument SEVERNÍ PROUD. A samozřejmě jsme i letos připravili ochutnávku z tuzemské dokumentární scény, a to skrz snímek OPOUŠTĚT POČÁTKY, který je pro pořadatele festivalu v Táboře, organizaci Cheiron, srdcovou záležitostí. A jak je již dalším dobrým zvykem, tak během festivalové neděle nás čeká promítání třech krátkých dokumentů pro ty nejmenší návštěvníky.  

Naopak možná trochu netradiční témata přinese až dojemný snímek PLATÓN Z BELFASTU o irském řediteli školy, jenž své žáky učí zvládat negativní emoce skrz filosofii, dále pak dokument DĚTI MLHY o dětských nevěstách v severním Vietnamu, a v neposlední řadě také snímek Bílá krychle pojednávající o tom, jak se z bývalých pracovníků na plantážích mohou stát světově uznávaní umělci.

17. ročník táborského Jednoho světa se odehraje ve čtyřech dnech na čtyřech místech, které se snaží, každé svým způsobem, představit táborskému publiku to nejlepší z české a světové kultury. Celkem osm dokumentů a doprovodných debat si tak budete moci tento rok užít uvnitř (díky za to!), a to v kavárně táborského divadla, v klubu MC Jordán, v kavárně Jednota a na sojčáckém Bejváku.

Zkrátka, už se moc těšíme na vaše indoor návštěvy a plamenné diskuze v rámci posnímkových debat.

Za tým Jednoho světa v Táboře, 

Lucie Šebánková, Hlavní koordinátorka 

zavřít