Dokumentární filmový festival Jeden svět se vrací do kin. Jeho téma nebylo nikdy výstižnější!

Zatracená práce

CESTA SVOBODY, přesně to je téma letošního ročníku filmového festivalu o lidských právech Jeden svět, který proběhne v Ostravě od 24. března a potrvá až do 1. dubna 2022. Ještě před pár týdny nikdo nemohl tušit, na kolik až bude téma aktuální a jak moc si tuto cestu budeme všichni uvědomovat a setkávat se s ní na vlastní kůži. Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne ve 25 městech po celém Česku, a to pod záštitou organizace Člověk v Tísni, která letos oslaví své 30. vyročí.

V Ostravě bude festival Jeden svět probíhat na šesti různých promítacích místech, a to v Centru PANT, Minikině kavárna, Etáži v DOV, Klubu Atlantik, galerii PLATO a letos poprvé zamíří i do Poruby do DK Poklad. A stejně jako u předchozích ročníků se i letos mohou diváci těšit na to nejlepší, co za poslední dva až tři roky na poli světového dokumentárního filmu vzniklo. "Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými prostředky je vždy nároční a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv," popisuje téma festivalu hlavní koordinátorka festivalu v Ostravě Kristýna Konczyna.

Nedílnou součástí festivalu Jeden svět v Ostravě jsou také debaty se zajímavými českými i zahraničními hosty, školní projekce pro základní a střední školy spojené s diskuzemi, ale i pestrý doprovodný program. Ostravští diváci se mohou například těšit na producentku filmu Když město povstane, Sinead Kirwan, která přijede až z Edinburghu. Její předchozí film Dying to Divorce získal mnoho ocenění včetně ceny poroty na festivalu v Monte Carlu či mezinárodní cenu festivalu Amnesty International. Diváci se tak mají na co těšit, protože také její nový film má velmi silné téma. Z doprovodných akcí stojí bezpochyby za zmínu kulinářská událost Ochutnáváme svět, která se odehraje v galerii PLATO v sobotu 26. března. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat jídla od kuchtíků z nejrůznějších koutů světa, kteří ale žijí v Ostravě. Akci doplní filmový maraton tří dokumentárních filmů.

Každoročně se festivalu účastní na 120 000 diváků, z toho necelá polovina v Praze. V Ostravě filmy a akce spojené s festivalem přilákají na 5 000 návštěvníků a snad tomu letos nebude po roční pauze jinak. V Ostravě organizuje festival Jeden svět "Kulturní spolek Jeden svět Ostrava" s týmem dobrovolníků za podpory Statutárního města Ostravy, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezského kraje a dalších partnerů a sponzorů ve spolupráci s kiny a dalšími kulturními a vzdělávacími organizacemi.

Doporučení na vybrané filmové projekce:

Zatracená práce
Nataša má bláznivý nápad – založit v Rusku svou vlastní televizní stanici pojmenovanou TV Dožď (Déšť). Dává dohromady dobře fungující tým a přes veškeré počáteční zádrhele vybuduje během několika let z původně oddechového kanálu zásadního hráče v nezávislé žurnalistice. Kvůli reportážím, v nichž dává prostor protivládním hlasům, však stanice čím dál víc naráží na odpor režimu. Kam až se nátlak vystupňuje?

Když město povstane 
Obyvatelé Hongkongu se po desetiletí snažili pokojně prosazovat demokracii. V roce 2019 se však situace radikálně změnila: nový zákon umožňující hongkongské vládě vydávat obviněné osoby úřadům pevninské Číny vyvolal masivní vlnu demonstrací. Protagonisté filmu a další mladí lidé se ocitající v první linii bojů, nasazují své zdraví i životy.

Jak jsem se stala partyzánkou 
V rodině Very Lackové se traduje příběh jejího pradědy – partyzána Jána Lacka. Romové přitom bývají vykreslováni pouze jako oběť holocaustu. Skutečně někteří z nich bojovali proti nacistům se zbraní v ruce? Vera se pustí do vlastního pátrání. Na své cestě se setkává s mnoha překážkami, předsudky a nepochopením.

Máte zakázku 
Zakázková ekonomika vznikla s rozvojem internetu. Její hodnota dnes celosvětově odpovídá asi 5 bilionům dolarů. Zatímco platformy jako Uber, Amazon či Deliveroo bohatnou, jejich pracovníci mnohdy živoří. Kanadská režisérka Shannon Walsh se rozhodla dát jim ve svém dokumentu hlas a skrze příběhy několika z nich odhaluje reálnou cenu zakázkových služeb.


Kontakt pro média:

Kristýna Konczyna, hlavní koordinátorka festivalu JS v Ostravě
kristyna@jedensvetostrava.cz, +420 777 613 184
https://www.jedensvet.cz/2022/ostrava

Další novinky